Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1.Kanun- Eylemsizlik prensibi: Kuvvet etki etmeyen bir cismin hareket durumunu değiştirmeden sürdürmesi. 2.Kanun- Dinamiğin temel prensibi: m kütleli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1.Kanun- Eylemsizlik prensibi: Kuvvet etki etmeyen bir cismin hareket durumunu değiştirmeden sürdürmesi. 2.Kanun- Dinamiğin temel prensibi: m kütleli."— Sunum transkripti:

1

2

3 1.Kanun- Eylemsizlik prensibi: Kuvvet etki etmeyen bir cismin hareket durumunu değiştirmeden sürdürmesi. 2.Kanun- Dinamiğin temel prensibi: m kütleli cisme F kuvveti etki ettiğinde cisim a ivmesiyle hızlanır. 3.Kanun- Etki-Tepki Prensibi: Bir cisim bulunduğu zemine ağırlığı dolayısıyla kuvvet etki ettirir. Zemin de buna bir tepki kuvveti gösterir. Bu iki kuvvet birbirine eşittir.

4 NEWTON’UN HAREKET KANUNLARI ÖRNEK: Ne inatçı şey!. FFFF Bir cisme etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise, cisim önceki hareket durumunu sürdürür. EYLEMSİZLİK PRENSİBİ I.KANUN

5 NEWTON’UN HAREKET KANUNLARI F Bir cisme etki eden kuvvet cismi kütlesi oranında hızlandırır. D İ NAM İĞİ N TEMEL PRENS İ B İ II.KANUN

6 NEWTON’UN HAREKET KANUNLARI G (Otonun ağırlığı) T (Gerilme kuvveti) G (Kamyonun ağırlığı) N (Tepki kuvveti) Kamyonun ağırlığı kadar zeminin tepkisi vardır: G=N Kancanın ucunda ise, otonun ağırlığı ile ipteki gerilme kuvveti eşittir: G=T ETKİ-TEPKİ PRENSİBİ III.KANUN

7 SÜRTÜNME KUVVETİ Duran cisme de, hareketli cisme de sürtünme kuvveti etkir. Sürtünme kuvveti zeminin cinsine, yapısına bağlıdır. Sürtünme kuvveti her zaman cismin; hareket yönüne zıttır.

8 SÜRTÜNME KUVVETİ Şekildeki cisim durmaktadır. F FsFs G N F=F s ve FFs ise; cisim Hızlanır.

9 SÜRTÜNME KUVVETİ Şekildeki cisim durmaktadır. F FsFs G N F=F s ve FFs ise; cisim Hızlanır.

10 SÜRTÜNME KUVVETİ F FsFs G N

11 EĞİK DÜZLEM G y G GxGx N FsFs α

12 DİNAMİK KANUNLARI EYLEMSİZLİK PRENSİBİ TEMEL PRENSİP ETKİ-TEPKİ PRENSİBİ ÖZET DİNAMİK KANUNLARI EYLEMSİZLİK PRENSİBİ (İvme sıfır) TEMEL PRENSİP (F=ma) ETKİ-TEPKİ PRENSİBİ (G=N)

13 ÖZET(Sürtünme Kuvveti) Sürtünme kuvveti Yüzeyin yapısına bağlıdır. Sürtünme kuvveti Hareketli ve duran cisimlere etki eder. Sürtünme kuvveti Cisimleri durdurmaya Çalışır.

14 F s =20 N Şekildeki cisme etkiyen kuvvetler gösterilmiştir. Buna göre cisim hangi ivmeyle nasıl hareket yapar? 45 0

15 F s =20 N 45 0 Fx Fy Cismi hareket etmeye zorlayan kuvvetler F x ve F 2 kuvvetidir. F s ise buna karşı koymaktadır. Cisme etkiyen kuvvet sıfır olduğundan cisim 1.Kanuna göre davranır!

16 M=2 kg 3 m 4 m Şekildeki cisim sürtünme katsayısı 0,2 olan bir eğik düzlem üzerindedir. Cismin ivmesini bulunuz.

17 3 m 4 m G Gy Gx N Fs

18


"1.Kanun- Eylemsizlik prensibi: Kuvvet etki etmeyen bir cismin hareket durumunu değiştirmeden sürdürmesi. 2.Kanun- Dinamiğin temel prensibi: m kütleli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları