Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞBİRLİĞİYLE ÖĞRENME. İşbirliğiyle Öğrenme  Öğrencilerin sınıf ortamında küçük karma gruplar oluşturarak, ortak bir amaç doğrultusunda, bir konuda birbirlerinin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞBİRLİĞİYLE ÖĞRENME. İşbirliğiyle Öğrenme  Öğrencilerin sınıf ortamında küçük karma gruplar oluşturarak, ortak bir amaç doğrultusunda, bir konuda birbirlerinin."— Sunum transkripti:

1 İŞBİRLİĞİYLE ÖĞRENME

2 İşbirliğiyle Öğrenme  Öğrencilerin sınıf ortamında küçük karma gruplar oluşturarak, ortak bir amaç doğrultusunda, bir konuda birbirlerinin öğrenmelerine yardımcı oldukları, genelde grup başarısının değişik yollarla ödüllendirildiği bir öğretim modeli.

3 İşbirliğiyle öğrenme;  işbirliğine dayalı öğrenme  işbirlikçi öğrenme  kubaşık öğrenme olarak da adlandırılmaktadır.

4 İşbirliğiyle öğrenmenin  başarı  transfer  üst düzey düşünme  aktif katılım  iyi arkadaşlık ilişkileri  engelli bireylerin normal öğrenime katılmaları  benlik saygısı gibi birçok bilişsel ve duyuşsal öğrenme ürünü ve süreci üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenebilir.

5 Gruplar İşbirliğiyle öğrenmede çalışma grupları etnik yapı, cinsiyet, başarı durumu vb. gibi özellikler açısından heterojen olmalıdır. Gruplar her üyenin yeterli derecede sorumluluk almasını sağlayacak büyüklükte (tercihan 4-7 kişi) olmalıdır.

6 İşbirliğiyle öğrenmenin temel ilkeleri:  Grup amacı  Bireysel sorumluluk  Olumlu bağımlılık  Yüz yüze etkileşim  Eşit başarı fırsatı

7 İşbirliğiyle Öğrenme Teknikleri  Aşağıdaki işbirliği tekniklerinin basamaklarını cenkhoca.orh sitesinden bularak inceleyiniz:  Öğrenci takımları ve başarı bölümleri  Takım oyun turnuva  Ayrılıp birleşme  Ayrılıp birleşme 2  Karşılıklı sorgulama  Takım destekli bireyselleşme  İşbirliğine dayalı birleştirilmiş okuma ve kompozisyon  İç ve dış çember  Düşün eşleş paylaş  Grup araştırması  İkili denetim  Birlikte öğrenme  Yuvarlak masa

8  İşbirliğiyle öğrenme tekniklerinden aşağıdaki tekniklerle ilgili etkinlik planları geliştiriniz:  Takım oyun turnuva  Birleşip ayrılma  Karşılıklı sorgulama  Takım destekli bireyselleştirme  İşbirliğiyle kompozisyon ve okuma


"İŞBİRLİĞİYLE ÖĞRENME. İşbirliğiyle Öğrenme  Öğrencilerin sınıf ortamında küçük karma gruplar oluşturarak, ortak bir amaç doğrultusunda, bir konuda birbirlerinin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları