Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Pardus Temel Seviye Kullanıcı Eğitimi Sürüm 1.0 13 Ağustos 2012 Pardus 2011.3K Fatih Akıllı Tahta sürümüne göre hazırlanmıştır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Pardus Temel Seviye Kullanıcı Eğitimi Sürüm 1.0 13 Ağustos 2012 Pardus 2011.3K Fatih Akıllı Tahta sürümüne göre hazırlanmıştır."— Sunum transkripti:

1 Pardus Temel Seviye Kullanıcı Eğitimi Sürüm 1.0 13 Ağustos 2012 Pardus 2011.3K Fatih Akıllı Tahta sürümüne göre hazırlanmıştır.

2 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 2 3. Bölüm Pardus Kurulumu ve Çalışma Ortamı Ayarları  Bu bölümde Pardus’un kurulumu ve grafik arayüzdeki çalışma ortamı ayarları gösterilecektir.  Pardus’u kurarken kurulum sırasında yapılabilecek olan ayarlar, özellikle Windows işletim sistemi içeren bir bilgisayarda iki sistemin bir arada çalışacak biçimde ayarlanması önemli konulardır.  Çalışma ortamı ayarları içerisinde arka plan ve çözünürlüğün ayarlanması önemli konulardır.

3 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 3 Pardus Kurulumu  Pardus 2011.K3 Akıllı Tahta sürümünün kurulumu bir kaç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların en önemli olanları şunlardır:  Kurulum DVD’si üzerinden çalışan bir Pardus’un yüklenmesi.  Kurulumun başlatılması.  Sisteme dair temel ayarların yapılması.  Disk bölümlemenin gerçekleştirilmesi.  Akıllı Tahta için hazırlanan Pardus sürümü, özelleşmiş bir sürümdür. Daha önceki Pardus sürümlerine göre daha az miktarda aygıt sürücüsü içerdiği için daha az sayıda bilgisayarda «sıfır sorun» ile kurulacaktır.  Bu nedenle eğer kurulumda sıkıntı yaşarsanız 32 Bit sürümü kullanmanız yada alternatif kurulum yollarını takip etmeniz önerilebilir.

4 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 4 Pardus Kurulumu  Kurulum sırasında yaklaşık 6,3 GB veri diske yazılacaktır. Bu nedenle uygun büyüklükte boş alanınız olacağından emin olun. Kullanıcı verilerini de düşünecek olursanız asgari 20 GB makul bir alan olacaktır.  Kurulum sırasında grafik arayüzün yüklenmesi öncesinde ve sonrasında ekran bir süre için düz metin kipinde görünecektir. Bu nedenle ekranın en/boy oranı da değişecektir. Bu bir hata değildir.  Kurulum adımları bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak 30 dk’yı geçmeyecektir. Ancak sanal makine olarak yapılan kurulum, sanal makine alt yapınızın disk erişim performansına bağlı olarak daha uzun sürebilir.

5 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 5 Pardus Kurulumu CD ile İlk Açılış Yükleme Süreci Başlar

6 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 6 Pardus Kurulumu Yükleme Sona Erer Grafik Arayüz Yüklenir

7 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 7 Pardus Kurulumu Kurulumu Başlatmak Kurulum Ayarları 1

8 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 8 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 2 Kurulum Ayarları 3

9 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 9 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 4 Kurulum Ayarları 5

10 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 10 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 6 Kurulum Ayarları 7

11 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 11 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 8 Kurulum Ayarları 9

12 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 12 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 10 Kurulum Ayarları 11

13 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 13 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 10 Örnekte oluşturulan disk bölümü, seçilen diskte kalan tüm alanı kaplayacak şekilde boyutlandırılmaktadır. Disk bölümün dosya sistemi ise ext4 olarak seçilmiştir.

14 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 14 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 11 Birden fazla işletim sisteminin paralel olarak kullanıldığı durumda, özellikle Windows işletim sistemi ailesi ext dosya sistemlerine destek vermediği için ext4 olarak biçimlendirilendisk bölümünü göremeyecektir.

15 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 15 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 12 Kurulum Ayarları 13

16 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 16 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 14 Kurulum Ayarları 15

17 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 17 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

18 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 18 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

19 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 19 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

20 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 20 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

21 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 21 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

22 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 22 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

23 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 23 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 16 Kurulum Ayarları 17

24 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 24 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 18 Kurulum Ayarları 19

25 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 25 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 20 Kurulum Ayarları 21

26 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 26 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 20 GRUB’ın yükleneceği yerin pratik önemi, özellikle birden çok işletim sistemi kullanılacaksa görülmektedir. Sadece Pardus bulunacak bir kurulumda doğrudan /dev/sda seçilebilir.

27 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 27 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 21 Önyükleyicinin kurulduğu yerin seçilmesinden sonra, kurulumda yapılacakların bir özeti verilecek ve kurulum için son bir onay istenecektir. «Kur» düğmesine tıklayarak bu onay verilebilir.

28 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 28 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 22 Dosyalar Kopyalanırken Pardus’un kurulum DVD’sindeki dosyalar sıkıştırılmış haldedir. Bu nedenle dosyaların açılması ve diskinize kopyalanması zaman alacaktır. Yüksek güçte bir işlemciniz ve çok hızlı bir diskiniz yoksa şu anda bir ara verebilirsiniz.

29 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 29 Pardus Kurulumu Kurulum Ayarları 23 Kurulum Sona Ermiştir

30 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  Önceki sürümlerin aksine, Fatih projesi için özel hazırlanan 2011.K3 sürümü Pardus’da, kurulum sonrasında ilk açılış sırasında herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.  Ancak rahat kullanım için bazı ayarları değiştirmek isteyebilirsiniz.

31 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  İki görünüm ayarı, rahat çalışma için önemli olabilir.  Ekran çözünürlüğü  Pencerelerin davranışı ve temalara dair ayarlar  Her iki ayar da sistem ayarları aracı içerisinden değiştirilmektedir.  Araca erişmek için ekranın sol alt köşesindeki Pardus simgesine tıklayarak KickOff menüsünü harekete geçirmek gerekmektedir.  Menüde «Sistem Ayarları» yazan simgeye tıklanacak olursa ayarların yapılacağı bir pencere açılacaktır.

32 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  İlk önce ekran çözünürlüğünü değiştirmek daha doğru olacaktır.  Bunun için Donanım kategorisinde bulunan «Görüntü ve Ekran» seçeneğine çift tıklamak gerekmektedir.

33 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  Ekran ayarlarının yapılabildiği bu pencerede birden fazla türde ayar yapılabilmektedir.  Bu örnekte sadece ekran çözünürlüğü (pencerede «boyut») ayarları gösterilmektedir.  Ancak birden fazla ekran kullananların, soldaki listede yer alan «Çoklu Monitör» seçeneğini de kullanması önerilir.  Yeni ayarların etkin hale gelmesi için pencerenin sağ alt köşesindeki «Uygula» düğmesine tıklanmalıdır.

34 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  Ayarlar yapıldıktan sonra bir önceki pencereye dönmek için pencerenin sol üst köşesinde yer alan «Genel Bakış» düğmesine tıklamak gerekmektedir.  Pencereyi sağ üst köşedeki çarpı sembolünden kapatmak bir önceki aşamayı getirmeyecektir.

35 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  Pencerelerin ne şekilde göründüğü ve temalarla ilgili ayarlar için «Çalışma Alanı Görünümü» isimli simgeye çift tıklayarak ilgili menü penceresi açılmalıdır.

36 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  Bu menüde birden fazla ayar yapılabilmektedir.  Bu örnekte, ilk önce pencerelerin üst kısmında yer alan küçük simgeleri (pencere başlığı) değiştirmek için dekorasyon stili seçilecektir.  Hazır kurulu olan stil olan Oxygen’dan, daha geleneksel görünümlü Plastik stiline geçmek için önce stilin üzerine tıklanmalı, daha sonra da değişikliğin anında uygulanması için pencerenin sağ alt köşesinde bulunan «Uygula» düğmesine tıklanmalıdır.  Değişiklik derhal uygulanacaktır.

37 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  «Plastik» stiline dönüşen pencerenin sağ üst köşesindeki küçük simgelerin değiştiğine dikkat edin.  Bir sonraki adım, masaüstü temasının değiştirilmesidir.  Bir tema masaüstündeki renkler ve benzeri küçük görsel ayarları içerir.  Standart kurulu gelen tema olan Air temasnında «Aya» temasına geçmek için önce seçilen temanın üzerine tıklanması, daha sonra da yine pencerenin sağ alt köşesinde bulunan «Uygula» düğmesine tıklanması gerelidir.  Uygulama anında etkisini gösterecektir.

38 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çalışma Ortamı Ayarları  Kendiniz deneyin:  Az önce değiştirdiğiniz ayarları eski değerlerine geri getirin.

39 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi Çift İ şletim Sistemi Kurulumu (Dual- Boot)  Pardus dışında bir veya birden çok işletim sisteminin aynı bilgisayarda bir arada bulunacağı bir kurulum yaparken dikkat edilecek şeyler şunlardır:  Her bir işletim sisteminin disk bölümleri dikkatlice korunmalıdır.  İdeal durumda her işletim sisteminin sistem dosyaları için bir, kullanıcı verileri için en az bir adet olarak en az iki disk bölümü bulunmalıdır.  Tipik olarak Windows kurulumları tek disk bölümüne yapıldığı için ideal durumdan sapma gösterir. Bu nedenle disk bölümünün düzenlenmesi gerekebilir.

40 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 40 Çift İşletim Sistemi Kurulumu (Dual- Boot)  Birden çok işletim sisteminin önyükleyicide görünmesi istendiği zaman önyükleyici ayarları da önem kazanır.  Her işletim sisteminin kendi önyükleyicisi olabilir.  Bu durumda prensip, en ilkel önyükleyicisi olan işletim sisteminin ilk, en gelişmiş önyükleyicisi olan işletim sisteminin en son kurulmasıdır.  Ancak her zaman prensibe uygun çalışmak mümkün olmayabilir.  Bu durumda kurulum sonrasında GRUB ayarları ile çalışmak gerekebilir.  Bu konuyu ileride göreceğiz.

41 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 41 Çift İşletim Sistemi Kurulumu (Dual- Boot)  Pardus dışında bir veya birden çok işletim sisteminin aynı bilgisayarda bir arada bulunacağı bir kurulum yaparken dikkat edilecek şeyler şunlardır:  Her bir işletim sisteminin disk bölümleri dikkatlice korunmalıdır.  İdeal durumda her işletim sisteminin sistem dosyaları için bir, kullanıcı verileri için en az bir adet olarak en az iki disk bölümü bulunmalıdır.  Tipik olarak Windows kurulumları tek disk bölümüne yapıldığı için ideal durumdan sapma gösterir. Bu nedenle disk bölümünün düzenlenmesi gerekebilir.

42 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 42 Çift İşletim Sistemi Kurulumu (Dual- Boot)  Birden çok işletim sisteminin önyükleyicide görünmesi istendiği zaman önyükleyici ayarları da önem kazanır.  Her işletim sisteminin kendi önyükleyicisi olabilir.  Bu durumda prensip, en ilkel önyükleyicisi olan işletim sisteminin ilk, en gelişmiş önyükleyicisi olan işletim sisteminin en son kurulmasıdır.  Ancak her zaman prensibe uygun çalışmak mümkün olmayabilir.  Bu durumda kurulum sonrasında GRUB ayarları ile çalışmak gerekebilir.  Bu konuyu ileride işlenecektir.

43 Pardus Temel Seviye Kullanıcı E ğ itimi 43 Çift İşletim Sistemi Kurulumu (Dual- Boot)  Windows ve Pardus’un birlikte çalışması öngörüldüğü zaman, bunun farklı nedenleri ve kullanım biçimleri olabilir.  Eğitim kuruluşlarındaki bilgisayar laboratuarları gibi Windows veya Pardus’dan birisinin sık sık silinip yeniden kurulmasının gerekli olması durumunda yapılabilecek ayarlar çeşitlilik kazanmaktadır.  Windows kurulumunun fazla değişmediği ancak Pardus kurulumunun sık sık silinmesi gerekebilecek durumlarda Pardus’un silinmesi sonrasında yeniden kurulana kadar geçen sürede Windows’un hala yüklenebilir olması önemli ise, bu durumda Windows’un açılış sürecine en az düzeyde müdahale edilmesi gerekir.  Bu durumda Pardus’un GRUB ile yüklenmesi yerine, Windows’un kendi yükleyicisi ile yüklenmesi öngörülmelidir.


"Pardus Temel Seviye Kullanıcı Eğitimi Sürüm 1.0 13 Ağustos 2012 Pardus 2011.3K Fatih Akıllı Tahta sürümüne göre hazırlanmıştır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları