Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bulut sınıflandırması Yüksek seviye bulutlar (Ci,Cc,Cs) 6000 metreden daha yukarı seviyede bulunurlar. Kalınlıkları 100-400m arasında değişir. Yukarı troposferdeki.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bulut sınıflandırması Yüksek seviye bulutlar (Ci,Cc,Cs) 6000 metreden daha yukarı seviyede bulunurlar. Kalınlıkları 100-400m arasında değişir. Yukarı troposferdeki."— Sunum transkripti:

1 Bulut sınıflandırması Yüksek seviye bulutlar (Ci,Cc,Cs) 6000 metreden daha yukarı seviyede bulunurlar. Kalınlıkları m arasında değişir. Yukarı troposferdeki sıcaklığın düşük olması ve subuharının az olması nedeniyle yuksek bulutlar buz cristalleri içerirler. Daha saydam olduklarından güneş ışığını daha fazla geçirirler. Orta seviye bulutlar( Ac, As) Orta seviyedeki bulutlar 2000 ile 5000 m yükseklikler arasında bulunur. Yarıçapları 5-24 µm arasında değişen su damlalarından meydana gelir.Ac kalınlığı m, As kalınlığı ise m arasındadır. Alçak seviye bulutlar ( Cu,St,Cb) 1500 m nin altında bulunurlar. Yarıçapları 1-60µm arasında değişen sıvı su damlaları içerir. Bulut kalınlıkları m arasındadır. Ancak bazı Cu bulutlarının kalınlıkları birkaç km ye ulaşabilir.

2

3 Bulut geçirgenliği (absorbsiyon, saçılma ve yansıtılma) Bulutun mikrofiziksel yapısı Bulutun kalınlığı Bulutun tepe albedosu Bulutun güneşe göre konumu Güneş ışınının aldığı yol Bulut miktarı (kapalılığı) Tabaka sayısı

4 Bulut tipi Güneş yüksekliği (derece) Bulutsuz Yüsek (Ci) Orta (Ac) Alçak (St)

5 Bulut tipi Albedo Stratus 0.60 Nimbostratus 0.66 Cumulus 0.51 Cumulonimbus 0.51 Altostratus 0.50 Cirrus 0.20

6

7 Bulut Geçirgenliği T b = A exp (-B m ) Bulut tipi A B Stratus Sc, Cu As Ac Cs Ci


"Bulut sınıflandırması Yüksek seviye bulutlar (Ci,Cc,Cs) 6000 metreden daha yukarı seviyede bulunurlar. Kalınlıkları 100-400m arasında değişir. Yukarı troposferdeki." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları