Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Kontrol Çevrimleri FOR WHILE DO-WHILE IF-ELSE SWITCH-CASE-DEFAULT BREAK RETURN GOTO.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Kontrol Çevrimleri FOR WHILE DO-WHILE IF-ELSE SWITCH-CASE-DEFAULT BREAK RETURN GOTO."— Sunum transkripti:

1 1 Kontrol Çevrimleri FOR WHILE DO-WHILE IF-ELSE SWITCH-CASE-DEFAULT BREAK RETURN GOTO

2 2 FOR ÇEVRİMİ For(;;) {….}; sonsuz çevrim belirtir. Break komutu ile bu çevrimden çıkılır. Genel kullanımı: For(i=1;i<=10;i++) { …. } Şeklindedir. Burada i parametresi belirtilen oranda artıp azalabilir.

3 3 FOR ÇEVRİMİ For(i=1;i =1;i--){ ….…………. }

4 4 WHILE ÇEVRİMİ while(i<=10) { ……. } While’ın yanındaki koşul sağlandığı sürece çevrim devam eder.

5 5 DO-WHILE ÇEVRİMİ do { ……. }while(i<=10); While’ın yanındaki koşul sağlandığı sürece çevrim devam eder.

6 6 IF-ELSE YAPISI Genel ifadesi: if(a { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/8/2384342/slides/slide_6.jpg", "name": "6 IF-ELSE YAPISI Genel ifadesi: if(a

7 7 SWITCH-CASE-DEFAULT Switch(secim) { case 1: kayit(); break; case 2: arama(); break; case 3: liste(); break; default: printf(“geçersiz seçim\a\n”); }; Yukarıdaki gibi girilen “secim” değerine göre farklı işlemleri yaptırmak için kullanılır. Buradaki kayıt,arama ve liste alt programlardır. Secim’in 1,2 ve 3’ün dışında bir değer alması halinde ekrana “geçersiz seçim” mesajı yazdırılacaktır.

8 8 Break komutu, do,for while veya switch komutlarının oluşturduğu blokların içinde kullanılarak, bu bloğun terk edilmesini ve bu bloğu izleyen komut cümlesine geçilmesini sağlar.


"1 Kontrol Çevrimleri FOR WHILE DO-WHILE IF-ELSE SWITCH-CASE-DEFAULT BREAK RETURN GOTO." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları