Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

~KOŞUL İFADELERİ~. İÇİNDEKİLER ~Koşul İfadeleri Nedir? ~if-else (eğer-değilse) ~if-else Mantığı ~Switch-Case ~“if-Else” ve “Swith-Case”Arasındaki Farklar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "~KOŞUL İFADELERİ~. İÇİNDEKİLER ~Koşul İfadeleri Nedir? ~if-else (eğer-değilse) ~if-else Mantığı ~Switch-Case ~“if-Else” ve “Swith-Case”Arasındaki Farklar."— Sunum transkripti:

1 ~KOŞUL İFADELERİ~

2 İÇİNDEKİLER ~Koşul İfadeleri Nedir? ~if-else (eğer-değilse) ~if-else Mantığı ~Switch-Case ~“if-Else” ve “Swith-Case”Arasındaki Farklar

3 Koşul İfadeleri Nedir? ~Koşul ifadeleri ve akış kontrolleri programlama dillerinde her zaman en önemli yeri tutmaktadır. ~Koşul ifadeleri, belirttiğimiz koşul gerçekleşirse istediğimiz kodları çalıştırmaya yarar. ~ Koşul ifadeleri if..else,switch..case anahtar kelimeleriyle yazılır.

4 if-else (eğer-değilse) ~ Tüm programlama dillerinde olduğu gibi en temel koşul ifadesi “if else” bloklarıdır. ~ if…else yapısı uygulamalarımızda sık sık kullandığımız ve kullanmak zorunda olduğumuz bir yapıdır. Programlamayı if…else blokları olmadan düşünmek imkansızdır.

5 İf-else Mantığı; if (gerçekleşecek şart) { şart gerçekleştiğinde yapılacaklar } else { şart gerçekleşmediğinde yapılacaklar }

6 Switch-Case ~Birden fazla durumu kontrol etmek için kullanılır. ~Switch-case yapısı belirlediğimiz koşulların gerçekleşmesi halinde o koşula ait olan kod bloğunu çalıştırır. Her koşul için ayrı bir case oluşturmamız gerekir.

7 “if-Else” ve “Swith-Case” Arasındaki Farklar

8 ~Switch-case yapısında değişken tanımını bir kez yaptıktan sonra koşulları ard arda dizebilir.Fakat else if yapısında değişken tanımını tekrar tekrar yapmak gerekir. ~Switch-case daha az yazım zahmeti verdiğinden kodlama sırasında biraz olsun yükümüzü hafifletir.

9 KAYNAKÇA  http://blog.ekarakus.com http://blog.ekarakus.com  http://www.lobist.net http://www.lobist.net  http://www.blog.ozgurcosan.com http://www.blog.ozgurcosan.com

10 ESRA SARI 11/C-131 http://onbirc.com/131/


"~KOŞUL İFADELERİ~. İÇİNDEKİLER ~Koşul İfadeleri Nedir? ~if-else (eğer-değilse) ~if-else Mantığı ~Switch-Case ~“if-Else” ve “Swith-Case”Arasındaki Farklar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları