Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAREKET VE KUVVET 3.ÜNİTE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAREKET VE KUVVET 3.ÜNİTE."— Sunum transkripti:

1 HAREKET VE KUVVET 3.ÜNİTE

2 KUVVET KUVVET; Duran bir cismi harekete geçiren,
Hareket halindeki bir cismi durduran, Cisimlerin hızında ve hareket yönünde değişimlere neden olan, Cisimlerin şeklini değiştiren bir etkidir. Çeşitli kuvvetler vardır. Kas kuvveti, Manyetik kuvvet, Suyun kaldırma kuvveti, Havanın kaldırma kuvveti, Yer çekimi kuvveti, Sürtünme kuvveti, Rüzgâr kuvveti, Buhar kuvveti.

3 Doğada etkileşen cisimler birbirlerine kuvvet uygularlar. Bu kuvvetler:
TEMAS GEREKTİREN KUVVETLER TEMAS GEREKTİRMEYEN KUVVETLER olmak üzere iki çeşittir.

4 TEMAS GEREKTİREN KUVVETLER
Cisimler arasında fiziksel temas sonucu ortaya çıkan kuvvetlere temas gerektiren kuvvetler denir. ÖRNEKLER: Yuvarlayarak harekete geçirdiğiniz top durmakta olan başka topa çarparsa onu da harekete geçirir. Istaka, topu ilk harekete geçiren itme kuvvetidir. Duran bilardo toplarını harekete geçiren itme kuvveti, fiziksel temasla (topların çarpışmasıyla) ortaya çıkmıştır.

5 Kartlı telefon kullanırken;
Telefon kartının yuvasına girmesi için uygulanan itme kuvvetidir. Konuşma bitince kartı yuvasından çıkarmak için uygulanan çekme kuvveti fiziksel temasla gerçekleşir.

6 Cisimleri hareket ettiren rüzgâr (hava akımı) da temas gerektiren bir kuvvettir.

7 TEMAS GEREKTİRMEYEN SİHİRLİ KUVVETLER
Fiziksel temas olmaksızın cisimleri hareket ettirebilen kuvvetlere temas gerektirmeyen kuvvetler denir. ÖRNEKLER: Toplu iğnelere mıknatısı yaklaştıralım. Mıknatısın toplu iğneleri çekmesine neden olan manyetik kuvvet fiziksel temas gerektirmez.

8 Plastik bir tarak yün kumaş parçasına sürtülüp küçük kâğıt parçalarına yaklaştırılırsa onları çeker.
Kâğıt parçacıklarının plâstik tarak tarafından dokunmadan çekilmesini sağlayan elektriksel kuvvet fiziksel kuvvet gerektirmez. yün kumaş

9 Topu elimizden bırakırsak yere doğru düşer
Topu elimizden bırakırsak yere doğru düşer. Topu yere doğru çeken yer çekimi kuvveti de fiziksel temas gerektirmeyen kuvvetlerdendir. Musluktan damlayan suyun yere doğru düşmesinin nedeni de yer çekimi kuvvetidir.

10 “HAYATTA EN HAKİKÎ MÜRŞİT
İLİMDİR.”


"HAREKET VE KUVVET 3.ÜNİTE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları