Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜBRA GÜLTEN KAYNAKLAR: 1)Mimarlık tarihi ders notları 1

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜBRA GÜLTEN KAYNAKLAR: 1)Mimarlık tarihi ders notları 1"— Sunum transkripti:

1 KÜBRA GÜLTEN 200910403044 KAYNAKLAR: 1)Mimarlık tarihi ders notları 1
2)Mimar Sinan mimari terimler sözlüğü 3)Wikipedia ve diğer internet siteleri

2 ALMANYA GOTİK MİMARLIĞI
Almanya gotik mimarlığı 13. yüzyılda Fransa’dan geldi ve özel niteliklerini ancak 15.yüzyılda kazandı. Üç nefi aynı yükseklikte bina tipi devam etmiştir. Doğu cephesi üç bölümdür. Absidli transeptlerin uzunluğu koroya eşittir.(Absid:bazilika ve kilisede ana eksenin ucundaki öğe , üstü yarım kubbe ile örtülü yarım daire biçimli niş.Transept : haç seklindeki kilisenin yan kollarıdır.Ayin alanını genişletmek için,plana haç şeklini vererek duvarlar tarafına doğru genişletilir.)

3 ALMANYA GOTİK MİMARLIĞI
Alman gotiğinde iskelet tonozlarada yer verilir.Burada kaburgalar,tonozun altında ayrı bir dekoratif ağ olarak yer alırlar.(Tonoz: mimari örtü öğesidir.Kaburga:kemerlerde kavis ağırlığını taşıyan silme.Çapraz kubbe ve tonozlarda,kubbe ağırlığını zemine aktaran öğedir.) Batı cephesinde tek kule ve taş oyma kuleler çoktur.

4 KÖLN KATEDRALİ 1248 yılında yapıma başlayan bu inşaat ancak 19. yy.’da tamamlandı. En büyük gotik katedralidir. Genişliğine göre uzunluğu az olduğundan ,bozuk oranlı bir binadır.(142.5x74m) Çifte yan nefler de orta nef genişliğindedir.(Nef:kolonlarla ayrılmış uzun koridorlardır.) 150 m yüksekliğinde kuleleri;dikey çizgileri ve camlı triforiumu vardır.(Kule:boyu eninin en az birkaç katı olan yapıdır,genelde kare ve silindir biçimindedir.Triforium:binanın üst kısmına aydınlatmak amacında yapılmış pencerelerdir.)

5 KÖLN KATEDRALİ ŞEMASI Doğu cephesinde bir absid vardır.(Absid :kilisede ana eksenin ucundaki öğe,üstü yarım kubbe ile örtülü yarım daire biçimli niş.) Transeplerle kilisenin haç şekli korunmaya çalışılmıştır. İki kulenin arasındaki giriş sayesinde orta nefte olunur. Binanın yükseklik oranı 1/3.8 dir.

6 KÖLN KATEDRALİ RESİMLERİ

7 KÖLN KATEDRALİ GÖRÜNÜŞLERİ

8 FREIBURG KATEDRALİ 1250-1360 yılları arasında inşa edildi.
En önemli özelliği;sekizgen planlı piramit biçiminde tek bir kulesi vardır.(Bu kule 116 m yüksekliğinde olup kilisenin batısında yer almaktadır.) Kulenin oku geç gotik etkisinde dantela gibidir.

9 FREIBURG KATEDRALİ

10 ULM KATEDRALİ 1377-1492 yılları arasında yapıldı.
Nef genişlikleri hemen hemen eşittir. Transept yoktur. Absid poligonal ve koridorsuz olup koro çok basittir. 162 m yüksekliğindeki kulesi bu kiliseyi en yüksek bina yapar. Kare bir plandan başlayan kule sekizgen bir piramit olarak yükselir.

11 ULM KATEDRALİ

12 ULM KATEDRALİ

13 ERFURT KATEDRALİ Nef ve yan nefleri eşit yüksekliktedir.Bu yüzden triforium kaybolmuştur.Bu tür ‘halle’ tipi kilisedir. Teziyant daha süslüydü fakat temel plan değişmemişti.(teziyant : tezyinant -ı mimari:süslü mimari yani teziyant:motif ve süs anlamına gelmektedir.) Kilise sütunlu bir hol haline gelmişti. Sütunlar incecikti ve ışık yan kanat pencerelerinden içeriyi aydınlatıyordu.

14 ERFURT KATEDRALİ


"KÜBRA GÜLTEN KAYNAKLAR: 1)Mimarlık tarihi ders notları 1" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları