Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Koşul ifadeleri evet/doğru veya hayır/yanlış değeri üreten, bir karşılaştırma ifadeleridir. Algoritma çizimlerinde ; şekli ile gösterilirler. koşul.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Koşul ifadeleri evet/doğru veya hayır/yanlış değeri üreten, bir karşılaştırma ifadeleridir. Algoritma çizimlerinde ; şekli ile gösterilirler. koşul."— Sunum transkripti:

1

2

3 Koşul ifadeleri evet/doğru veya hayır/yanlış değeri üreten, bir karşılaştırma ifadeleridir. Algoritma çizimlerinde ; şekli ile gösterilirler. koşul

4 Koşul ifadelerinin algoritma çizimlerinde gösterim şekli

5 Bir durum if içerisinde karşılaştırılır. Eğer koşul doğru ise if altına yazdığımız blok kod veya tek bir satır kod çalışır, koşul yanlış ise else bloğuna tanımladığımız kod kısmı çalışır.

6 if (karşılaştırma) { Doğruysa bu bölüm çalıştırılır. } else { Yanlışsa bu bölüm çalıştırılır. }

7 Else kısmını yazmak zorunda değiliz. Eğer yazmaksak ve koşulda yanlış ise if bloğu içine giremeyeceği için herhangi bir işlem yapılmadan bir sonraki kısma geçerek kodumuz akmaya devam eder.

8

9 Bu koşul ifadelerinde birçok işlemi karşılaştırabiliriz. İf..else kullanımı ile her koşula bir if yapısı açmak gerekir.Bu kullanım ile her karşılaştırmaya if yapısı açmak yerine, arka arkaya if sırlayarak daha az işlem yapabilir ve kod fazlalığından kurtulabiliriz.

10 if (Koşul1) { Koşul1 sağlanırsa yani doğruysa çalıştırılacak kodlar buraya yazılır. } if (Koşul2) { Koşul2 sağlanırsa yani doğruysa çalıştırılacak kodlar buraya yazılır. }

11

12 Switch..case kullanımı, arda arda yazılacak if..else bloklarını kullanmaktan daha kolaydır. C# “break;” kullanmadan switch..case yazmanıza izin vermez.

13 switch (değişken) { case sabit değer : kod bloğu; break; case sabit değer : kod bloğu; break; default: kod bloğu; }

14

15


"Koşul ifadeleri evet/doğru veya hayır/yanlış değeri üreten, bir karşılaştırma ifadeleridir. Algoritma çizimlerinde ; şekli ile gösterilirler. koşul." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları