Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

9-Nis-151 CİNSEL İÇERİKLİ DAVRANIŞLARDA BULUNAN HASTA İLE İLETİŞİM Yrd. Doç. Dr. Gülay TAŞDEMİR Pamukkale Üniversitesi Denizli Sağlık Yüksekokulu Psikiyatri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "9-Nis-151 CİNSEL İÇERİKLİ DAVRANIŞLARDA BULUNAN HASTA İLE İLETİŞİM Yrd. Doç. Dr. Gülay TAŞDEMİR Pamukkale Üniversitesi Denizli Sağlık Yüksekokulu Psikiyatri."— Sunum transkripti:

1 9-Nis-151 CİNSEL İÇERİKLİ DAVRANIŞLARDA BULUNAN HASTA İLE İLETİŞİM Yrd. Doç. Dr. Gülay TAŞDEMİR Pamukkale Üniversitesi Denizli Sağlık Yüksekokulu Psikiyatri Hemşireliği AB Dalı

2 9-Nis-152 CİNSEL İÇERİKLİ DAVRANIŞLARDA BULUNAN HASTA İLE İLETİŞİM  1. Nasıl anlaşılır?  2. Hasta böyle bir davranışa neden yönelir?  3. Ne yapmalıyım?

3 9-Nis-153 Bu davranışı nasıl anlarım?  Hasta dokunsal temasta bulunmak isteyebilir  Arkadaşlık, evlilik teklifinde bulunabilir.  Sizinle ilgili iltifatlarda bulunabilir.Özellikle fiziksel özelliklerinizle ilgili

4 9-Nis-154 “Eyvah hastam bana ilgi duyuyor !!!! Ne yapacağım?”  “Ona haddini bildirmeliyim? O kim oluyor bana böyle davranabiliyor.”  “Bunu sen istedin. Seni buradan attırayım da gör gününü”  “Bu hastaya ben bakmam kim bakarsa baksın”  “Olmamış gibi, duymamış gibi davranayım”

5 9-Nis-155  “BİR ŞEY VARSA YOKMUŞ GİBİ DAVRANMAYIN”

6 9-Nis-156 Hastamın bu davranışının bir anlamı olmalı????  1. Hastanın var olan sağlık problemine, içinde bulunduğu duruma karşı bir tepkisi olabilir.  2. Birey kendisine acı veren bu gerçeklerden zihinsel olarak kaçmaya böylece kendini korumaya çalışır.  Acı veren gerçeklerle baş edemediğinde birey regresyona girerek benliğini savunur.  Yani yaşı ne olursa olsun, daha çocuksu davranışlar içine girerek acıdan kaçmaya çalışır.  Çünkü bu durum birey için kaygı ve korku kaynağıdır.

7  3. Ölüm korkusu, sakat kalma korkusu, yetersizlik, benlik saygısında azalma, bağımlı olma korkuları gibi.  Bu korkularla baş etmekte zorlanan bireyler korkuyu daha az hissetmek için bu tarz davranışlar içine girebilirler. 9-Nis-157

8 8 4. Libidosu (cinsel enerji) artmış olabilir. 5. Arkadaşlık kurma isteği olabilir, 6. Kendini ifade etme gereksinmesi vardır ve kendini ifade etmeyi bu şekilde öğrenmiştir.

9 9-Nis-159 Ne yapmalıyım?????????  Panik olmak, öfkelenmek yerine;  Ona bu davranışı konusunda geribildirim verebilirim.  Bu geribildirim açık net, kesin ifadeler içermeli  Konuyu kendimden çekip ona yöneltmeliyim  Benliğine değil davranışına yönelmeli, onu yargılamadan bu davranışını onaylamadığımı, ifade etmeliyim

10 9-Nis-1510  Hastaların bu davranışları yüzünden azarlanması, ayıplanması, utandırılması, tehdit edilmesi ve sık sık yapıldığı gibi taburcu edilerek cezalandırılması yanlıştır.  Bu şekilde tepki vermek, kişinin davranışını değiştirmesini kolaylaştırmaz, yalnızca davranışını bastırmaya yarar. Bu da etkisizdir ve hastaya yardım edilememiş olur.  Hastanın bu davranışının hemşirenin kişiliğiyle ve konumuyla bir ilgisi yoktur.

11 9-Nis-1511  Bütün bu ilkeler ışığında ne söylenebilir?  Örn; sık sık atletini çıkarıp üst tarafı çıplak yatan hastaya hemşire olarak;  M. Bey atletinizi çıkartarak yatmanızdan biz hemşireler rahatsız oluyoruz. Atletinizi giymenizi istiyoruz.  Veya tansiyonunuzu alırken kolumu tutmanızdan rahatsız oluyorum. Amacınız beni rahatsız etmek değildir sanırım. Buna dikkat ederseniz sevinirim.

12 9-Nis-1512  Bu tepkilerle hemşire, hastaya onun davranışının ve amacının farkında olduğunu, birey olarak onu kabul ettiğini ancak rahatsız edici davranışı kabul etmediğini iletmiş olur.

13 9-Nis-1513 TEŞEKKÜRLER


"9-Nis-151 CİNSEL İÇERİKLİ DAVRANIŞLARDA BULUNAN HASTA İLE İLETİŞİM Yrd. Doç. Dr. Gülay TAŞDEMİR Pamukkale Üniversitesi Denizli Sağlık Yüksekokulu Psikiyatri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları