Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAHİRİNİ DURAN DUDU GÜMÜŞ İLKOKULU VE ORTAOKULU YARIN SİZDEYİZ PROJESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAHİRİNİ DURAN DUDU GÜMÜŞ İLKOKULU VE ORTAOKULU YARIN SİZDEYİZ PROJESİ"— Sunum transkripti:

1 TAHİRİNİ DURAN DUDU GÜMÜŞ İLKOKULU VE ORTAOKULU YARIN SİZDEYİZ PROJESİ

2 EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR Veliler çocukların başarısında okul kadar hatta daha da önemli bir etkiye sahiptir.

3 Çocukların ders başarısını etkileyen en önemli etkenlerden birisi aile ortamı ve tutumdur
Aile ne kadar sağlıklı ve bilinçli ise çocukların başarı düzeyleri o kadar yükselir.

4 O halde ; Öğrencinin okuldaki başarısı mutlak manada Ailenin çocuğuna bu ortamda destek vermesi ve öğretmenleriyle iyi diyalog içerisinde olmasıyla doğru orantılıdır.

5 Yarın Sizdeyiz Projesi…..

6 Projenin Hedefleri a) Kayseri merkez ve ilçelerinde bulunan resmi okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli yöneticiler, öğretmenler ve proje paydaşı kurum ve kuruluşlarının proje temsilcileri tarafından eğitim öğretim yılında en az bir kez okulda/sınıfta bulunan velileri ziyaret etmesi sağlanacaktır.. b) Proje kapsamında Okul Gelişim Yönetim Ekibi tarafından velilerle etkili iletişim, iş birliği ve koordinasyon sağlanacaktır. c) Okul veli ilişkilerini geliştirerek başarıyı olumsuz etkileyecek faktörleri yerinde tespit ederek gerekli önlemler alınacaktır.

7 d) Yaşam koşulları nedeni ile okula gelemeyen öğrencilerin ailelerini evinde ziyaret ederek öğrenciyi okula kazandıracak çalışmalar yapılacaktır. e) Projeye veli desteğini sağlayacak tedbirleri alınacaktır. f) Sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlar eğitim sürecine dâhil edilecektir.

8

9 Gözlemlerimiz; a)Öğretmen-öğrenci ilişkisi gözlemleri
b)Öğretmen-veli ilişkisi gözlemleri c)Öğretmen-toplum gözlemleri

10 Öğretmen öğrenci ilişkisi gözlemleri
Öğrenci kendinin biricik ve değerli olduğunu hisseder. Öğretmen öğrenci ilişkisi daha içten bir hal alır. Öğretmene sempati artar.

11

12

13

14 Öğrencinin nasıl bir ortamda yaşadığı, Nasıl bir ders çalışma ortamına sahip olunduğu tespit edilir gerekirse yönlendirilip çalışma programı sunulur. Öğrencinin varsa özel sorunları hakkında bilgi edinme fırsatı elde edilir.

15 Öğretmen veli ilişkisi gözlemleri
Velilerin ve fikirlerinin değerli olduğu hissettirilir. Velinin okul, öğrenci hakkında eleştirileri dinlenerek aksaklıklar fark edilir ve giderilmeye çalışılır. Velinin yaşam tarzı göz önünde bulundurularak öğrenci ile geçirebileceği vakit tespit edilir ve kaliteli zaman geçirmesi için önerilerde bulunulur.

16

17 Öğretmen toplum gözlemi
Toplumda öğretmenlik mesleğinin saygınlığı hissedilir. Köylünün yaşam şartlarının hala zor olduğu görülür. Toplumda hala çocuk gelinlerin varlığı tespit edilir.

18

19

20

21 ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? EĞER BİR ÇOCUK KINANARAK YAŞARSA SUÇLAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANCA DAVRANIŞLAR İÇİNDE YAŞARSA KAVGA ETMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK ALAY EDİLEREK YAŞARSA SIKILGANLIĞI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK UTANÇ İÇİNDE YAŞARSA SUÇLULUK DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANLIKLAR İÇİNDE BÜYÜRSE SALDIRGANLIĞI ÖĞRENİR.

22 EĞER BİR ÇOCUK HOŞGÖRÜYLE YAŞARSA SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİR.
EĞER BİR ÇOCUK TEŞVİK EDİLEREK YAŞARSA ÖZGÜVENİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DEĞER VERİLEREK YAŞARSA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK EŞİTLİK ORTAMINDA YAŞARSA ADALETİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK GÜVEN DUYGUSU İÇİNDE YAŞARSA İNANMAYI ÖĞRENİR.

23 ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR.
EĞER BİR ÇOCUK BEĞENİLEREK YAŞARSA KENDİSİNDEN HOŞLANMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DOSTLUK İÇİNDE YAŞARSA DÜNYADA SEVGİ ARAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK SEVGİ İÇİNDE BÜYÜRSE GÜVENMEYİ ÖĞRENİR. ÇOCUK AİLENİN, AİLE DE TOPLUMUN ÜRÜNÜDÜR; ÇOCUK YAŞADIĞINI ÖĞRENİR.


"TAHİRİNİ DURAN DUDU GÜMÜŞ İLKOKULU VE ORTAOKULU YARIN SİZDEYİZ PROJESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları