Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Emile Zola.  Adı Natüralizm ile birlikte anılan Fransız yazar Emile Zola 1840 yılında Paris’te doğdu.  Babası İtalyan asıllıydı ve mühendisti.  Ancak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Emile Zola.  Adı Natüralizm ile birlikte anılan Fransız yazar Emile Zola 1840 yılında Paris’te doğdu.  Babası İtalyan asıllıydı ve mühendisti.  Ancak."— Sunum transkripti:

1 Emile Zola

2  Adı Natüralizm ile birlikte anılan Fransız yazar Emile Zola 1840 yılında Paris’te doğdu.  Babası İtalyan asıllıydı ve mühendisti.  Ancak babasını küçük yaşında kaybetti  Zola ve bundan sonraki hayatı zorluklarla geçti.  Lise tahsilini bile yarım bırakarak çalışmak zorunda kaldı.  22 yaşına kadar Paris’teki sefaleti yakından tetkik etti diyebiliriz.

3  1862’de Haşet kitapevinde işe başlayınca şansı döndü.  1864’de ilk hikayeleri basıldı.  Figaro gazetesine makale vermeye başladı.  “Les Mysteres de Marseille” adlı romanı Marsilya’da tefrika edildi.

4  Yazarlığına duyduğu güvenle, kendisini bütünüyle edebiyata vermek amacıyla, 1866’da Haşet’den ayrıldı.  1867’de kısa sürede tanınmasını sağlayan “Therese Raquin”i tamamladı.  Emile Zola, Balzac’ın “İnsanlık Komedyası”na benzer bir kurguyla hazırladığı “Rugen Macquart’lar”  Ya da açık ismiyle “İkinci İmparatorluk idaresi altında bir ailenin doğal ve toplumsal tarihi” dizisiyle,  19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren Fransa toplumunun derinlemesine bir çözümlemesine girişti.

5  Toplam 21 kitaptan oluşan “Rugen Macquart’lar”,  Onun en tanınmış romanları “Nana”, “Germinal” ve “Meyhane”yi de kapsar.  1871 tarihinde başlayan bu dizisi ile birlikte, Fransa’da Natüralizm akımının da öncüsü oldu.  Gerçekçiliğin sıradanlaştığı ve etkisini yitirdiği bir dönemde,  Kendi yöntemleriyle diğerleri arasındaki ayrımı belirtmek için kullanmıştı.

6  Natüralizm vurgusunu ve romanı bilimselleştirmeyi amaçlıyordu  Natüralizmin o dönem Fransa’sında ve ardından başka ülkelerde -özellikle Türkiye’de-  Büyük yankılar uyandırdığını ve yazarlar arasında benimsendiğini söyleyebiliriz.

7  Ancak Natüralizmin karşıtları da çoktu  Fransız edebiyatındaki ilk gerici akım Natüralizme bir tepki olarak gelişti.  Zola’nın edebiyat dışındaki şöhreti, “Dreyfus Davası”nda gösterdiği aydın tavrından kaynaklanmıştır.

8  1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle  Askeri yargının duyarsızlığına kurban giden Yüzbaşı Dreyfus’u -hükümetin bütün baskılarına rağmen- savunan  Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yayınlayan Zola,  Bir süre Londra’da yaşamak zorunda kaldı.

9  Ancak davanın yeniden görülmesini de sağlamıştı.  Sonuçta adalet yerini bulunca ülkesine dönen Zola,  1902 sonbaharında -yatak odasında- duman zehirlenmesinden öldü.

10  Stories for Ninon, 1864Stories for Ninon  Claude's Confession, 1865Claude's Confession  Mes haines, 1866Mes haines  Mon salon, 1866Mon salon  Thérèse Raquin, 1867Thérèse Raquin  Edouart Manet, 1867Edouart Manet  The Mysteries of Marseilles, 1867The Mysteries of Marseilles

11  Madeleine Férat, 1868 Madeleine Férat  Nouveaux Contes à Ninon, 1874Nouveaux Contes à Ninon  Captain BurleCaptain Burle  The experimental Novel, 1880The experimental Novel  The Death of Olivier BecailleThe Death of Olivier Becaille  Les Romaciers Naturalistes, 1881Les Romaciers Naturalistes  Le Naturalisme au Théâtre, 1881Le Naturalisme au Théâtre

12  Nos Auteurs Dramatiques, 1881Nos Auteurs Dramatiques  Documents Littéraires, Études et Portraits, 1881Documents Littéraires, Études et Portraits  The Dreyfus Affair: "J`Accuse" and Other Writings, 1887The Dreyfus Affair: "J`Accuse" and Other Writings  The FloodThe Flood  The Miller's DaughterThe Miller's Daughter  The Rougon-Macquart, 1871-93The Rougon-Macquart

13  Nouvelle Campagne, 1897Nouvelle Campagne  La Vérité en Marche, 1901La Vérité en Marche  Oeuvres completes, 1927-29 (50 vols.)Oeuvres completes, 1927-29  Madame Sourdis, 1929Madame Sourdis  Contes et Nouvelles, 1976Contes et Nouvelles  Correspondance 1858-1877, 1980Correspondance 1858-1877

14 MEYHANE

15  Ana karakter olarak Jervez adında bir kadını görürüz  Kadın güzel birisidir yalnız topaldır,  Topal derken belli bile olmuyor topallığı,  Kocasi Lantiye ile ilk yıllarda çok mutludurlar,  Çocuğu vardır Etien adında.  Ama sonradan büyük şehire geldiklerinde parise,  Sıkıntılar başlar.

16  Artık eşyalarını satarak yemelerini karşılar hale gelirler,  Bir gün Lantiye başka bir kadınla Jervezi aldatır,  Ama Jervez güçlü bir kadındır,  Kendi kendine üzülmemesi gerektiğine inanır,  Çalışkan biri de olduğundan yavaş yavaş toparlanmaya başlar,  Oturduğu binada Kupo adında çok iyi bir insan vardır.

17  Jervezden çok hoşlanmıştır,  Jervez istemediği yemin ettiği halde onun ısrarlarına ve kibarlığına dayanamaz,onunla evlenir  Bu evlilik çok güzel başlamıştır ve bir sürede çok iyi gitmiştir  Kupon un içkisi falan da olmadığından iyi bir kocadır  Nana adında bir kızları olur  Ama bir gün şansızlık eseri Kupo çalıştığı çatıdan düşer  Jervez onu hastaneye de yollamaz.

18  Çünkü o zamanlar hastaneye gidenlerin çoğu bakımsızlıktan ölmektedir,  Kupo yu eve getirir  Ona o kadar güzel özen göstererek bakar ki, Kupo kısa sürede iyileşir,  Ama artık eski Kupo değildir  Yaşama bakış açısı değişmiştir  O kadar iyi bir koca baba, içkisi bile olmadığı halde  Böyle bir talihsizliğe uğraması onu isyanlara sürüklemiştir.

19  Tanrıya karşı artık çalışmamaya başlamıştır  Ama Jervez işleri büyütmüştür  Kendine ait bir çamaşırhanesi bile vardır,işçileri de.  Ama Kuponun rahatsızlığı ve artık dükkana eskisi kadar müşteri gelmemesi yüzünden  İşler iflasa doğru gitmektedir  Bir gün aile içinde kutlama yapılırken birden Lantiye çıkagelir  İşin şaşırtan tarafı Kupo ile Lantiye arasında başlayan dostluktur

20  Kupo ile Jervez çok içmeye başlamışlardır,  Buldukları her parayı meyhanede içkiye vermektedirler  Kupo delirir en sonunda hastanede ölür  Jervez ise artık ölmek istemektedir  Açlıktan bir gün vücudunu bile satmaya karar verir  Ama guje karşısına çıkar.  En sonunda Jervez de belki onun için en iyisi olan ölümü tadar.

21


"Emile Zola.  Adı Natüralizm ile birlikte anılan Fransız yazar Emile Zola 1840 yılında Paris’te doğdu.  Babası İtalyan asıllıydı ve mühendisti.  Ancak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları