Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ TÜNSER TAYFUNER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ TÜNSER TAYFUNER."— Sunum transkripti:

1 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ TÜNSER TAYFUNER

2 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 2. ATM  Aynı ağ üzerinden ses, veri ve video gibi farklı türde trafikleri destekler.  Veri iletimi için eş zamansız (asenkron) iletim modunu kullanır.  LAN, WAN ve kampus uygulamalarında kullanılabilir.  Paket anahtarlamanın ve devre anahtarlamanın avantajlarını sunar.  Veriler sabit boyutlu ve kısa hücreler halinde gönderilir.  Kullanıcı sayısından bağımsız anahtarlama kapasitesine sahiptir.  Tüm trafik sınıflarına hizmet verebilir.  Bağlantılar anahtarlamalı (SVC) ya da kalıcı (PVC) olabilir. 3/20

3 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 2.1. ATM Hücre Yapısı GFC: Genel Akış Kontrolü (4 bit) VPI: Sanal Yol Numarası (8 bit) VCI: Sanal Kanal Numarası (16 bit) PT: Yük Tipi Belirleyicisi (3 bit) CLP: Hücre Kaybı Önceliği (1 bit) HEC: Başlık Hata Kontrolü (8 bit) 2. ATM 4/20

4 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 2.2. ATM Referans Modeli CS: Convergence Sublayer (Dönüşüm Alt Katmanı) SAR: Segmentation and Reassembly (Dilimleme ve Birleştirme) AAL: ATM Adaptation Layer (ATM Uyarlama Katmanı) VPI: Virtual Path Identifier (Sanal Yol Kimliği) VCI: Virtual Channel Identifier (Sanal Kanal Kimliği) GFC: General Flow Control (Genel Akış Kontrolü) HEC: Header Error Control (Başlık Hata Kontrolü) TC: Transmission Control (İletim Kontrolü) PM: Physical Medium (Fiziksel Ortam) 2. ATM 5/20

5 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 3. Kablosuz ATM (KATM)  Uygulamaların türüne göre servis tipi seçimi ve esnek bant genişliği tahsisine olanak verir.  Çoklu ortam trafiklerinin hızlı ve verimli olarak iletimini sağlar.  Çoklu ortam uygulamaların kablosuz ortamlarda ihtiyaç duyduğu servis kalitesi desteğini sağlar.  Belirli bir alan içerisinde kullanıcıların ATM omurga ağa kablosuz erişebilmesine olanak verir.  Kablolu ve kablosuz ağlar üzerinden geniş bant servislerini destekler.  Hücreler arası anahtarlama için mevcut ATM anahtarlama ekipmanlarının kullanılmasına olanak sağlar.  Kablolu B-ISDN sistemlerine kolay bağlanabilme imkanı verir. 8/20

6 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 3.2. KATM Ağ Mimarisi 10/20 3. Kablosuz ATM (KATM)

7 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 29.06.20147 ISDN mevcut analog telefon şebekesinin sayısal alternatifidir. Normal bir telefon hattı gibi bir telefon numarası çevirip hem sayısal, hem de analog hatlara ulaşım sağlanabilir. ISDN teknolojisini alışılmış analog hatlardan ayıran en önemli özellik tamamen sayısal temiz bir ses kanalı sağlamasının yanında, aynı anda veri (data) iletişimine de izin verebilmesidir. Integrated Services Digital Network sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur ve Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi olarak Türkçe'leştirilmiştir. Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesinin sağlandığı bir haberleşme ağıdır. ISDN NEDİR?

8 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 29.06.20148

9 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 29.06.20149

10 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  Telefon kablolaması üzerinden tek hat ile  ses,  gorüntü ve  verinin  sayısal formatta iletilmesi için kullanılır.

11 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  ISDN hatlardan önce ses, veri ve video iletimi için birbirinden farklı ağlara gereksinim duyuluyordu.  ISDN ses, veri ve video gibi değişik servisleri tek bir ağda bütünleştirebilir.  Telefon konuşmalarını yaparken aynı anda bilgisar ile internete bağlanılabilir.

12 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  ISDN PRI: Dosya transferi, LAN bağlantıları, görüntü, PC haberleşmesi, Internet servis sağlayıcıları ve büyük şirketler için  ISDN BRI: Daha küçük ve orta ölçekli şirketler ve ev aboneleri için tercih edilmektedir.

13 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  Görüntülü telefon için ISDN BRI (128 Kbps) yeterlidir. B kanalının birinden ses, diğerinden görüntü gider.  ISDN BRI kullanıcıları aynı anda birbirinden tamamen bağımsız iki ayrı çağrı yapabilir ya da kabul edebilirler. 13 BRI servisine bağlanabilmek için en yakın santrale en fazla 5.5 km mesafede olmak lazımdır. Eğer mesafe daha uzun ise araya repeater (tekrarlayıcı) koymak gerekmektedir. Santralde de ISDN aboneliği açık olmalıdır.

14 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  Data ve ses kanalı olan B kanalları için LAPB ; işaretleşme kanalı olan D kanalı için LAPD protokolü kullanılır.

15 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 29.06.201415 Terminal Adaptör (TA): ISDN özelliği olmayan sistemlere ISDN özellik kazandıran bir uç birim uyarlayıcıdır. TA, ISDN uyumsuz TE2 aygıtından gelen işaretin ISDN uyumlu bir formata dönüşümünü sağlar..

16 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ 16 Şebeke Sonlandırıcı (NT): Tüm ISDN terminallerinin tek bir ISDN hattına bağlantısını sağlayan bir arabirim cihaz olup, bir NT cihazına 8 adet terminal (telefon, faks, PC gibi) bağlanabilmektedir. Bir ISDN sistemde maksimum iki tane sistem aynı anda haberleşebilmektedir.

17 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  Ses ve elektronik mesaj merkezleri,  Operatör servisi,  Otomatik çağrı dağıtımı,  Sipariş ve servis masası desteği,  Telekonferans,  Video konferans,  LAN şebekelerinin birbirlerine bağlanması,  Bilgisayar/terminal- bilgisayar iletişimi,  Güvenlik ve diğer izleme servisleri,  Veri şebekelerinin kurulması,  Tele-pazarlama.

18 KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ  Sayısal temiz bir ses kanalı sağlanır.  Aynı anda ses ve veri (data) iletişimine izin verilir.  Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesi sağlanır.  Her türlü sayısal bilginin (ses, görüntü, veri) Analog/Dijital ve Dijital/Analog dönüştürücüye gerek duyulmadan iletilebildiği, tümüyle uçtan uca sayısal olan bir haberleşme ağıdır.  ISDN üzerinden video konferans sistemleri oldukça popüler uygulamalardır.


"KABLOSUZ ATM AĞLARDA VERİ TRAFİĞİNİN VİDEO TRAFİĞİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ TÜNSER TAYFUNER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları