Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aikido Topluluğu. Kuruluş ve Anlam Aikidō ([aikido](Japonca: 合気道 )Japonca: 合気道 ) Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aikido Topluluğu. Kuruluş ve Anlam Aikidō ([aikido](Japonca: 合気道 )Japonca: 合気道 ) Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak."— Sunum transkripti:

1 Aikido Topluluğu

2 Kuruluş ve Anlam Aikidō ([aikido](Japonca: 合気道 )Japonca: 合気道 ) Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir. Aikidonun kurucusu ve ilk hocası (bilindiği adıyla Ōsensei) Morihei Ueshiba (1883- 1969)'dır.

3 Aikido adı üç kanjiden oluşmaktadır. 合 ai (birleşme, uyum) 気 ki (veya çi) (yaşam gücü, ruh) 道 dō (yol) Bir bütün olarak da anlamı "yaşam gücüyle bütünleşme yolu"dur.

4 Aikido öğrencilerine aikidoka denir. Aikido öğrencilerine aikidoka denir. Aikido eğitimlerinde üç tip eğitim malzemesi kullanılır. Bunlar jo, bokken ve tantodur. Aikido, belirli teorik ve pratik bilgileri içinde barındırır. Teorinin ve pratiğin iç içe geçtiği yer ise antrenman yeri, yani dojodur. Teorinin ve pratiğin iç içe geçtiği yer ise antrenman yeri, yani dojodur.

5 Aiki Felsefesi: Aiki felsefesinde herkesin kendi dingin ruh hali; hareketsiz suya benzetilir. Buraya yapılan bir saldırı, suya atılan taş gibidir, dinginliği bozar. İnsanın ruh dinginliği ancak saldırıya cevap vermediği durumda tekrar düzelir. Aksi taktirde dinginlik ve huzur daha da bozulur.

6 Dolayısıyla Aikido her saldırıya saldırıyla cevap vermez. (Atac tic) Aikido sadece hayatta kalmak söz konusu ise fiziksel saldırıya fiziksel cevap verir. İçinde hiç saldırı hareketi yoktur. Sadece saldıranın enerjisini tekrardan saldırgana karşı kullanmak üzerine tasarlanmıştır. En az güç, en fazla teknik gerektirir; dolayısıyla kadınlar açısından en uygun savunma sanatıdır.

7 İçerisinde saldırı hareketi olmaması nedeniylede Karate, Taekwondo, Judo gibi diğer savaş sanatlarında olan müsabaka da yoktur. (Ör: Olimpik Taekwondo) Buna rağmen saldırıya uğranıldığında kendini koruma açısından savaş sanatları içindeki en etkin olanıdır.

8 Hacettepe Aikido Topluluğu Kuruluş: 1998 senesinde Sinan Yürüker tarafından kuruldu. Sensei: Selahattin Dorukoğlu Topluluk Şeması: -Akademik Danışman: Doç. Dr. Sinan Yürüker -Sensei: Birhan Bekaroğlu -Topluluk Başkanı: Leyla Topal

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25


"Aikido Topluluğu. Kuruluş ve Anlam Aikidō ([aikido](Japonca: 合気道 )Japonca: 合気道 ) Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları