Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.miransevim.wordpress.com ISI MADDELERİ ETKİLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.miransevim.wordpress.com ISI MADDELERİ ETKİLER."— Sunum transkripti:

1 www.miransevim.wordpress.com ISI MADDELERİ ETKİLER

2 Isı Alır Genleşir, Isı Verir Büzülür  Asfalt sıcakta eridiği için çabuk bozulur.  Balonların içi gaz ile doldurulur. Gaz genleştiği için hafifler ve yükselir. Soğudukça alçalır.  Cam ve metalin genleşme oranları farklıdır

3 GAZLAR GENLEŞİR Mİ?  Gaz halindeki maddeler ısı alarak genleşir. Gazlardaki genleşme, sıvı ve katı haldeki maddelerden çok daha fazladır.  Gazlar ve katılar gibi sıvılar da genleşir. Sıvıların genleşme özelliğinden yararlanarak termometreler yapılmıştır.  Her madde belli sıcaklık değişimi sonucu farklı bir oranda genleşir veya büzülür.

4 ISI MADDELERİ ETKİLER  Buharlaşma  Yoğuşma

5 BUHARLAŞMA  Sıvılar ısı alarak buharlaşır.  Buharlaşma her sıcaklıkta olur.  Sıcaklık arttıkça buharlaşma hızlanır.

6

7 Buharlaşmayı etkileyen faktörler  Isı miktarı buharlaşmayı etkiler.  Buharlaşan suyun yüzey genişliği bu  Rüzgâr oluşu buharlaşmayı hızlandırır.  Buharlaşma her sıcaklıkta gerçekleşir. (Buzdolabında ağzı açık kalan yemeğin suyunun azalması, çamaşırın bulutlu havada kuruması gibi…)

8 Yoğuşma  Su buharı, soğuk bir yüzeye çarpması veya soğuk hava tabakasıyla karşılaşması sonucu ısı vererek hal değiştirir. Sıvı hale dönüşür.  Su buharının ısı vererek sıvı haline dönüşmesine yoğuşma denir.  Gazlar yoğuşup sıvı hale geçerken dışarıya ısı verir. Sıcaklığın artması buharlaşmayı,düşmesi ise yoğuşmayı hızlandırır.Sıcaklık düştükçe yoğuşma artar yani hızlanır.


"Www.miransevim.wordpress.com ISI MADDELERİ ETKİLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları