Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan; Öznur KANDAKOĞLU 5-B 473. HAREKET HAREKET *Çevremizde ki varlıklar;dönerek, zıplayarak,yuvarlanarak hareket ederler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan; Öznur KANDAKOĞLU 5-B 473. HAREKET HAREKET *Çevremizde ki varlıklar;dönerek, zıplayarak,yuvarlanarak hareket ederler."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan; Öznur KANDAKOĞLU 5-B 473

2 HAREKET HAREKET *Çevremizde ki varlıklar;dönerek, zıplayarak,yuvarlanarak hareket ederler.

3 * Cansız varlıkların hareket etmesi için kuvvet uygulanması gerekir. *Duran cisimlere fiziksel temas halinde uygulanan kuvvet, cisimleri hareket ettirir.

4 Cisimleri yalnızca temas kuvvetleri mi hareket ettirir ?

5 HAYIR HAYIR *Cisimlerin hareket etmesi için her zaman fiziksel temas gerekmez. Bazı kuvvetler cisimleri uzaktan etkiler. Örneğin; Bir yelkenli rüzgar sayesinde hareket edebilir.

6 *Cisimler arasında fiziksel temas sonucu ortaya çıkan kuvvettir. TEMAS GEREKTİREN KUVVETLER

7 TEMAS GEREKTİRMEYEN KUVVETLER *Fiziksel temas olmadan cisimleri etkileyen kuvvettir.

8 MIKNATISLARI TANIYALIM *İki mıknatısı birbirine yaklaştıralım bunun sonucu şu şekilde olur bazen çeker bazen ise tam tersi olarak iter. Bu mıknatısın birbirine uyguladığı kuvvetten kaynaklanır. *İki mıknatısı birbirine yaklaştıralım bunun sonucu şu şekilde olur bazen çeker bazen ise tam tersi olarak iter. Bu mıknatısın birbirine uyguladığı kuvvetten kaynaklanır.

9

10 *Mıknatısın iki ucu vardır. *Mıknatısın iki ucu vardır. *Mıknatısın uçlarına ‘’kutup’’ *Mıknatısın uçlarına ‘’kutup’’ adı verilir. adı verilir. * Kuzeyi gösteren kutbuna kuzey kutbu denir ve (N) ile gösterilir. * Kuzeyi gösteren kutbuna kuzey kutbu denir ve (N) ile gösterilir. * Güneyi gösteren kutbuna güney kutbu denir ve (S) ile gösterilir. * Güneyi gösteren kutbuna güney kutbu denir ve (S) ile gösterilir.

11 MIKNATISLARIIN KULLANIM YERLERİ MIKNATISLARIIN KULLANIM YERLERİ * Kapı zillerinde * Pusulada * Bilgisayarın hard diskinde mıknatıs kullanılır.

12 DİKKAT ! *Mıknatıs bazı araçlara olumsuz etki edebilir.Bu nedenle; bankamatik ve telefon kartlarını mıknatıstan uzak tutalım. *Mıknatıs bazı araçlara olumsuz etki edebilir.Bu nedenle; bankamatik ve telefon kartlarını mıknatıstan uzak tutalım.

13

14 *Bisiklet düz yollarda kolay,düz olmayan yollarda zor hareket eder. *Taşıtlar;asfalt yolda kolay ve hızlı toprak yolda ise zor ve yavaş hareket eder.

15 Buzlu zeminler araçların ve insanların hareketini zorlaştırır. Kaygan ve buzlu zeminlerde sürtünme az olur.

16 KUVVET ve HAREKET KUVVET ve HAREKET * Cisimlerin hareketleri,temas ettikleri yüzeye göre farklılık gösterir. Cisimler; Cisimler; *Pürüzsüz yüzeylerde daha kolay *Pürüzlü yüzeylerde daha zor hareket eder. hareket eder.

17 *Cisimler nerede hareket ederse etsin cisimleri engelleyen, zorlaştıran bir kuvvet vardır. Kuvvet uyguladığımız bir top, bir süre hareket ettikten sonra önce yavaşlar sonra da durur. *Cisimler nerede hareket ederse etsin cisimleri engelleyen, zorlaştıran bir kuvvet vardır. Kuvvet uyguladığımız bir top, bir süre hareket ettikten sonra önce yavaşlar sonra da durur. *Topun hareketini yavaşlatan ve durduran kuvvet sürtünme kuvvetidir. *Topun hareketini yavaşlatan ve durduran kuvvet sürtünme kuvvetidir.

18 KÜTLE (AĞI RLIK) KÜTLE (AĞI RLIK) *Kütle (ağırlık) arttıkça sürtünme zorlaşır. *Kütle (ağırlık) azaldıkça sürtünme kolaylaşır. Örneğin; Bir kitabı masa üstünde hareket ettirmek,birden fazla kitabı hareket ettirmekten kolay.

19 Hava Direnci Hava Direnci * Havanın uyguladığı kuvvete hava direnci denir. Not; Havanın direnç gösterdiği cismin yoğunluğu,havanın yoğunluğundan az ise cisim uçar çok ise cisim düşer.

20 SU DİRENCİ SU DİRENCİ* Su içerisinde hareket eden cismin hareketini zorlaştıran bu kuvvete su direnci denir. * Suyun yoğunluğu arttıkça,su direnci de artar. * Motorlu deniz taşıtları su direncinden en az etkilenecek şekilde üretilir.

21 * Deniz taşıtlarının ucunun sivri olmasının nedeni, su direncini azaltmaktır.

22 * Havanın ve suyun,cisimlerin hareketine karşı gösterdiği direnç birbirinden farklıdır. Örneğin; Örneğin; Bir top havada daha kolay hareket Bir top havada daha kolay hareket ederken suda zor hareket eder.Çünkü; ederken suda zor hareket eder.Çünkü; Cisimlerin hareketine karşı havanın gösterdiği direnç suyun gösterdiği dirençten azdır. Cisimlerin hareketine karşı havanın gösterdiği direnç suyun gösterdiği dirençten azdır.

23 SÜRTÜNME HAYATI ETKİLER Mİ ? *Günlük hayatta sürtünmenin değişik etkileri vardır. *Günlük hayatta sürtünmenin değişik etkileri vardır.Örneğin; * Bisikletin,otomobilin istediğinde durması

24 Sürtünme kuvvetinin bazı durumlarda çok olması gerekirken bazı durumlarda az olması gerekir. Buzlu kaygan yollarda kışlık kalın ayakkabılar giyer,otomobill- erimizin lastiklerine zincir takarız. Böylece sürtünmeyi arttırır daha güvenli yaşarız.

25 Çanta,bavul,buz dolabı gibi araçlara tekerlek takarız. Sürtünmeyi azaltarak kolay hareket etmesi sağlarız. Bisikletlerimizin zincirlerini yağlarız. Sürtünmeyi azaltarak kolay hareket etmesini sağlarız.


"Hazırlayan; Öznur KANDAKOĞLU 5-B 473. HAREKET HAREKET *Çevremizde ki varlıklar;dönerek, zıplayarak,yuvarlanarak hareket ederler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları