Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 1 İYONİK VE KOVALENT BAĞLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 1 İYONİK VE KOVALENT BAĞLAR."— Sunum transkripti:

1 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 1 İYONİK VE KOVALENT BAĞLAR

2 2 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR Kimyasal Bağlar atomların cinsine göre ikiye ayrılır. Doğada elementler çoğunlukla moleküller ve bileşikleri halinde bulunurlar. Moleküldeki ve bileşikteki atomları bir arada tutan kuvvetlere Kimyasal Bağ denir.

3 3 Daha önceki derslerimizde metallerin kararlı olan soygazlara benzemek için elektron verme eğiliminde ametallerin ise soygazlara benzemek için elektron alma eğiliminde olduklarını görmüştük. FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR Metaller elektron vererek ( +) yüklü katyonları, ametaller ise elektron alarak(– ) yüklü anyonları oluştururlar.

4 4 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR Metal Ametal Katyon-Anyon etkileşimi Bir metal olan sodyum elementi ile bir ametal olan klor elementi bir araya geldiğinde; sodyum son katmanındaki bir elektronu vererek, bir ametal olan klor elementi ise son katmanındaki eksik bir elektronu tamamlamak için sodyumdan bir elektron alarak oktete ulaşmak ister.

5 5 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR Ametal Metal Katyon-Anyon etkileşimi -- +2 Bir metal olan magnezyum elementi ile bir ametal olan flor elementi bir araya geldiğinde; magnezyum son katmanındaki iki elektronu vererek, bir ametal olan flor elementi ise son katmanındaki eksik bir elektronu tamamlamak için magnezyumdan iki elektron alarak oktete ulaşmak ister.

6 6 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR Metal ve ametal atomları arasında elektron alışverişine dayalı kurulan bağa iyonik bağ diyoruz. NaCl LiF CaCl 2 MgF 2 AlBr 3 !

7 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 7 Ametal atomları kararlı olabilmek için elektron alma eğilimindedirler. Elektron alma eğiliminde olan ametal atomları kendi aralarında elektronlarını ortaklaşa kullanarak oktet ya da dubletlerini tamamlarlar. Ametal Elektron ortaklaşması Ametal Elektron ortaklaşması..

8 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 8 Elektron alma eğiliminde olan farklı cins ametal atomları da elektronlarını ortaklaşa kullanarak oktet ya da dubletlerini tamamlarlar.

9 Bu şekilde ametal atomları arasında elektron ortaklaşmasına dayalı kurulan bağlara kovalent bağ diyoruz. FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 9 O2O2 H2OH2O CO 2 H2H2 HCl !

10 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 10 Hidrojen ( 1 H) ile Klor ( 17 Cl ) elementlerinin oluşturacağı bağın türünü bulalım. 1 H ) elektron 17 Cl ) ) ) 1 2 8 7 Hidrojenin dubletini tamamlaması için klorun ise oktetini tamamlaması için birer elektrona ihtiyaçları vardır. Her ikisi de elektron alma eğiliminde olduklarından elektronlarını ortaklaşa kullanmayı tercih ederler. Hidrojen ve klor arasında oluşur. Kovalent Bağ ÖRNEK:

11 12 Mg ) ) ) elektron 8 O ) ) 2 8 2 2 6 Magnezyum oktetini tamamlamak için son katmandaki elektronunu vermek ister. Oksijenin ise oktetini tamamlamak için iki elektrona ihtiyacı vardır. Bu durumda magnezyum ve oksijen elektron alışverişi yapmayı tercih ederler. Magnezyum ve oksijen arasında oluşur. FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 11 Magnezyum ( 12 Mg) ile Oksijen ( 8 O ) elementlerinin oluşturacağı bağın türünü bulalım. ÖRNEK: İyonik Bağ

12 FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 12 Sizler de aşağıdaki bileşiklerdeki elementlerin elektron alma ve verme eğilimlerine göre bağ türlerini belirleyebilirsiniz. ( 8 O, 3 Li, 17 CI ) O2O2 LiCI


"FEN ve TEKNOLOJİ / KİMYASAL BAĞLAR 1 İYONİK VE KOVALENT BAĞLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları