Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BOŞALTIM VE BOŞALTIM SİSTEMİ NE DEMEKTİR?.  Hücrelerde oluşan zararlı ve atık maddelerin canlıdan uzaklaştırılması olayına boşaltım denir.  Zararlı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BOŞALTIM VE BOŞALTIM SİSTEMİ NE DEMEKTİR?.  Hücrelerde oluşan zararlı ve atık maddelerin canlıdan uzaklaştırılması olayına boşaltım denir.  Zararlı."— Sunum transkripti:

1 BOŞALTIM VE BOŞALTIM SİSTEMİ NE DEMEKTİR?

2  Hücrelerde oluşan zararlı ve atık maddelerin canlıdan uzaklaştırılması olayına boşaltım denir.  Zararlı atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan organlar topluluğuna da boşaltım sistemi denir.

3 BOŞALTIMA YARDIMCI ORGANLAR ve BOŞALTIM SİSTEMİ ORGANLARI NELERDİR?

4 BOŞALTIM SİSTEMİ ORGANLARI  BÖBREKLER  ÜRETER(İDRAR KANALI)  İDRAR KESESİ  ÜRETRA

5 BÖBREKLER  Karın boşluğunda,bel omurlarımızın iki yanında bulunan bir çift organımızdır.  Böbrekler,kanı süzerek kandaki zararlı maddelerin,suyun fazlasının,bazı minerallerin ve ürenin idrar ile vücuttan dışarı atılmasını sağlar.  Kanın süzülmesi sırasında,kandaki besin yapıtaşları,vitamin,su gibi yararlı maddelerinde korunarak vücuttan dışarı atılmasını engeller.

6 ÜRETER(İDRAR KANALI) Üreterin görevi :idrarı taşımaktır. ÜRETER

7 İDRAR KESESİ  Üreterden(idrar kanalından) gelen idrarın,bir süre depolandığı yerdir. İDRAR KESESİ

8 ÜRETRA

9 BÖBREKLERDE İDRAR OLUŞUMU Kan,böbrek atardamarı ile böbreklerdeki nefronlara gelir. Nefronlar,kandaki atık maddeleri süzer. NEFRON

10 BOŞALTIMA YARDIMCI ORGANLAR  AKCİĞERLER  DERİ  KARACİĞER  KALIN BAĞIRSAK

11 AKCİĞERLER  Kandaki karbondioksit ve suyu soluk alıp-verme sırasında vücuttan dışarı atar.

12 DERİ  Vücuttan suyun ve tuzun fazlasını ter ile dışarı atar.

13 KARACİĞER  Proteinlerin sindirilmesi sonucu oluşan zararlı maddeleri,daha az zararlı olan üreye dönüştürerek kandaki zararlı madde miktarını azaltır.

14 KALIN BAĞIRSAK  Sindirim sonucu oluşan besin atıklarının,suyun ve karaciğer tarafından üretilen safranın vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

15 BOŞALTIM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI Boşaltım sistemi ile ilgili rahatsızlıklardan bazıları;  Böbrek iltihabı,  böbrek taşı,  nefrit,  böbrek yetmezliği,  Üremi  Şeker hastalığına,yüksek tansiyona bağlı böbrek rahatsızlıkları  İdrar torbası ve idrar yolları iltihabı v.b

16 Böbrek Taşları:  Besinlerle alınan fazla kalsiyum,D vitamini ve azot bileşikleri böbreklerde kristalleşip çökelebilir.  Bu çökeltiler kum tanesi kadar küçük olabileceği gibi birbiriyle birleşerek büyük taşlara da dönüşebilir.  Sancı ve idrarda kan görülmesi gibi belirtileri vardır.  Böbrek taşları oluşumunu engellemek için bol sıvı gıdalar alınmalı,hareketli olmaya özen göstermeli, günlük egzersizler düzenli olarak yapılmalı, süt ürünlerinin ve tuzun fazla miktarda tüketilmemesine dikkat edilmelidir.  Böbrek taşları küçükse düşürülebilir.Büyük olduğu durumlarda,özel ışınlarla kırılarak düşürülmesi sağlanabilir.Yada ameliyatla alınır.

17 Böbrek İltihaplanmaları:  İdrarın ağrılı akması,bel ağrısı, halsizlik,yüksek ateş,üşüme,titreme gibi belirtileri vardır. Nefrit:  Böbreğin yapı ve görev birimi olan nefronların iltihaplanmasıdır.Boğazda yerleşe beta mikroplarından veya ota kulak ve deri iltihaplarından kaynaklanır.Yüz, göz ve ayak bileklerinin şişmesi şeklinde belirtileri vardır. Üremi:  Böbrek yetmezliği sonucu idrarla atılması gereken maddelerin vücutta birikmesidir.Tüm vücudun dengesini bozar.

18 Böbrek Yetmezliği:  Böbreklerin görevlerini yapamaz hale gelmesidir.Geçici veya sürekli olabilir.Böbreklerin olmaması veya yetmezliği durumunda hasta olan kişi diyaliz aletine bağlanır. Diyaliz:  Hasta atardamarlarından alınan kan,diyaliz sıvısından geçirilerek,kan içerisindeki üre gibi atılması gereken maddeleri temizler.Bir diyaliz işlemi yaklaşık olarak 6 saat sürer.Hastaya haftada 2-3 defa uygulanır.

19  HAZIRLAYAN:HAKAN MAVİLİ SINIF:7/A SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM….. ÖĞRETMEN:BİRİÇİ ÖĞRETMENİMİ TUNÇER ALTIPARMAK

20


"BOŞALTIM VE BOŞALTIM SİSTEMİ NE DEMEKTİR?.  Hücrelerde oluşan zararlı ve atık maddelerin canlıdan uzaklaştırılması olayına boşaltım denir.  Zararlı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları