Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Emile Zola.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Emile Zola."— Sunum transkripti:

1 Emile Zola

2 Adı Natüralizm ile birlikte anılan Fransız yazar Emile Zola 1840 yılında Paris’te doğdu.  
Babası İtalyan asıllıydı ve mühendisti. Ancak babasını küçük yaşında kaybetti Zola ve bundan sonraki hayatı zorluklarla geçti. Lise tahsilini bile yarım bırakarak çalışmak zorunda kaldı. 22 yaşına kadar Paris’teki sefaleti yakından tetkik etti diyebiliriz. 

3 1862’de Haşet kitapevinde işe başlayınca şansı döndü.
1864’de ilk hikayeleri basıldı. Figaro gazetesine makale vermeye başladı. “Les Mysteres de Marseille” adlı romanı Marsilya’da tefrika edildi.

4 1867’de kısa sürede tanınmasını sağlayan “Therese Raquin”i tamamladı.
Yazarlığına duyduğu güvenle, kendisini bütünüyle edebiyata vermek amacıyla, 1866’da Haşet’den ayrıldı. 1867’de kısa sürede tanınmasını sağlayan “Therese Raquin”i tamamladı.   Emile Zola, Balzac’ın “İnsanlık Komedyası”na benzer bir kurguyla hazırladığı “Rugen Macquart’lar” Ya da açık ismiyle “İkinci İmparatorluk idaresi altında bir ailenin doğal ve toplumsal tarihi” dizisiyle, 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren Fransa toplumunun derinlemesine bir çözümlemesine girişti. 

5 Toplam 21 kitaptan oluşan “Rugen Macquart’lar”,
Onun en tanınmış romanları “Nana”, “Germinal” ve “Meyhane”yi de kapsar.  1871 tarihinde başlayan bu dizisi ile birlikte, Fransa’da Natüralizm akımının da öncüsü oldu. Gerçekçiliğin sıradanlaştığı ve etkisini yitirdiği bir dönemde, Kendi yöntemleriyle diğerleri arasındaki ayrımı belirtmek için kullanmıştı. 

6 Natüralizm vurgusunu ve romanı bilimselleştirmeyi amaçlıyordu
Natüralizmin o dönem Fransa’sında ve ardından başka ülkelerde -özellikle Türkiye’de- Büyük yankılar uyandırdığını ve yazarlar arasında benimsendiğini söyleyebiliriz.

7  Ancak Natüralizmin karşıtları da çoktu
Fransız edebiyatındaki ilk gerici akım Natüralizme bir tepki olarak gelişti. Zola’nın edebiyat dışındaki şöhreti, “Dreyfus Davası”nda gösterdiği aydın tavrından kaynaklanmıştır.

8 1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle
Askeri yargının duyarsızlığına kurban giden Yüzbaşı Dreyfus’u -hükümetin bütün baskılarına rağmen- savunan Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yayınlayan Zola, Bir süre Londra’da yaşamak zorunda kaldı.

9 Ancak davanın yeniden görülmesini de sağlamıştı.
Sonuçta adalet yerini bulunca ülkesine dönen Zola, 1902 sonbaharında -yatak odasında- duman zehirlenmesinden öldü.

10 ESERLERİ Stories for Ninon, 1864 Claude's Confession, 1865
Mes haines, 1866 Mon salon, 1866 Thérèse Raquin, 1867 Edouart Manet, 1867 The Mysteries of Marseilles, 1867

11 Madeleine Férat, 1868 Nouveaux Contes à Ninon, 1874 Captain Burle The experimental Novel, 1880 The Death of Olivier Becaille Les Romaciers Naturalistes, 1881 Le Naturalisme au Théâtre, 1881

12 Nos Auteurs Dramatiques, 1881
Documents Littéraires, Études et Portraits, 1881 The Dreyfus Affair: "J`Accuse" and Other Writings, 1887 The Flood The Miller's Daughter The Rougon-Macquart ,

13 Nouvelle Campagne, 1897 La Vérité en Marche, 1901 Oeuvres completes,  (50 vols.) Madame Sourdis, 1929 Contes et Nouvelles, 1976 Correspondance , 1980

14 ESER ÖZETİ MEYHANE

15 Ana karakter olarak Jervez adında bir kadını görürüz
Kadın güzel birisidir yalnız topaldır, Topal derken belli bile olmuyor topallığı, Kocasi Lantiye ile ilk yıllarda çok mutludurlar, Çocuğu vardır Etien adında. Ama sonradan büyük şehire geldiklerinde parise, Sıkıntılar başlar.

16 Artık eşyalarını satarak yemelerini karşılar hale gelirler,
Bir gün Lantiye başka bir kadınla Jervezi aldatır, Ama Jervez güçlü bir kadındır, Kendi kendine üzülmemesi gerektiğine inanır, Çalışkan biri de olduğundan yavaş yavaş toparlanmaya başlar, Oturduğu binada Kupo adında çok iyi bir insan vardır. 

17 Jervezden çok hoşlanmıştır,
Jervez istemediği yemin ettiği halde onun ısrarlarına ve kibarlığına dayanamaz,onunla evlenir Bu evlilik çok güzel başlamıştır ve bir sürede çok iyi gitmiştir Kupon un içkisi falan da olmadığından iyi bir kocadır Nana adında bir kızları olur Ama bir gün şansızlık eseri Kupo çalıştığı çatıdan düşer Jervez onu hastaneye de yollamaz.

18 Çünkü o zamanlar hastaneye gidenlerin çoğu bakımsızlıktan ölmektedir,
Kupo yu eve getirir Ona o kadar güzel özen göstererek bakar ki, Kupo kısa sürede iyileşir, Ama artık eski Kupo değildir Yaşama bakış açısı değişmiştir O kadar iyi bir koca baba, içkisi bile olmadığı halde Böyle bir talihsizliğe uğraması onu isyanlara sürüklemiştir. 

19 Tanrıya karşı artık çalışmamaya başlamıştır
Ama Jervez işleri büyütmüştür Kendine ait bir çamaşırhanesi bile vardır,işçileri de. Ama Kuponun rahatsızlığı ve artık dükkana eskisi kadar müşteri gelmemesi yüzünden İşler iflasa doğru gitmektedir Bir gün aile içinde kutlama yapılırken birden Lantiye çıkagelir İşin şaşırtan tarafı Kupo ile Lantiye arasında başlayan dostluktur

20 Kupo ile Jervez çok içmeye başlamışlardır,
Buldukları her parayı meyhanede içkiye vermektedirler Kupo delirir en sonunda hastanede ölür Jervez ise artık ölmek istemektedir Açlıktan bir gün vücudunu bile satmaya karar verir Ama guje karşısına çıkar. En sonunda Jervez de belki onun için en iyisi olan ölümü tadar.

21 Betül Sever


"Emile Zola." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları