Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISDN BRI ŞEBEKELERi & KAREL ÇÖZÜMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISDN BRI ŞEBEKELERi & KAREL ÇÖZÜMLERİ."— Sunum transkripti:

1 ISDN BRI ŞEBEKELERi & KAREL ÇÖZÜMLERİ

2 GÜNDEM ISDN Tanımı Faydaları/üstünlükleri Özellikleri Uygulamaları Karel’in ISDN Çözümleri NT1/ Integral 2 Iris ISDN Telefon DS200/DS200S MS48ISDN IA12 Diğer Ürünler

3 ISDN ( Integrated Services Digital Network)
( Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi ) Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletildiği bir haberleşme ağıdır.

4 Dünyada iki tip ISDN standartı kullanılmaktadır
1 -Amerikan 2- Euro-ISDN

5 Euro - ISDN Nedir? Avrupa Topluluğu ülkelerinin kurduğu ve Türkiye'nin de üye olduğu Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI), üye ülkelerin ortak kullanımı için standartları Euro-ISDN adıyla belirlemiştir. Euro-ISDN Avrupa'daki birçok iletişim uygulaması için evrensel ve standart bir çözüm haline gelmiştir.

6 Analog Hatlarda Ses İletimi Sayısal Hatlarda Ses İletimi
Transmisyon Hattı Ses Ses Sayısal Hatlarda Ses İletimi Analog - Sayısal Dönüştürücü Sayısal Transmisyon Hattı Sayısal-Analog Dönüştürücü Ses Ses

7 VERİ İletimi Analog Hatlarda veri İletimi
Transmisyon Hattı Sayısal-Analog Dönüştürücü Analog- Sayısal Dönüştürücü veri veri Sayısal Hatlarda veri İletimi Sayısal Transmisyon Hattı veri veri

8 ISDN’in Faydaları / Üstünlükleri
Analog hatlara göre, sayısal haberleşme teknolojisinin sağladığı daha kaliteli haberleşme olanağı:

9 ISDN’in Faydaları / Üstünlükleri İletişimde Kalite
Haberleşme tamamen sayısal olduğu için hatta gürültü ve ses seviyelerinde değişiklik meydana gelmez. Standart sinyalleşme yapısından dolayı gönderilen veride kayıplar olmaz.

10 ISDN’in Faydaları / Üstünlükleri İletişimde Hız
Her B kanalı 64 Kbit/sn. hıza sahiptir. Normal bir bağlantıda 64 Kbit/sn. erişim hızının tamamı kullanılabildiği için analog hatlara göre çok hızlıdır .(Analog hatlarda max.28.8 Kbit/sn.) Uygulamaya göre bu hız artabilir (video konferans ve görüntülü iletişim için 128 Kbit/sn ve daha üstü).

11 ISDN’in Faydaları / Üstünlükleri İletişimde Güvenlik
ISDN hatlar uçtan uca sayısal olduğu için hatlardan iletilen konuşmanın dinlenmesi mümkün değildir.

12 ISDN’in Faydaları/ Üstünlükleri
Kullanıcının gelişmiş ISDN özelliklerden yararlanabilmesi:

13 Euro - ISDN'nin Sunduğu Servis ve Özellikler
- Aynı hatta birden çok abone numarası (MSN) - Arayan abone numarasının gösterimi (CLIP) - Arayan abone numarasının gösterilmemesi (CLIR) - Aranılan abone numarasının gösterimi (COLP) - Aranılan abone numarasının gösterilmemesi (COLR) - Kötü amaçlı çağrıların kaydedilmesi (MCI) - Alt adresleme (SUB)

14 Euro - ISDN'nin Sunduğu Servis ve Özellikler
-Şartsız, meşgulde ve cevap verilmemesi halinde çağrı yönlendirme servisleri (CFU,CFB,CFNR) - Çağrı bekletme, çağrı tutma (CW,CH) - Meşgul aboneye erişim (CCBS) - Kapalı kullanıcı grubu (CUG) - Konuşma ücretinin gösterimi (AOC) - Terminal portatifliği (TP) - Abone - abone sinyalleşmesi (UUS) - 10 katılımcıya kadar konferans

15 ISDN’in Faydaları / Üstünlükleri
Hepsi bir arada Sınırsız İletişim Aynı hat üzerinden ses, veri ve görüntü iletimi

16 ISDN’in Faydaları / Üstünlükleri
Mevcut iletişim altyapısında büyük yatırımlar gerektirmemesi

17 1 - BRI (Basic Rate Interface - Temel erişim) bağlantısı
ISDN Hat Türleri 1 - BRI (Basic Rate Interface - Temel erişim) bağlantısı 2 - PRI (Primary Rate Interface - Çoklu erişim) bağlantısı

18 ISDN BRI Hat Özellikleri
Her ISDN BRI hat üzerinde 2 adet B ve 1 adet D kanalı bulunur: 2B+D : 2x64kbits/sn + 16kbits/sn = 144kbit/sn) B Kanalları (Haberleşme Kanalları) D Kanalı (İşaretleşme Kanalı)

19 ISDN BRI Hat Özellikleri
B (Haberleşme) kanalları : 64 Kbps hızına sahip bu kanallar Bearer, taşıyıcı veya kısaca B kanalları olarak anılır. Ses,görüntü,veri vb. servisleri taşıyan genel amaçlı kanaldır.Her B kanalı üzerinden bir telefon görüşmesi olmak üzere bir BRI hatla aynı anda toplam iki adet telefon görüşmesi yapılabilir. Bir BRI hatta 8 adet ISDN terminal bağlanabilir, fakat aynı anda sadece ikisi hattı kullanabilir. Görüntülü telefon yada video varsa bu sayı bire iner. .

20 ISDN BRI Hat Özellikleri
D (İşaretleşme) kanalı : Kullanıcı ile şebeke arasında sinyalleşme bilgilerini taşıyan kanaldır. 16 Kbps'lik bu kanala Delta veya kısaca D kanalı adı verilir. Çağrı işlemlerinin (Çağrı kurulması,çözülmesi v.b.) gerçekleştirilmesi için kullanılan kanaldır. .

21 ISDN BRI Şebekelerde Kullanılan Cihazlar
NT1 Şebeke Sonlandırma Cihazı NT1+TA (Terminal Adaptörlü NT1 cihazı) TA Terminal Adaptörü TE1 (Terminal equipment 1) ISDN telefon, ISDN faks gibi ISDN uyumlu cihazlar TE2 (Terminal equipment 2) Analog cihazlar

22 NT1 Cihazı (Network Terminator /Şebeke Sonlandırma Cihazı) BRI hattın bağlanabilmesi için gereklidir. TT’den gelen 2 telli bağlantıyı (U arayüzü) , ISDN uyumlu cihazlara bağlayabilmek için 4 tele (S/T arayüzü) çeviren şebeke sonlandırma cihazıdır.

23 ISDN BRI Arayüzler

24 ISDN BRI Standart Arayüzler
U arayüzü: NT1 bu arayüz üzerinden ISDN Şebekeye bağlanır. S/T arayüzü: Terminallerin bağlandığı arayüzdür. ETS ve ITU-T/I.430 standartlarını destekler. Buradaki BUS bağlantı tipi 3’e ayrılır:

25 BUS tipleri (1): Short Passive BUS: Azami 180m’ye kadar olan bağlantıyı destekler. Terminallerin BUS’a olan uzaklıkları 10m olmalıdır. Short passive Bus 8 terminal bağlantı destekler.

26 BUS tipleri (2): Extended Passive BUS: Bu bağlantı mesafeyi uzatmak için kullanılır. Terminallerin NT1’e uzaklığının fazla olduğu durumlarda 450m uzatma mesafesinden sonra terminaller bağlanmaya başlar ve 50m içinde tüm terminallerin bağlantısı yapılmış olur. Bu BUS tipinde de terminallerin BUS’a uzaklığı 10m’yi geçemez. Bu durumda 4 terminal bağlantısı NT1 tarafından desteklenir.

27 Extended Passive BUS:

28 BUS tipleri (3): Point-to-point bağlantı: Bu bağlantı tipi tek bir terminal için 1000m’ye kadar olan bağlantıyı sağlar.

29 BRI Uygulamaları : Bireysel abonelere yönelik uygulamalar Kurumsal abonelere yönelik uygulamalar (PABX ile kullanım)

30

31 Bireysel Abonelere Yönelik ISDN BRI Uygulamaları
Sesli haberleşme Faks iletişimi Hızlı Internet erişimi (128 kbit/s.) Görüntülü haberleşme

32 Bireysel abonelere yönelik ISDN ürünler
TE1 Cihazlar (ISDN telefon ,ISDN faks,vb) TE2 Cihazlar (standart telefon, analog faks vb.) ISDN PC Modem Görüntülü telefon, video konferans cihazları

33 ISDN BRI Hatlarla Analog Cihazların Kullanımı
Analog cihazları ISDN hatlar üzerinde kullanmak için NT1 cihazı ile analog cihaz arasına TA (terminal adaptor) cihazı bağlanır. NT1+TA (Terminal Adaptörlü NT1 cihazı) olarak adlandırılan cihaz da ise, NT1 ve TA aynı kutuda yer alır. Üzerinde 2 adet S/T, 2 adet analog (ab) ve BRI girişi için U arayüzleri bulunmaktadır.

34 Kurumsal Abonelere Yönelik ISDN BRI Uygulamaları
Sesli haberleşme ( PABX, ISDN telefon/ standart telefon) Veri haberleşmesi (router bağlantısı ile) Internet erişimi Görüntülü haberleşme Faks iletişimi

35

36 KAREL’in ISDN Ürünleri ve Uygulamaları
NT1 Şebeke Sonlandırma Cihazı Integral 2 Terminal Adaptörlü Şebeke Sonlandırma Cihazı İRİS ISDN telefon makinası DS Sayısal telefon santralı DS200S Sayısal telefon santralı MS48 ISDN Telefon santralı IA12 Santrallarının iki/dört dış hattını ISDN S0 (BRI) uyumlu hale getiren Terminal Adaptörü

37 KAREL NT1 Cihazı (Network Terminator /Şebeke Sonlandırma Cihazı NT1 ünitesi , Türk Telekom tarafından sağlanan ISDN BRI hatları sonlandırmak için abone tarafında kullandığımız cihazdır. Üzerinde 1 tane U arayüzü, 2 tane S/T arayüzü ve ikiden fazla abone bağlayabilmek için sonlandırma ohmajını ayarlayabildiğimiz switchler bulunmaktadır.

38 KAREL NT1 Cihazı (Network Terminator /Şebeke Sonlandırma Cihazı)

39 KAREL NT1 Cihazı (Network Terminator /Şebeke Sonlandırma Cihazı) Uluslarası standartlara uygundur. Kurumsal ve bireysel platformlarda kullanılabilir. Türk Telekom’dan gelen hattı ve besleme voltajını kontrol için üzerinde iki adet LED bulunur.

40 KAREL NT1 Cihazı (Network Terminator /Şebeke Sonlandırma Cihazı) S/T Arayüz Voltaj Degerleri

41 KAREL NT1 Cihazı (Network Terminator /Şebeke Sonlandırma Cihazı) NT1 üzerindeki Switch Ayarları:

42 KAREL Integral 2 Terminal Adaptörlü Şebeke Sonlandırma Cihazı NT1+TA özelliklerini üzerinde barındıran şebeke sonlandırma cihazıdır. Üzerinde 1 tane U arayüzü, 2 tane a/b arayüzü,2 tane S/T arayüzü ve ikiden fazla abone bağlayabilmek için sonlandırma ohmajını ayarlayabildiğimiz switchler bulunmaktadır

43 KAREL Integral 2 Terminal Adaptörlü Şebeke Sonlandırma Cihazı

44 ISDN BRI Hat Bağlantısı
4 Tel DS200 2 Tel Türk Telekom ISDN BRI NT1 Cihazı

45 ISDN SO Hat Bağlantıları
ISDN uyumlu cihazlar 4 tel ile çalışır. Bunlardan ikisi gönderme ikisi almadır. Bu bağlantı karışık bağlanamaz, sekizli RJ45 jaklarla sıralı düzende bağlanmalıdır.

46 ISDN SO Hat Sinyalleri Voltmetre ile ölçülecek değerler:
VT1-T2 = 0 VDC, VR1-R2 = 0 VDC, VT1-R1 = ~40 VDC, VT1-R2 = ~40 VDC, VT2-R1 = ~40 VDC, VT2-R2 = ~40 VDC,

47 KAREL DS200 Abone Bağlantıları
4 Tel İris ST200 2 Tel 2 Tel Standart Telefon 4 Tel FT200

48 KAREL İris ISDN Telefon Seti
Euro ISDN uyumlu ve bu özellikleri destekleyen ISDN telefon seti Tek bir telefon setine iki ayrı abone numarası tanımlama Her birine iki numara kaydedilebilen 16 adet hızlı arama tuşu 78 adetlik telefon defteri oluşturabilme İsim ile arama yapabilme Gelen son 10 çağrıyı geliş tarihi, saati ve cevaplanıp cevaplanmadığı bilgisini gösterecek şekilde listeleme Aranan son 10 numarayı arandığı tarihi ve saat bilgisini gösterecek şekilde listeleme Handsfree Yapılan aramaların süresini ve ücretini listeleme


"ISDN BRI ŞEBEKELERi & KAREL ÇÖZÜMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları