Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENGELLİLER AİLE VE ÇEVRE. Aile Görülen Duyusal değişiklikler Korku Korku Öfke Öfke Çaresizlik Çaresizlik Ümitsizlik Ümitsizlik Suçluluk Suçluluk.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENGELLİLER AİLE VE ÇEVRE. Aile Görülen Duyusal değişiklikler Korku Korku Öfke Öfke Çaresizlik Çaresizlik Ümitsizlik Ümitsizlik Suçluluk Suçluluk."— Sunum transkripti:

1 ENGELLİLER AİLE VE ÇEVRE

2 Aile Görülen Duyusal değişiklikler Korku Korku Öfke Öfke Çaresizlik Çaresizlik Ümitsizlik Ümitsizlik Suçluluk Suçluluk

3 Ailede Düşünsel Boyuttaki Değişiklikler Neden oldu ? Neden oldu ? Suç kimde ? Suç kimde ? Şimdi ne olacak ? Şimdi ne olacak ? Bizden sonra ne olacak ? Bizden sonra ne olacak ?

4 Ailede Davranış Düzlemindeki Değişiklikler Farklı çocukla yaşama ve yetiştirmede zorluklar Farklı çocukla yaşama ve yetiştirmede zorluklar Aile çevresinde değişikler ve yeni ilişki Aile çevresinde değişikler ve yeni ilişki arayışları. arayışları. Toplum içinde yaşanan dışlanma sürecine karşı geliştirilen tutumlar. Toplum içinde yaşanan dışlanma sürecine karşı geliştirilen tutumlar.

5 Geleneksel Yaklaşımlara göre engelli bir çocuğa sahip olan aileler çeşitli aşamalardan geçerler Geleneksel Yaklaşımlara göre engelli bir çocuğa sahip olan aileler çeşitli aşamalardan geçerler

6 Birinci Aşama Bu aşamada şok, inkar, keder ve çöküntü gibi tepkiler yer alır.

7 İkinci Aşma Bu aşamada; Karışık duygular, suçluluk, kızgınlık, ve utanma tepkileri yer almaktadır. Bu aşamada; Karışık duygular, suçluluk, kızgınlık, ve utanma tepkileri yer almaktadır. Karışık Duygular: Karışık Duygular: Başarı beklentilerini düşük tutma Başarı beklentilerini düşük tutma Gerçekçi olmayan amaçlar koyma Gerçekçi olmayan amaçlar koyma Kaçma Kaçma Karşıt tepki oluşturma Karşıt tepki oluşturma

8 Şuçluluk Şuçluluk Kızgınlık Kızgınlık Utanma Utanma

9 Üçüncü Aşma Bu aşama, anlaşma, uyma, yeniden düzenlenme, ile kabul ve uyum tepkileri yer alır. Bu aşama, anlaşma, uyma, yeniden düzenlenme, ile kabul ve uyum tepkileri yer alır. Anlaşma: Eğer çocuğumu iyi yaparsan.....bende... Yaparım şeklinde. Anlaşma: Eğer çocuğumu iyi yaparsan.....bende... Yaparım şeklinde. Uyma ve yeniden düzenlenme : Aile bu aşamda durumdan çok rahatsızlık duymaz. Uyma ve yeniden düzenlenme : Aile bu aşamda durumdan çok rahatsızlık duymaz. Kabul ve Uyum: Kabul ve Uyum:

10 Adaptasyon çoğunlukla ailedeki değişim ve bozulmaya karşı savunma niteliğindedir Savunma reaksiyonları bireylerde olduğu gibi aillerde de her zaman adaptasyon sağlayacak ve ailenin ruhsal sağlığını koruyacak nitelikte değildir. Savunma reaksiyonları bireylerde olduğu gibi aillerde de her zaman adaptasyon sağlayacak ve ailenin ruhsal sağlığını koruyacak nitelikte değildir.

11 Ailede Ataptasyon Bozucu Savunmaların Ortaya Çıkışı İçe kapanma toplumdan uzaklaşma(eşlerin birbirlerinden uzaklaşması. İçe kapanma toplumdan uzaklaşma(eşlerin birbirlerinden uzaklaşması. Saldırgan tutum ve davranışlar Saldırgan tutum ve davranışlar Eylemsizlik Eylemsizlik Depresyon Depresyon Kronik mutsuzluk Kronik mutsuzluk

12 Terapide ailenin duygusal düşünsel ve davranışsal değişimi hedeflenmelidir Çocuğa karşı duyguların teropatik olarak farkına varılması Çocuğa karşı duyguların teropatik olarak farkına varılması Çocuğun olduğu gibi kabulünün sağlanması Çocuğun olduğu gibi kabulünün sağlanması Ailenin yaşamını ihtiyaçları doğrultusunda Ailenin yaşamını ihtiyaçları doğrultusunda Yeniden düzenlenmesi Yeniden düzenlenmesi

13 Eşler birbirine destek olabilir Eşler birbirine destek olabilir Ailenin diğer üyelerinin desteği Ailenin diğer üyelerinin desteği Uzmanların desteği Uzmanların desteği Dış çevre komşular, arkadaşların desteği Dış çevre komşular, arkadaşların desteği Ailenin sorunla başa çıkmasında önemlidir. Ailenin sorunla başa çıkmasında önemlidir.

14 Kardeşler Kardeşlerin tepkileri sekiz başlık altında toplanabilir. Kardeşlerin tepkileri sekiz başlık altında toplanabilir. Kızgınlık Kızgınlık Kıskançlık Kıskançlık Düşmanlık Düşmanlık Suçluluk Suçluluk Keder Keder Korku Korku Utanma ve sıkıntı Utanma ve sıkıntı Reddetme Reddetme

15 Çocukların Engelli Kardeşlerine Uyum sağlamalarında rol Oynayan Etmenler Aile büyüklüğü Aile büyüklüğü Kardeşlerin engelli çocuklara göre sırası Kardeşlerin engelli çocuklara göre sırası Engelin ağırlık derecesi Engelin ağırlık derecesi Engelin tipi Engelin tipi Aile Tutumları Aile Tutumları

16 Engelli Çocukların Ailelerine Danışmanlıkta Bu tanım Kullanılmaktadır Danışmanın, anne babanın problemlerini çözmek için gerekli tutum ve becerileri geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Danışmanın, anne babanın problemlerini çözmek için gerekli tutum ve becerileri geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Danışmada; Danışmada; Anne babanın çocuklarıyla etkileşime girmelerine, Anne babanın çocuklarıyla etkileşime girmelerine, Aile içi uyumu sağlaya bilmelerine, Aile içi uyumu sağlaya bilmelerine, Bütünü ile fonksiyonel bireyler olmalarına yardım edilir. Bütünü ile fonksiyonel bireyler olmalarına yardım edilir.

17 Aile Rehberliğinin Önemi Engelli çocuğun özelliklerini bilmek, kabul etmek ve ortamında ilişkilerin sağlıklı olmasını sağlar. Engelli çocuğun özelliklerini bilmek, kabul etmek ve ortamında ilişkilerin sağlıklı olmasını sağlar. Aile rehberliği ev ortamında çocuğun gözlenmesi ve eğitilmesine olanak sağlar. Ev ortamında eğitimin devamlılığı önemlidir. Aile rehberliği ev ortamında çocuğun gözlenmesi ve eğitilmesine olanak sağlar. Ev ortamında eğitimin devamlılığı önemlidir. Ailelerin belirli aralıklarla bir araya gelerek kendilerine benzer ailelerle görüşmesi önemlidir. Ailelerin belirli aralıklarla bir araya gelerek kendilerine benzer ailelerle görüşmesi önemlidir.

18 Davranışsal Yaklaşıma Dayalı Aile Rehberliği Çalışmaları yaygın olarak kullanılmaktadır Bu görüşe göre davranışın düzeltilmesine yönelik çalışmalar, davranışın ortaya çıktığı ortamda yapılmalıdır. Bu görüşe göre davranışın düzeltilmesine yönelik çalışmalar, davranışın ortaya çıktığı ortamda yapılmalıdır.

19 Anne baba eğitimi: Anne babanın çocuklarıyla etkileşiminde ve davranışları kontrol etmede etkili olmalarını sağlayan teknik ve becerileri öğrenmelerini amaçlar. Anne baba eğitimi: Anne babanın çocuklarıyla etkileşiminde ve davranışları kontrol etmede etkili olmalarını sağlayan teknik ve becerileri öğrenmelerini amaçlar.

20 Engelli Çocukların Eğitimlerine Ailenin Katılımı Aile eğitimi çalışmalarında anne-babaların çocuklarına beceri öğretebilmeleri, var olan problem davranışlarla başa çıkabilmelerinin sağlanması. Aile eğitimi çalışmalarında anne-babaların çocuklarına beceri öğretebilmeleri, var olan problem davranışlarla başa çıkabilmelerinin sağlanması. Çocukla ilişkilerinin olumlu yönde geliştirebilmeleri hedeflenir. Çocukla ilişkilerinin olumlu yönde geliştirebilmeleri hedeflenir. Aile eğitimi çalışmalarında odak noktası çocuk ve çocukla olan ilişkilerdir. Aile eğitimi çalışmalarında odak noktası çocuk ve çocukla olan ilişkilerdir.

21 Ailenin kendini rahat ve iyi hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun eğitiminin direkt sorumluluğunun aileye verilmesinin de çeşitli sakıncaları olabilir. Aile bu konuda da destek almalıdır. Ailenin kendini rahat ve iyi hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun eğitiminin direkt sorumluluğunun aileye verilmesinin de çeşitli sakıncaları olabilir. Aile bu konuda da destek almalıdır. Bazen anne babaların çocukların eğitiminde eğitici ve öğretici olması ailede stres yaratabilir. Bazen anne babaların çocukların eğitiminde eğitici ve öğretici olması ailede stres yaratabilir. Eğitimin yanı sıra çocukla sosyal paylaşımların artırılması çok önemlidir. Eğitimin yanı sıra çocukla sosyal paylaşımların artırılması çok önemlidir.

22 Aile iletişim ve Eğitimi için Kullanılacak Yöntemler Bireysel aile görüşmeleri Bireysel aile görüşmeleri Aile ile telefonle görüşme Aile ile telefonle görüşme Mektuplaşma Mektuplaşma Küçük gruplarla aile toplantıları Küçük gruplarla aile toplantıları Büyük gruplarla aile toplantıları Büyük gruplarla aile toplantıları Ev ziyaretleri Ev ziyaretleri

23 Engelli Çocuk ve Ailesi ile Çalışan Danışmanların Dikkat Etmeleri Gereken Konular Danışman aileye sabırla yaklaşmalıdır. Danışman aileye sabırla yaklaşmalıdır. Bu ailelerle danışma ilişkisi uzun süreli olabilir. Bu ailelerle danışma ilişkisi uzun süreli olabilir. Bazı oturumlara ailenin diğer üyeleri de dahil edilmelidir. Bazı oturumlara ailenin diğer üyeleri de dahil edilmelidir.

24 Eğitimcilere Öneriler Tartışmaların olabileceğini bilin Tartışmaların olabileceğini bilin Fikir birliğinin yapılanması sırasında antlaşmazlıklar çıkabilir Fikir birliğinin yapılanması sırasında antlaşmazlıklar çıkabilir Görüşmelerde sıklıkla ailenin görüşlerini saygı ile karşılayın ve dinleyin, Görüşmelerde sıklıkla ailenin görüşlerini saygı ile karşılayın ve dinleyin, Bütün sorulara cevap veremeyeceğinizi bilin. Bu sorunun sorumlusu siz değilsiniz... Bütün sorulara cevap veremeyeceğinizi bilin. Bu sorunun sorumlusu siz değilsiniz...

25 Anlaşılmaz bir dil kullanmayın Anlaşılmaz bir dil kullanmayın Pozitif iletişim yöntemleri kullanarak aile ile iletişim kurun. Pozitif iletişim yöntemleri kullanarak aile ile iletişim kurun.

26 Ailelere Verilecek Destek Hizmetleri Bilgi verici yaklaşımlar: Özrün türü doğası ile ilgili etkenler, çocuğun özellikleri gelişim alanları ve ihtiyaçları konusunda anne babanın aydınlatılmasını amaçlar. Bilgi verici yaklaşımlar: Özrün türü doğası ile ilgili etkenler, çocuğun özellikleri gelişim alanları ve ihtiyaçları konusunda anne babanın aydınlatılmasını amaçlar. Aileye psikolojik danışma: Duygusal güçlüklere bağlı olarak anne babanın yaşadıklarını, çatışmaları anlamalarına ve çözümlemelerine yardımı amaçlar. Aileye psikolojik danışma: Duygusal güçlüklere bağlı olarak anne babanın yaşadıklarını, çatışmaları anlamalarına ve çözümlemelerine yardımı amaçlar.

27 Çocuklarında gelişim geriliği olan ailelere sağlanan özel eğitim hizmetlerinin özellikleri Aileyi kara verme, planlama, değerlendirme ve uygulama sürecinde programa katma. Aileyi kara verme, planlama, değerlendirme ve uygulama sürecinde programa katma. Hizmetleri tüm aileyi işin içine katacak şekilde planlama. Hizmetleri tüm aileyi işin içine katacak şekilde planlama. Amaçların oluşturulması ve uygulamanın öncelikle aile tarafından yürütülmesine rehberlik etme Amaçların oluşturulması ve uygulamanın öncelikle aile tarafından yürütülmesine rehberlik etme Aileye seçenek önerme ve ailenin katılım oranı hakındaki kurallarına saygılı olma. Aileye seçenek önerme ve ailenin katılım oranı hakındaki kurallarına saygılı olma.

28 Çevrenin düzenlenmesi çok önemli bir nokta. Çevrenin düzenlenmesi çok önemli bir nokta. Ev ortamının düzenlenmesi Ev ortamının düzenlenmesi Okulun düzenlenmesi Okulun düzenlenmesi


"ENGELLİLER AİLE VE ÇEVRE. Aile Görülen Duyusal değişiklikler Korku Korku Öfke Öfke Çaresizlik Çaresizlik Ümitsizlik Ümitsizlik Suçluluk Suçluluk." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları