Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SATRANÇ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ. DERS 1:TAHTA VE TAŞLAR BBu bir satranç tahtasıdır ÜÜzerinde 8'er kareden oluşan 8 yatay ve 8 dikey vardır. HHepsi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SATRANÇ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ. DERS 1:TAHTA VE TAŞLAR BBu bir satranç tahtasıdır ÜÜzerinde 8'er kareden oluşan 8 yatay ve 8 dikey vardır. HHepsi."— Sunum transkripti:

1 SATRANÇ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ

2 DERS 1:TAHTA VE TAŞLAR BBu bir satranç tahtasıdır ÜÜzerinde 8'er kareden oluşan 8 yatay ve 8 dikey vardır. HHepsi toplam 64 karedir.

3 KKarelerin yarısı bu tahtada gridir. TTahtada daha açık renkte olan karelere BEYAZ KARELER denir. KKarelerin diğer yarısı bu tahtada yeşildir. TTahtada daha koyu renkte olan karelere SİYAH KARELER denir.

4 BBu tahta doğru biçimde yerleştirilmiştir. SSağ alt köşede beyaz kare vardır.

5 BBir satranç oyuncusu bir ordunun komutanı gibidir. HHerkesin 16 askeri vardır. BBir oyuncu Beyaz taşların komutanıdır. DDiğer oyuncu da siyah taşların komutanıdır. SSatranç oyunu sırayla oynanan bir oyundur. İİLK HAMLEYİ HEP BEYAZLAR YAPAR.

6 SSatranç takımındaki kısa boylu, şişman taşlara KALE ismi verilir. HHer oyuncunun İKİ KALESİ vardır. KKalelerin oyuna başlangıç kareleri köşelerdir.

7 AAt başlarına benzeyen taşlar ise AT ismini alır. GGene iki beyaz ve iki siyah at vardır. OOyuna Kalenin yanında başlarlar.

8 SSivri uçlu attan biraz uzun taşlar FİLLERDİR. İİki beyaz iki de siyah fil vardır.

9 ÜÜzerinde artı işareti bulunan taşlar ŞAHTIR. UUzun boyludurlar. BBir beyaz bir de siyah Şah vardır. BBeyaz Şah, Filin yanındaki SİYAH KAREDE oyuna başlar. SSiyah Şah Filin yanındaki BEYAZ KAREDE oyuna başlar.

10 ŞŞah dışında uzun boylu iki taş daha vardır. TTepelerinde taç benzeri bir şekil vardır. BBuna VEZİR denir. FFil ile Şah arasına yerleştirilirler. BBEYAZ VEZİR oyuna BEYAZ KAREDE başlar. SSİYAH VEZİR oyuna SİYAH KAREDE başlar.

11 GGeriye dizilmek üzere ufak taşlar kalmıştır. BBunlara PİYON denir. 88 beyaz ve 8 siyah piyon vardır. PPiyonlar oyuna öteki taşların önünde dizili olarak başlarlar.


"SATRANÇ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ. DERS 1:TAHTA VE TAŞLAR BBu bir satranç tahtasıdır ÜÜzerinde 8'er kareden oluşan 8 yatay ve 8 dikey vardır. HHepsi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları