Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISININ MADDE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISININ MADDE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ"— Sunum transkripti:

1 ISININ MADDE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

2 GENLEŞME

3 Genleşme, genişleme anlamından gelir
Genleşme, genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır Katıları, sıvıları ya da gazları oluşturan tanecikler, ortalama konumları çevresinde sürekli çalkalanma halindedirler. Bu cisimlerden birine ısı biçiminde enerji verilirse, bu enerji kinetik enerjiye dönüşür; dolayısıyla, kinetik enerjisi artan tanecikler daha şiddetle çalkalanır ve daha geniş alana yayılmaya çalışırlar; yani sıcaklığı yükselen cisim (katı, sıvı, gaz) aynı zamanda genleşir.

4 BÜZÜLME

5 Maddeler soğutulduğunda hacmi küçülür ve bu olaya büzülme denir
Maddeler soğutulduğunda hacmi küçülür ve bu olaya büzülme denir. Kısaca, genleşme ve büzülme birbirinin tersidir. Katılar, sıvılara göre daha az büzülür. Gazlar ise hem katılardan hem de sıvılardan daha fazla büzülür.

6 GENLEŞME VE BÜZÜLMENİN OLUMSUZ ETKİLERİ

7 Katı cisimler ısıtılır ve aniden soğutulursa çatlayıp kırılabilir
* Katı cisimler ısıtılır ve aniden soğutulursa çatlayıp kırılabilir. * Metal ve metalden yapılmış cisimler, ısı aldıklarında genleşir. Böyle cisimler, genleşmek için uygun yer bulamazsa eğilip bükülür, kırılır.

8 * Genleşme oranı dikkate alınmadan çekilmiş elektrik ve telefon tellerinden kışın kopmalar,yazın sarkmalar görülür. * Demir yolu rayları, ısının etkisi düşünülmeden döşenirse eğilip bükülür ve kazalara neden olur.

9 GENLEŞME VE BÜZÜLMENİN OLUMLU ETKİLERİ

10 * Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreler, sıvıların genleşmesinden yararlanılarak yapılmıştır. * Genleşme oranı farklı iki metalin kullanıldığı metal çiftlerinden yararlanarak termostat yapılır. Termostat, buzdolabının istenilen sıcaklıkta kalmasını sağlar

11 YOĞUNLAŞMA Yoğunlaşma:Gaz hâlindeki maddenin soğuyarak sıvı hâle geçmesidir.

12 ERİME VE DONMA Donma:Isı etkisiyle soğuyan sıvı maddenin katı hâle geçmesi olayına donma diyoruz. Erime:Katı hâldeki bir maddenin ısı alarak sıvı hâle geçmesi olayıdır.


"ISININ MADDE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları