Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

3. kısım.  Temas gerektiren kuvvetler  Temas gerektirmeyen kuvvetler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "3. kısım.  Temas gerektiren kuvvetler  Temas gerektirmeyen kuvvetler."— Sunum transkripti:

1 3. kısım

2

3

4

5

6

7  Temas gerektiren kuvvetler  Temas gerektirmeyen kuvvetler

8

9

10

11 Cisme uygulanan kuvvet örneğiKuvvetin gözlemlenebilir etkisi Sarmal bir yayı ucundan çeken kuvvetYayın boyundaki uzama Atın kovayı çekmesiKovanın yukarı doğru hareket etmesi Suyun cisimlere uyguladığı kaldırma kuvveti Geminin suyun üzerinde yüzmesi (batmaması) Bisikletin pedallarına uygulanan kuvvetBisikletin hareket etmesi

12

13

14

15  Cismin şeklinde ve hareketinde değişiklik oluşturan ya da oluşturmaya çalışan etkiye kuvvet denir. FF  Newton (N)

16  ZAYIF NÜKLEER KUVVET  GÜÇLÜ NÜKLEER KUVVET  ELETROMANYETİK KUVVET  KÜTLE ÇEKİM KUVVETİ

17

18

19  YÜRÜYEMEYİZ  HAREKET EDERKEN DURAMAYIZ  DİK DAĞLARDAKİ KAYALAR AŞAĞI YUVARLANIR.  FUTBOL OYNAYAMAYIZ  EVE GİDEMEYİZ  KALEMLE YAZAMAZ, SİLGİYLE SİLEMEYİZ  OKULA GELEMEYİZ… 

20  f s = k. N  k= sürtünme katsayısı  N= tepki kuvveti (normal) (yüzeyin uyguladığı dik tepki kuvveti)

21

22 sürtünme kuvveti Statik sürtünme kuvveti Kinetik sürtünme kuvveti

23  1. Sürtünme kuvveti daima cismin hareketine zıt yöndedir. 2. Sürtünme kuvvetinin büyüklüğü cismin hareket yönüne bağlı değildir. 3. Sürtünme kuvveti cismin hızına bağlı değildir. Fakat hava sürtünmesi cismin hızı arttıkça artar. 4. Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeyin alanına bağlı değildir. 5. Sürtünme kuvveti cismi yüzeye bastıran dik kuvvet arttıkça artar. 6. Cisim harekete başlayıncaya kadar sürtünme kuvveti, cismi harekete zorlayan kuvvete eşittir. 7. Aynı zemin üstünde aynı tuğla farklı genişlikteki yüzeyinin üzerinde hareket ettirilirse sürtünme kuvvetleri eşit olur.

24

25  Kütlesi 2 kg olan cisim ile yüzey arasındaki kinetik sürtünme katsayısı 0,4 'tür. Buna göre Sürtünme kuvvetini hesaplayınız.

26  Kütlesi 5 kg olan cisim ile yüzey arasındaki kinetik sürtünme katsayısı 0,4 'tür. Buna göre Sürtünme kuvvetini hesaplayınız.

27  Şekildeki cisim 16 N luk kuvvetle çekilince ancak harekete geçebiliyor. Cisim ile yüzey arasındaki statik ve kinetik sürtünme katsayıları yaklaşık eşit ve 0,25 tir. Buna göre kutunun ağırlığını hesaplayınız.

28  Yatay düzlemde durmakta olan 4 kg kütleye sahip cisim durmaktadır. Statik sürtünme katsayısı 0,5 ve kinetik sürtünme katsayısı 0,25 olduğuna göre, cismin harekete geçebilmesi için uygulanması gereken minimum kuvvet kaç N olmalıdır?


"3. kısım.  Temas gerektiren kuvvetler  Temas gerektirmeyen kuvvetler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları