Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - İşitme Sistemi -. Nasıl Duyuyoruz? Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Kulak, ses dalgalarını algılayarak duymaya ayarlı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - İşitme Sistemi -. Nasıl Duyuyoruz? Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Kulak, ses dalgalarını algılayarak duymaya ayarlı."— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - İşitme Sistemi -

2 Nasıl Duyuyoruz? Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Kulak, ses dalgalarını algılayarak duymaya ayarlı sinir hücrelerine aktarır.  Bu hücreler aldıkları uyarıyı beyne iletir.  Beyindeki işitme merkezi sesi algılar ve yorumlar.

3 Kulağın Bölümleri Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi

4 Kulağın Bölümleri – Dış Kulak Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Kulak kepçesi, dış kulak yolu ve kulak zarından meydana gelir.  Kulak kepçesi sesleri toplamaktan ve seslerin yönlerini belirlemekten sorumludur.  Dış kulak yolu seslerin iletilmesini sağlar.  Kulak zarı ses dalgalarını titreşime dönüştürür. Dış kulakla orta kulağı ayırır.

5 Kulağın Bölümleri – Orta Kulak Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Küçük bir boşluk olan orta kulak çekiç, örs ve üzengi kemikçiklerini barındırır.  Kulak yoluyla gelen ve kulak zarı tarafından titreşime dönüşen sesi, bu kemikçikler iç kulağa iletirler.

6 Kulağın Bölümleri – Orta Kulak Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Bir ucu orta kulakta, bir ucu yutakta olan östaki borusu orta kulağa hava taşır. Bu borunun taşıdığı hava sayesinde dış kulak ile iç kulak arasındaki basınç dengelenir.

7 Kulağın Bölümleri – İç Kulak Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Ses titreşimleri, orta kulaktan sonra iç kulağa geçer.  İç kulakta işitmeyi sağlayan yapı salyangozdur. Salyangoz içi sıvı dolu üç kanaldan meydana gelir. Ses titreşimleri kanallardaki sıvı sayesinde duymaya ayarlı sinir hücrelerine taşınır. Bunlar da aldıkları uyarıyı beyne iletir.

8 Kulağın Bölümleri – İç Kulak Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  İç kulakta ayrıca tulumcuk ve kesecik adı verilen torbalar ile bunlara bağlı yarım daire kanalları bulunur. Bu kanalların içi sıvı ile doludur. Bunlar vücut dengesinin sağlanmasında görev alır ve kişinin yönünü algılamasına yardımcı olur.

9 Kulak Kiri Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Dış kulak yolundaki kıkırdak yapının yüzeyinde kıllar vardır. Dış kulak yolundaki bezlerin ürettiği salgılara yapışan tozlarla kulak kirleri meydana gelir.

10 Kulak Kiri Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Dış kulak yolundaki kıkırdak yapının yüzeyinde kıllar vardır. Dış kulak yolundaki bezlerin ürettiği salgılara yapışan tozlarla kulak kirleri meydana gelir.

11 Fotoğraflar ve Grafik Çalışmaları © OOZ, © Kelpfish - Fotolia.com


"SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - İşitme Sistemi -. Nasıl Duyuyoruz? Sağlık Okuryazarlığı – İşitme Sistemi  Kulak, ses dalgalarını algılayarak duymaya ayarlı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları