Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yavuz Seyhan Adem Ertaş Mustafa Tanış Zekai Çalışkan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yavuz Seyhan Adem Ertaş Mustafa Tanış Zekai Çalışkan."— Sunum transkripti:

1 Yavuz Seyhan Adem Ertaş Mustafa Tanış Zekai Çalışkan

2 Elgg, 2006 yılında Ben Werdmuller ve David Tosh tarafından geliştirilen bir sistem. Yani çok çok 5 yılını doldurmuş ama Curverider şirketi adı altında ve Elgg isimi ile GNU ( Genel Kamu Lisansı) ile açık kaynak olarak tüm internete ücretsiz olarak sunulan, gün be gün ciddi anlamda hızla gelişen bir sistem.

3 Elgg bir sosyal iletişim ağıdır. Yani günümüzde çok yaygın olarak kullandığımız FaceBook gibi. Fakat Facebook'tan farkı, açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olmasıdır. Kullanıcı odaklı ve kullanıcıların aktif bir biçimde sürekli etkileşim halinde bulunabileceği güzel bir sistemdir.

4 Bloglama Sosyal Ağ Topluluk Etiketleme Kullanıcı Profili RSS Üretici Çoklu Dil gibi özelliklerdir.

5 Elgg, okul ya da üniversite veya kuruluşunuz için dahili bir işbirliği platformu, kampüste geniş bir sosyal ağ, her türlü sosyal çevreler inşa etmek için sağlam bir çerçeve sağlar. Ödüllü, açık kaynak kodlu bir sosyal ağ motoru, şirket ve müşterileri için marka oluşturma ve güçlü iletişim aracıdır.

6 Bunlara ek olarak, 2007 yılında gerçekleşen Açık Kaynak İçerik Yönetim Sistemi Ödüllleri'nin (Open Source CMS Awards) beş finalistinden birisi Elgg, bir diğeri ise Moodle'dır. Elgg 2008 yılında en iyi açık kaynak kodlu sosyal ağ platformu seçildi.

7 Çünkü Elgg bu Sosyal İletişim Sistemleri içerisinde en esnek ve geliştirilebilir olanı. Ve kıyaslanabilecek kesinlikle başka bir örneği daha yok. Bu tür kullanıcı odaklı, arkadaşlar seçebileceğiniz; fotoğraf galerileri, gruplar, takvimler, günlükler (blog) gibi nice özelliği bir arada bulabileceğiniz başka bir sistem yok.

8 Geliştirilebilir. Yüzlerce geliştiricisi var ve Elgg’in sitesinde sürekli olarak yeni geliştirmeleri bulabiliyorsunuz. Bu özelliklerde başka bir sistem yok. Şu hali ile bile FaceBook’a yakın bir çok özelliği sunuyor. Kurulumu Kolay, Yönetimi Kolay. Panel sade. Sadece eklentiyi yüklüyorsunuz ve çalışmaya başlıyor.

9 Çok değil ama yavaş. Her bir eklenti site yüklenirken farklı kutucuklarda birbirinden bağımsız olarak yükleniyor. Eklentiler (widget) fazla ise sayfalar yavaş yüklenebiliyor. Elgg’in sitesinde duyurulan bir Türkçe Dil Paketi ne yazık ki yok. Türkçeleştirmek sadece dil dosyası ile tam anlamı ile gerçekleşemiyor. Dil dosyaları ile sitenin büyük kısmını Türkçeleştirebiliyor. Ama her bir eklentinin farklı bir Türkçeleştirmeye ihtiyacı var.

10 Eklentiler için Yönetim Panelinde bir düzenleme kısımı yok. Eklentiyi sadece etkinleştiriyorsunuz ve çalışıyor. Tasarımda esneklik az. Sistemin mevcut bir görünümü var, bunu temalar ile değiştirtire biliyorsunuz.

11 Öğrencilere sanal ortamda eğitim ortamı sunar. Eğitim açısından öğrencilere kaynak ortamı oluşturur. İletişim yönüyle öğrencilere fikir alış veriş ve tartışma ortamı sunar. Elgg genin açık kaynak kodlu olması eğitimsel materyal ve kaynakların geliştirilmesine kolaylık sağlar. Açık kaynaklı olması öğrencilerin diğer sosyal ağlara göre eğitimsel açıdan kendilerini bireysel olarak ta geliştirme olanağı sağlar.

12 Elgg’nin gelişmiş işlevsellik nedeniyle, bazı ekstra yapılandırma gereksinimleri vardır: Aşağıdaki modülleri ile Apache web sunucusu yüklü olması gerekmektedir: mod_rewrite PHP 5 MySQL 5 veri depolama için gerekli

13


"Yavuz Seyhan Adem Ertaş Mustafa Tanış Zekai Çalışkan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları