Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İsim olmadığı halde ismin yerine kullanılan sözcüklere zamir denir.  Ayşe, çiçekleri masadan alıp vazoya yerleştirdi. cümlesinde altı çizili sözcükler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İsim olmadığı halde ismin yerine kullanılan sözcüklere zamir denir.  Ayşe, çiçekleri masadan alıp vazoya yerleştirdi. cümlesinde altı çizili sözcükler."— Sunum transkripti:

1

2

3  İsim olmadığı halde ismin yerine kullanılan sözcüklere zamir denir.  Ayşe, çiçekleri masadan alıp vazoya yerleştirdi. cümlesinde altı çizili sözcükler isimdir.Biz bu cümleyi ‘’ O,onları, oradan alıp,oraya yerleştirdi.’’şeklinde söylediğimizde bu sözcükler zamir olur.

4 Zamir (adıl) a.Sözcük halindeki Zamirler b.Ek halindeki Zamirler 1) Şahıs Zamirler 2) İşaret Zamirleri 3)Soru Zamirleri 4)Belgisiz Zamir 1)İlgi Zamiri 2)İyelik Zamiri

5  1) Şahıs(Kişi) Zamirleri  Sadece insan isminin yerini tutan zamirlerdir.  Ben,Sen,O,Biz,Siz,Onlar..

6  2)İşaret(Gösterme) Zamirleri  İsimlerin yerini işaret yoluyla tutan zamirlerdir.  Bu,Şu,O,Bunlar,Şunlar,Onlar,Öteki,Beriki… ‘’O’’ ve ‘’Onlar’’ sözcükleri hem işaret hem de şahıs zamiri olarak kullanılabilir.İnsan isminin yerini tutuyorsa şahıs,insan dışı varlıkların yerini tutuyorsa işaret zamiridir.

7  3)Belgisiz Zamirler  Hangi isimlerin yerini tuttuğu belli olmayan zamirlerdir.  Birkaç,Hiçbiri,Kimisi,Başkası,Birkaçı,Birçoğu,Çoğu,Herkes,Kimse,Biri,Şey…

8  4)Soru Zamirleri  İsimlerin yerini soru yoluyla tutan zamirlerdir.Soru zamirlerinin yerine bu soruların cevabı olan isimler getirilebilir.  Ne,Kim,Hangisi,Nerede,Kaçı,Nereye.

9  1) İyelik(Aitlik) Zamirleri  İsimlere gelip ismin neye,kime ait olduğunu bildiren zamirlerdir.  Dün kitabımı kaybettim.  Yukarıdaki cümlede ‘’ –ım’’ eki kime ait olduğunu gösterdiği için iyelik zamiridir. İyelik zamiri olan sözcükler ‘’Kimin ? ‘’ sorusuna cevap verir. Kitabı hemen bitirdi.(Kimin kitabı? cevap yok) Kitabı çok güzeldi.(‘’Kimin kitabı ? ‘’ ‘’onun kitabı’’ iyelik zamiri) İyelik zamiri olan sözcükler ‘’Kimin ? ‘’ sorusuna cevap verir. Kitabı hemen bitirdi.(Kimin kitabı? cevap yok) Kitabı çok güzeldi.(‘’Kimin kitabı ? ‘’ ‘’onun kitabı’’ iyelik zamiri)

10  İsimlerin ve zamirlerin sonuna gelerek o varlıkla ilgili başka bir varlığın yerini tutan zamirdir.  ‘’-ki’’ ilgi zamiri kendinden önceki sözcüğe her zaman bitişik yazılır.  Senin kalemlerin benimkilerden daha çok.  Elindekileri arkadaşlarıyla paylaştı.

11


" İsim olmadığı halde ismin yerine kullanılan sözcüklere zamir denir.  Ayşe, çiçekleri masadan alıp vazoya yerleştirdi. cümlesinde altı çizili sözcükler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları