Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan:Gözde Haznedar 6/B 987. İsimlerin yerine kullanılan sözcüklerdir.Bütün zamirler sıfatlardan farklı olarak isim çekim eki alabilir.sıfatlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan:Gözde Haznedar 6/B 987. İsimlerin yerine kullanılan sözcüklerdir.Bütün zamirler sıfatlardan farklı olarak isim çekim eki alabilir.sıfatlar."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan:Gözde Haznedar 6/B 987

2 İsimlerin yerine kullanılan sözcüklerdir.Bütün zamirler sıfatlardan farklı olarak isim çekim eki alabilir.sıfatlar Zamir çeşitleri: Kişi zamirleri, İşaret zamirleri Belgisiz zamirler, Soru zamirleri.

3 Sadece isimlerin yerine kullanılan zamirlerdir. *ben *sen *o *biz *siz *onlar Örnekler:  Seni çok özledim.  Biz sinemaya gidiyoruz. Siz de gelmek ister misiniz?  O yarın okula gelmeyecek. Uyarı:“O” ve “onlar” zamirleri bir insanı anlatıyorsa kişi zamiri,insan dışındaki bir varlığı anlatıyorsa işaret zamiri olur.

4  Şahıs zamirleri kesinlikle iyelik eki almaz.  Şahıs zamirleri ile isim tamlaması kurulabilir.Bu durumda şahıs zamiri sadece tamlayan olabilir.isim tamlaması Dönüşlülük zamiri: “Kendi” zamiridir.Bu zamir,cümlede asıl şahıs zamirinin yerine kullanıldığı gibi,yerine kullanıldığı şahıs zamiriyle de yan yana olabilir.Bu durumda anlatım pekiştirilmiş olur.  Bu evi ben temizledim.  Bu evi kendim temizledim.  Bu evi ben kendim temizledim.(pekiştirilmiş)

5 İsimlerin yerini işaret yoluyla alan zamirlerdir. *Bu *şu, *o *bunlar *şunlar *onlar  Şu kalemi bana ver lütfen.  Onları bu odaya koyabilirsin.  Bunlar çok güzel.  Şunlar bu kamyona yüklenmeli.

6 İsimlerin yerini belirsiz şekilde (kişi,işaret) karşılayan zamirlerdir. *bazıları *kimileri*bir çoğu *bir kaçı *kimileri BBazıları bu toplantıya katılamayacak. SSınavda kimileri yüksek,kimileri düşük almıştı. BBir kaçı bahçeye çıktılar.

7 İsimlerin yerini soru yoluyla alan zamirlerdir. *Ne? *kim? *nereye? *kime? *hangisi? *kaçı? NNereye gidiyoruz acaba? BBugün bizim eve kim gelecek? HHangisi daha iyi? KKaçı bu törene gelecek?

8 Ek halinde olup kendinden önceki bir sözcüğün yerini tutar.  Senin ki can da bizim ki patlıcan mı?  Tencerenin dibi kara senin ki benden kara. İlgi zamiri olan –ki’ yi bağlaç olan ve sıfat yapan –ki ile karıştırılmamalıdır.bağlaç

9 Ek halinde olup üzerine geldiği varlığın hangi şahsa ait olduğunu bildirir.Bunlar aynı zamanda iyelik ekleridir.  Ölüm siyah bir tütsü yakıyor gözlerimde.  Yüzün bir kır çiçeği gibi usulca söner.

10


"Hazırlayan:Gözde Haznedar 6/B 987. İsimlerin yerine kullanılan sözcüklerdir.Bütün zamirler sıfatlardan farklı olarak isim çekim eki alabilir.sıfatlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları