Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRUP F-2 “İNLEYEN NAĞMELER”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRUP F-2 “İNLEYEN NAĞMELER”"— Sunum transkripti:

1 GRUP F-2 “İNLEYEN NAĞMELER”

2

3 ÖĞRETİM ÜYESİ: DOÇ.DR.Ş.TUBA LİMAN
GRUP ELEMANLARI ELİF GÖKNUR TOPÇU CEMAL İLKER CANDER NESLİHAN KÖSE AYLİN KURTALİ ŞAHİN PERKYÜREK MÜGE KÖMÜRCÜOĞLU DİDEM BAŞ UĞUR YÜREGİR ÖĞRETİM ÜYESİ: DOÇ.DR.Ş.TUBA LİMAN

4 AMAÇ; MÜZİĞİN TEDAVİDEKİ ROLÜ

5 HASTANELER STRES VE ANKSİYETENİN ÇOK YÜKSEK HİSSEDİLDİĞİ YERLERDİR.
MÜZİK, HASTAYA UYGULANAN GİRİŞİMLERDE STRES VE ANKSİYETEYİ AZALTIR MI?

6 FİBEROPTİK BRONKOSKOPİ İŞLEMİ SEÇİLDİ.

7 ÇALIŞMAMIZ; “FİBEROPTİK BRONKOSKOPİ YAPILAN HASTALARDA MÜZİĞİN ANKSİYETEYİ AZALTICI ETKİSİNİ ARAŞTIRMAK”

8 BRONKOSKOPİ HAVA YOLLARI HASTALIKLARININ TANI VE TEDAVİSİNDE KULLANILAN ENDOSKOPİK BİR YÖNTEMDİR.

9 Bronkoskopi ince, ucu kıvrılabilir bir kamera (fiberoptik bronkoskop) ile akciğerlerdeki büyük havayollarının değerlendirilmesi işlemidir. Bu işlem ile hava yollarının direkt olarak görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bronkoskopi eşliğinde yapılan işlemler şu şekilde sıralanabilir:

10

11 Bronş lavajı-bronkoalveolar lavaj
Bronkoskopi işlemi sırasında akciğerin belirli bir bölgesine sıvı (serum fizyolojik) verilip, geri alınması ve bu sıvının tetkik edilmesidir.

12 Transbronşiyal akciğer-forseps biyopsi
Fiberoptik bronkoskopi esnasında özel biopsi aletleri ile hava yollarından ve akciğer dokusundan örnekler alınmasıdır. Transbronşiyal lenf nodu aspirasyonu Fiberoptik bronkoskopi esnasında özel iğne yardımı ile hava yolları etrafında bulunan lenf bezlerinden biyopsi örnekleri alınmasıdır.

13

14 PROSPEKTİF RANDOMİZE ÇALIŞMA
YER: LOKAL AMELİYATHANEDEKİ BRONKOSKOPİ ÜNİTESİ

15 HASTALAR: LOKAL ANESTEZİ ALTINDA FİBEROPTİK BRONKOSKOPİ YAPILAN ERİŞKİN HASTALAR

16 METOD MÜZİK DİNLETİLEN VE DİNLETİLMEYEN OLMAK ÜZERE İKİ GRUP
FİBEROPTİK BRONKOSKOPİ HASTALARI MÜZİK DİNLETİLEN MÜZİK DİNLETİLMEYEN

17 KULLANILAN ARAÇLAR MÜZİK DİNLETİLEBİLMESİ İÇİN MP3 ÇALAR VE KULAKLIK
NEW AGE MÜZİKLERİ SPİELBERGER ANKSİYETE ANKETİ

18 BRONKOSKOPİ ÜNİTESİNDE HAZIRLIK ODASINDA
VE LOKAL ANESTEZİ ALTINDA YAPILAN BRONKOSKOPİ İŞLEMİ SIRASINDA HASTALARIN BİR KISMINA RAHATLATICI OLARAK SINIFLANDIRILAN NEW AGE MÜZİĞİ DİNLETİLMESİ. İŞLEM SONRASI MÜZİK DİNLETİLEN VE DİNLETİLMEYEN HASTALARIN ANKSİYETE SEVİYELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

19

20

21 YAPILAN İŞLEM ÖNCELİKLE HASTANEMİZİN ETİK KURULUNA BAŞVURULUP İZİN ALINMIŞTIR. HASTALARIN, YAPACAĞIMIZ EKSTRA İŞLEM HAKKINDA DETAYLI OLARAK BİLGİLENDİRİLDİĞİ BİR ONAM FORMU OLUŞTURULMUŞTUR.

22 YAPILAN İŞLEM 10’AR KİŞİDEN OLUŞAN GRUPLARDAN BİRİNE NEW AGE DİNLETİLİRKEN DİĞER GRUBA DİNLETİLMEMİŞTİR. HER İKİ GRUPTAKİ HASTALARA DA SPİELBERGER ANKSİYETE ANKETİ UYGULANMIŞTIR.

23 YAPILAN İŞLEM AYRICA İŞLEM SÜRESİNCE HASTALARIN İKİ DAKİKALIK ARALIKLARLA NABIZ VE TANSİYONLARI ÖLÇÜLMÜŞTÜR. BU ÖLÇÜMLERE DAYANARAK İSTATİSTİKSEL OLARAK ANLAMLI VERİLERE ULAŞABİLMEK İÇİN TABLOLAR HAZIRLANMIŞTIR.

24 SONUÇ NEW AGE DİNLETİLEN FİBEROPTİK BRONKOSKOPİ HASTALARINDAN SÖZEL OLARAK OLUMLU GERİ BİLDİRİM ALINMIŞTIR. MÜZİK SAYESİNDE ANKSİYETELERİNİN AZALDIĞINI VE KENDİLERİNİ DAHA RAHAT HİSSETİKLERİNİ SÖYLEMİŞLERDİR.

25

26 SONUÇ ANCAK GRUPLAR 10’AR KİŞİLİK HASTALARDAN OLUŞTUĞUNDAN İSTATİKSEL OLARAK ANLAMLI VERİLERE ULAŞILAMAMIŞTIR. ÇALIŞMANIN ÜZERİNDE UYGULANDIĞI HASTA SAYISI ARTTIRILARAK DEVAM ETMESİ PLANLANMIŞTIR.

27 TEŞEKKÜRLER…


"GRUP F-2 “İNLEYEN NAĞMELER”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları