Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Engellerini aşan insanlar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Engellerini aşan insanlar"— Sunum transkripti:

1 Engellerini aşan insanlar

2 Engellilik  Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir.

3 Engelliler; vücudun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; toplumsal veya yönetimsel tutum ve tercihler sonucu, yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler.

4 Sosyal boyut Engellilerin en büyük problemlerinden biri, sosyal çevrenin bireye yaklaşma biçimidir. Hafif engelli durumda olanlar kendi özel ihtiyaçlarını (yemek,tuvalet vs.) karşılayabilirler. Ağır engelliler ise özel veya yaşamsal ihtiyaçlarını ancak bir başkasının yardımıyla karşılayabilirler.

5 Çeşitleri Fizyolojik Engel Zihinsel Kontrol Problemi Fiziksel Engel

6 Engelli statü siniflandirmasi
Dünya Sağlık Örgütü,  hastalık ve sakatlığın sonuçlarını sınıflandırmak için 2001 yılında İşlevsellik, Sakatlık ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması ile bu konuda standart bir dil oluşturup sağlık sorunlarını hem bireysel hem toplumsal düzeyde sınıflandırmaya başlamıştır. 

7 Engellerini Aşan İnsanlar
KORHAN YAMAÇ GİZEM GİRİŞMEN

8 KORHAN YAMAÇ Bedensel Engelli Milli Atıcı Korhan Yamaç, sporun önemini ve insan yaşamındaki olumlu yönlerini engelli olduktan sonra daha iyi anladığını söylemiştir. Yamaç, yaptığı açıklamada, 10 yılı normal ve 11 yılı da engelli olmak üzere yaklaşık 21 yıldır atıcılık sporuyla ilgilenmiştir. Mardin’in Ömerli ilçesinde teğmen olarak görev yaparken mayına basarak sağ bacağını kaybeden Korhan Yamaç, olaydan sonra engelli olduğu için spor yapamayacağını düşünmüştür.

9 Tedavisi sürecinde spora ara vermesine rağmen, protez bacak takılmasından 15 gün sonra düzenlenen bir yarışmaya katılarak şampiyon olduğunu ifade eden Yamaç, şunları söylemiştir:

10 ”Engelli olmayan insanların arasında acı çekerek attığım yarışmada birinci olunca yeniden doğduğumu hissettim. Çünkü kendimi yarışmada görmek istedim ve yeniden başarabileceğimi de fark ettim. Şu an spor benim hayatım. Sporla ilgilenmiyor olsaydım bu kadar çabuk adapte olamazdım. Başarabildiğimi görünce kendime olan güvenim de arttı. Bu işin sırrı hayata küsmemekte, aktif olarak yaşamda kalmakta. Kazadan sonra ikinci bir yaşam şansı doğdu benim için. Bir çok şeyin farkında değilmişim o zamana kadar. Sağlam olmanın ne mükemmel bir şey olduğunu, engelli insanların yaşayabileceği sorunları öğrendim. Bakış açım değişti. Her şeyi, günlük hareketleri yeni baştan öğrendim. Eskiden hayatın bu kadar anlamlı olduğunun farkında değildim. ‘Artık bir şeyleri ertelemeyeceğim, hayatın tadını çıkaracağım’ diye kendi kendime söz verdim.”

11 Olay sonrası sporu önceleri öylesine yaptığının farkına vardığını ve şu an hayattan kopmadığını ifade eden Yamaç, kaza sonrası atıcılığın kendisini yeniden hayata bağladığını belirtmiştir.

12 100 ÜZERİNDE ULUSLARARASI MADALYA
Bedensen Engelliler Spor Federasyonu’nun 2002 yılında kurulmasının ardından buraya bağlı olarak sporla ilgilendiğini anlatan Korhan yamaç: ”Engelliler kategorisinde de bir çok yurt dışı başarısı elde ederek rekorlar kırdım. Olimpiyat derecelerinin de bulunduğu yaklaşık 100′ün üzerinde uluslararası madalyam var. Bana bunların verdiği başarma mutluluğunu başka hiç bir şey veremiyor” diye konuştu.

13 GEÇİMİNİ SPORLA SAĞLIYOR
Birçok engellinin eve kapanarak, hayata küstüğünü ve bunun doğru olmadığını savunan Yamaç, özellikle sporun engelli kişilerin hayata bağlanmalarında çok önemli bir araç olacağını ifade etmiş. Başkalarına bağımlı yaşamamak ve sosyal hayatın içinde yer almak için bir spor branşıyla ilgilenilmesi gerektiğini anlamıştır.

14 GİZEM GİRİŞMEN 1981 Ankara doğumlu. İlkokulu bitirdiği yaz ailece bir trafik kazası geçirdi. O kazadan sonra da T5 seviyesinde omurilik felçlisi oldu. Önce Hacettepe Üniversitesi’nde ameliyat oldu, ardından Almanya’da 3 ay süren rehabilitasyon sürecimi tamamladı. Ortaokul ve liseyi Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde okudu. Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı yılında da Bilkent Üniversitesi’nden şeref derecesiyle mezun oldu.

15 11 yaşında geçirdiği trafik kazasında felç oldu ama hayata küsmedi
11 yaşında geçirdiği trafik kazasında felç oldu ama hayata küsmedi. Kazadan sonra yüzmeye başladı. Beş yıl önce de okçulukla tanıştı. Bugün kategorisinde dünya birincisi.

16 11 yaşında trafik kazası geçirdi
11 yaşında trafik kazası geçirdi. Bir daha yürüyemeyeceğini Almanya’da tedavi gördüğü hastanede annesinden öğrendi. İlk tepkisi "Neden ben?" oldu. Balerin olmak en büyük hayaliydi ama artık tekerlekli sandalyede sürdürecekti yaşamını. Kaza sonrası isyan etmedi, hayata küsmedi. Çalıştı, okudu, azmetti... Bilkent İşletme’yi şeref derecesiyle bitirdi yılında okçuluğa başladı. O şimdi Türkiye’nin gururu bir sporcu, Gizem Girişmen...

17 Okçulukta hem dünya hem olimpiyat şampiyonluğu var
Okçulukta hem dünya hem olimpiyat şampiyonluğu var. 29 yaşındaki milli sporcu geçtiğimiz günlerde Laureus Dünya Spor Akademisi tarafından ’Yılın Engelli Sporcusu’ ödülüne aday gösterildi. Diğer dalların adayları arasında Roger Federer, Usain Bolt ve Serena Williams gibi dünya yıldızları da var. Girişmen "Benim ilk okum karavanaydı, yani hedef tahtasını bile tutturamadım.’’diyor.

18 2005 yılında İtalya’da düzenlenen IPC Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda ilk kez milli oldu yılında düzenlenen EPC Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü, IPC Dünya sıralamasında ise birinci oldu. Okçuluğa başladıktan sonra süreç içerisinde öncelikli hedefim Beijing Paralimpik Oyunları’na katılmak ve sonra altın madalya almaktı.

19 Şampiyon olduktan sonra kürsüde İstiklal Marşı’mızı dinlemek ve bayrağımızın göndere çekildiğini görmek ise hayatının en heyecanlı anıydı. Şimdi hem dünya (2009) hem de olimpiyat şampiyonu. Son üç yıldır IPC Dünya sıralamasında birinciyim ve 2009 Ağustos ’ayında Uluslararası Paralimpik Komite tarafından ayın sporcusu’ seçildi.

20 Son olarak Türk spor tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Laureus Dünya Spor Ödülleri’nde "Yılın Engelli Sporcusu Adayı" oldu.Ve milli takıma katıldı yılından itibaren uluslararası alanda Dünya, Avrupa şampiyonalarında birçok madalya aldı. 

21 HAYATTA GERÇEK MUTLULUK BUDUR; YÜCE OLDUĞUNU KABUL ETTİĞİNİZ BİR AMAÇ İÇİN VAR OLMAK, DOĞANIN BİR GÜCÜ OLMAK !


"Engellerini aşan insanlar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları