Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ TOPLUMU NEDİR?.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ TOPLUMU NEDİR?."— Sunum transkripti:

1 BİLGİ TOPLUMU NEDİR?

2 BİLGİ TOPLUMU NEDİR? Temel üretim faktörünün bilgi olduğu, bilginin işlenmesinde ve depolanmasında da bilgisayar ve iletişim teknolojilerini baz alan bir toplum yapısıdır.

3 DİJİTAL VATANDAŞLIK NEDİR?

4 DİJİTAL VATANDAŞLIK Dijital vatandaşlık teknoloji kullanımına ilişkin davranış normları olarak tanımlanmaktadır. Dijital vatandaşlık teknolojiyi kullanırken etik ve uygun davranışlarda bulunma ve bu konuda bilgilenmeyi içermektedir.

5 DİJİTAL VATANDAŞLIK Bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen, Çevrimiçi yapılan davranışların etik sonuçlarını bilen, Ahlaki olarak çevrimiçi kararlar alabilen, Teknolojiyi kötüye kullanmayarak başkalarına zarar vermeyen, Sanal dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden vatandaştır.

6 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
1- Dijital Erişim (Herkes İçin İnternet): Üretken vatandaşlar olmak için, eşit olarak teknolojik imkanlara dijital erişim sağlanması anlamına gelir. Örneğin, cinsiyet, ırk, yaş, etnik kimlik, fiziksel ve zihinsel farklılıklara aldırış etmeden elektronik topluma tam katılımın sağlanmasıdır.

7 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
2- Dijital Ticaret: Elektronik ortamlarda satma ve satın alma işlemlerini yapacak yeterliliğe sahip olma anlamına gelir.

8 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
3- Dijital İletişim: İletişim biçimlerinin değişikliğe uğrayarak elektronik araçlar vasıtasıyla da yapıldığının farkında olmadır. Örneğin, e- posta, cep telefonu, anlık mesajlaşma teknolojisi kullanıcıların iletişim yolunu değiştirmiştir.

9 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
4- Dijital Okuryazarlık: Öğrenme – öğretme sürecinin artık teknoloji kullanılarak da gerçekleştirildiğinin farkında olmadır.

10 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
5- Dijital Etik: Sanal dünyada gösterilen davranışın ya da işin elektronik standardının da olduğunun farkında olmadır. Örneğin, siber zorbalık, sanal küfürleşme, gibi birçok olumsuz davranıştan kaçınmalıyız.

11 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
6- Dijital Kanun: Sanal dünyada yapılan işlerin elektronik sorumluluğunun olduğu ve kanunlarla yaptırım altına alındığı anlamına gelir. Örneğin, yasak yayınlar, yasadışı organ ve uyuşturucu satışı, intihara meyilli hale getiren web siteleri sanal dünyada yapılması kanunen yasaktır.

12 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
7- Dijital Haklar ve Sorumluluklar: Herkesin sanal dünyada kendini özgürce ifade edebilecek haklara sahip olduğu ve bununda yasaklanamayacağı anlamına gelir. Örneğin, sanal ortamda formlarda görüş bildirme, grup oluşturma, tartışma ortamlarına katılma vb. temel haklar kısıtlanamaz.

13 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
8- Dijital Sağlık: Dijital dünyada hem fiziksel, hem ruhsal hem de psikolojik yönden sağlığı direk ya da dolaylı olarak etkileyecek etmenlerin bulunduğunun farkında olmadır.Örneğin, göz sağlığı, tekrarlayan stres sendromu, a-sosyal yaşam, içe kapanıklık ve fiziksel bozukluklar (bel ve sırt ağrıları) yeni teknolojik dünyanın ortaya çıkardığı sağlık sorunlarıdır.

14 DİJİTAL VATANDAŞLIĞIN BOYUTLARI
9- Dijital Güvenlik:  Bireyin sanal ortamda kendi güvenliğini sağlayacak önlemleri alması demektir. Örneğin, başkalarının bilgilerini izinsiz kullanma virüs veya truva atı oluşturma, spam gönderme, birilerinin bilgilerini veya mallarını çalma vb. faaliyetlerin farkına vararak gereken güvenlik tedbirlerinin alınması.

15 E-DEVLET NEDİR? https://www.turkiye.gov.tr/

16 Elektronik devlet Yönetenlerle yönetilenler arasındaki her türlü ödev ve yükümlülüklerin karşılıklı olarak “dijital ortamda” sürekli ve güvenli bir biçimde gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir.

17 Elektronik devlet Çalışan veya emekli olmuş bir kimsenin yatırılan maaşlarındaki tüm detaylara ulaşmasını sağlar. Kendisine karşı açılmış olan bir dava olup olmadığını veya devam eden bir davanın sonucuna hemen ulaşabilir. Gençler askerlik celp sürecini seçebilir ve askerlik dönemlerini yoklayabilirler. Ayrıca SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’nın prim sorgulamalarını yapabilir ve ödemeleri buradan öğrenebilirsiniz.

18 Elektronik devlet Sürücü belgesi sonuçları, sürücü belgesi kontrolleri veya adınıza yazılmış olan trafik cezalarını da e-devlet hesabınızda görebilirsiniz. E-devlet şifresiyle tüm devlet kuruluşlarına online olarak dilekçe yazabilir ve dilekçenize verilen cevaba da buradan ulaşabilirsiniz. E-Devlet şifresi sadece kendisiyle alakalı konularla da kısıtlı kalmayıp çocuklarınız hakkında da bilgi alabilmenizi sağlamaktadır. E-Devlet sayesinde çocuklarınızın e-okula işleyen notlarını takip edebilir, başarı durumunu da kontrol edebilirsiniz.

19 Elektronik bankacilik
Elektronik bankacılık, elektronik kanallar vasıtasıyla bankacılık hizmetlerinin sağlanması demektir. İnternet bankacılığı Telefon bankacılığı ATM’ler VTM’ler

20 Elektronik bankaciliğin avantajlari
Hızlı ve kesintisiz bankacılık işlemleri Şubeye gitmeden, sıra beklemeden kolay bankacılık Detaylı rapor ve bilgi alabilmek Çok çeşitli bankacılık ürünlerini görerek bu ürünlerden faydalanabilmek Bankacılık işlemlerini çok daha ucuza yapabilmek


"BİLGİ TOPLUMU NEDİR?." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları