Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Bakterilerin gruplarını ayırtetmek için kullanılır. Gram Boyama Asit-Fast Boyama.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Bakterilerin gruplarını ayırtetmek için kullanılır. Gram Boyama Asit-Fast Boyama."— Sunum transkripti:

1 Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Bakterilerin gruplarını ayırtetmek için kullanılır. Gram Boyama Asit-Fast Boyama

2 GRAM BOYAMA En önemli ve en sık kullanılan ayırdedici bir boyama tekniğidir. Bakterileri hücre duvarlarının kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre iki büyük gruba ayırmak için kullanılan bir yöntemdir.Bakteri örneğinin tanılanmasında ilk aşama olan Gr(+)/ Gr (-) ayırımının yapılmasında kullanılır. Bu metodu bulan kişi Danimarkalı bilim adamı Hans Christian Gram’dır.

3 Bakteriler Gr(+) ve Gr (-) olarak iki ana gruba ayrılırlar. Bu farklılık gram boyama reaksiyonundan kaynaklanır. Gram reaksiyonu ise bakterilerin hücre çeperi farklılıklarından temellenir.

4 Cell walls of bacteria (1)

5 Gram - Gram +

6 - Bakterilere dayanıklılığı veren esas yapı çeperde bulunan peptidoglikandır. - Peptidoglikan esas olarak 2 şeker türevinden ve bir grup amino asitten oluşur. - Peptidoglikanda bulunan şekerler: - N-acetylglucosamine (NAG). - N-acetylmuramic acid (NAM). - Hücre çeperi hücreyi dış etkilerden korur ve hücreye şakil verir. -Peptidoglikan tabakada bulunan amino asitler: -L-alanin -D-alanin -D-Glutamik asit -Lisin (Gr +) veya DAP (Gr -)

7 Peptidogikan yapısı

8 Gram Pozitif: - Peptidoglikan tabakası kalın. - Teikoik asit oldukça büyük miktarda bulunur.

9 Gram Negatif: - Gram (+)’lerden daha kompleksdir.. - Kalın dış membran; lipidleri, lipopolisakkaridleri ve lipoproteinleri içerir. - peptidoglycan tabaka incedir.

10 The Gram-negative outer membrane (1)

11 Gram-Negatif ve Gram-Positif Bakteriler Arasındaki Farklılıklar Gram-Negatif BakteriGram-Pozitif Bakteri Hücre çepri kompleks. Kalınlığı 10nm Basit hücre çeperi. Kalınlığı 20-80nm Hücre duvarında 2 tabaka varHücre duvarındaki tabaka sayısı 1 Peptidoglikan ince.Oldukça kalın. Teikoik asid yokTeikoik asid var Lipid ve lipoprotein içeriği %58%0-3 Lipopolisakkarid %13%0 Protein içeriği %9%0 Penicilin’e duyarlı değilDuyarlı Kırmızı pembe görünürMor renkte görünür.

12 Gram Boyama Prosedürü

13 a small drop of water spread the bacteria/water mixture a small amount of the bacteri completely air dry 3 times to heat-fix crystal violet for one minute wash with water gram's iodine solution for one minute and wash with water. safranin for one minutes and wash with water wash with %95 etanol for 10 seconds and wash with water

14 Gram Boyama

15 ilk boya mordant karşıt boya dekolorizasyon pozitif negatif

16 Gram Boyama Gram + hücreler Gram – hücreler İlk boya Crystal violet Mor Mordant: Iodine Mor Dekolorize ajan: Alkol MorRenksiz Karşıt boya: Safranin MorPembe/kırmızı

17 Gram Boyama Streptococcus pneumoniae G+ kok Proteus vulgaris G-basil Staphylococcus epidermidis G+ kok

18

19 Gram boyama – karışık kültür

20 Mikrometrik lam (her aralık 10 µm= 0,01mm) Mikrometrik oküler

21 Örnek: Mikrometrik okülerde bir streptobasilin boyu 5, eni 1 aralıktır. Mikrometrik okülerin 10 aralığı mikrometrik lamın 1 aralığına eşit ise basilin eni ve boyu kaç µm’dir? mikrometrik okülerin 10 aralığı 1 lam aralığı ise? mikrometrik okülerin 1 aralığı ?


"Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Diferansiyel (Ayırtedici) Boyama Bakterilerin gruplarını ayırtetmek için kullanılır. Gram Boyama Asit-Fast Boyama." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları