Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI FİL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI FİL."— Sunum transkripti:

1 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI FİL

2 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filler beyaz ve siyahlarda ikişer tanedirler. Uzun menzilli bir alet olsa da atlarla birlikte hafif taş sayılırlar. Piyonların arkasında atların yanında yer alırlar FİLLER NASIL HAREKET EDER? Fil çapraz (diyagonal) olarak istediği miktarda hareket eder. Hareket edeceği çapraz sütunlar tamamen açık olduğu taktirde en fazla 13 kareyi kontrol edebilir. Merkeze yakın olmak ve hareket edebileceği çapraz sütunların açık olması fillerin gücünü arttırır FİLLER NASIL TAŞ ALIR? 1. İleri çaprazındaki taşı alır

3 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Fil sadece çapraz gidebilen bir taştır.

4 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filler çapraz olarak dört yöne istedikleri kadar ilerleyebilirler.

5 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filin önünde aynı renkten bir taş varsa fil o taşın üzerinden geçemez. Yani o yöne doğru hareket etmek isterse sadece o taşın olduğu yere kadar gidebilir

6 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Savunma olarak kullanıldıklarında çarpı işaretli karelerin tamamı koruma altına alınmış olur. Buradaki beyaz fil, siyah atı alabilir.

7 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filin bu oyunda alabileceği taşları inceleyiniz.

8 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filin bu oyunda alabileceği taşları inceleyiniz.

9 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Beyaz piyon siyah piyonu aldıktan sonra ne olur?

10 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Burada pusuya yatmış bir fil görüyorsunuz. İlk bakışta, beyaz, piyonu ile siyah piyonu alıp iki kaleye de baskı uygulayacak gibi görünüyor. Ama aslında bu hamleyle filin önünü açarak Şah'ı mat edecek hamleyi de yapmış bulunuyor.

11 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Siyah Şah'ın kaçacak yeri yok. Aşağıdaki iki kale yüzünden kıpırdayamıyor. Bu açmazdan kurtulmanın tek yolu, beyazın filinin önüne kalesini koyması. Arkasından, beyaz isterse filiyle kaleyi alır.

12 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filin Hareketlerini İnceleyiniz.

13 YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ FİL Filin hep aynı renkteki karelerde gidebildiğine dikkat ediniz. Eğer aynı karede iki Filiniz varsa hata yapmışsınız demektir!


"YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SATRANÇ SATRANÇ ÇALIŞMALARI FİL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları