Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYA’MIZIN ŞEKLİ NEYE BENZER?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYA’MIZIN ŞEKLİ NEYE BENZER?"— Sunum transkripti:

1 DÜNYA’MIZIN ŞEKLİ NEYE BENZER?
Dünya Bir Küreye Benzer Aslında yuvarlak olan Dünya’nın yüzeyi ilk bakışta düz gibi görülür. Bunun nedeni Dünya’nın çok büyük olmasıdır. Çevremize bakınca Dünya’nın tamamını göremeyiz. Görebildiğimiz yer Dünya’nın çok küçük bir kısmıdır. Bu nedenle Dünya’nın yüzeyi bize düz gibi gelir.

2 Hep Doğuya Giden Uçak Sonunda Nereye Varır?
Ankara’dan havalanan bir uçağın daima tek bir yönde hareket ettiğini düşünelim. Diyelim ki uçağımız hep doğuya gitsin. Uçak sanki düz bir çizgide ilerliyor gibi görünür. Ama bu yanıltıcıdır. Bir süre sonra uçağımız tekrar Ankara’nın tam üstüne gelir. Bunun nedeni Dünya’mızın yuvarlak olmasıdır. Dünya’da aynı yönde giden tüm taşıtlar, eninde sonunda tekrar başladıkları yere geri dönerler.

3 Eski İnsanlar Yanıldılar
Eskiden insanların çoğu Dünya’nın düz olduğuna inanırdı. Hatta gemilerle denize fazla açıldıklarında kenardan boşluğa düşeceklerini sanırlardı. Bilim insanları çağlar boyunca Dünya’nın yuvarlak olduğunu söylediler. Bu sözlerini kanıtlayan bilimsel çalışmalar yaptılar. Ancak toplumların çoğu uzun süre bu kanıtları yok saydılar ve bilime gereken önemi vermediler. Onlara göre Dünya’da her şey; dağlar, ovalar, şehirler düz bir zemin üzerinde duruyordu

4 Gemilerin Uzaktan Görünüşü Nasıldır?
Dünya’nın yuvarlak olduğunu biz de anlayabiliriz. Deniz kenarında durup uzaklara bakalım. Denizin üzerinde daha ilerisini göremediğimiz düz bir çizgi görünür. Denizle gökyüzünü birbirinden ayıran bu çizgiye ufuk çizgisi denir. Ufuk çizgisinin üstünde bize doğru yaklaşan bir geminin önce direklerinin uçları, sonra direklerin tamamı ve en sonunda geminin gövdesini görürüz. Çünkü gemi aslında yuvarlak bir yüzeyde yol almaktadır.

5 Dünya’mızın Şekliyle İlgili Resimler


"DÜNYA’MIZIN ŞEKLİ NEYE BENZER?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları