Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYANLAR KADİR HASKIRIŞ 20000448 SERKAN ÖZTÜRK 9968055.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYANLAR KADİR HASKIRIŞ 20000448 SERKAN ÖZTÜRK 9968055."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYANLAR KADİR HASKIRIŞ 20000448 SERKAN ÖZTÜRK 9968055

2 ÇEVREMİZDEKİ CANLILAR

3 ÜNİTEMİZİN KONULARI A. HAYVANLAR 1.HAYVANLAR CANLIDIR 2. HAYVANLARIN ÇEŞİTLİLİĞİ 3.HAYVALARIN ÖZELLİKLERİ B. BİTKİLER 1.BİTKİLERDE BÜYÜME 2.BİTKİLERİN YETİŞTİĞİ ÇEVRE C. HAYVAN VE BİTKİLERİN İNSAN HAYATINDAKİ YERİ

4 A. HAYVANLAR 1.Hayvanlar Canlıdır Çevremizde çeşitli varlıklar vardır.Bunların bir kısmı canlıdır.Hayvanlar çevremizdeki canlı varlıklardandır.

5 2. Hayvanların Çeşitliliği Çevremizdeki kedi,köpek,koyun,inek,at gibi hayvanlar memeli hayvanlardır. Bazı hayvanlarda uçabilir.bunlar leylek,karga,serçe gibi kuşlardır.

6 Ben güvercinim 3.Hayvanların Özellikleri Balıklar akarsu,göl ve denizlerde yaşar. Kurbağalar yaşamlarını suda ve karada sürdürür. Yılan, kertenkele, kaplumbağa gibi sürüngenler genellikle sıcak yerlerde yaşar. Leylek, karga, güvercin gibi kuşlar karada barınır ve çoğalırlar. Ben kaplumbağayım Ben kurbağayım

7 Biz karada yaşarız. Ben et yerim. Atmaca, kartal gibi yırtıcı kuşlar et yiyerek beslenir. Doğurarak çoğalan hayvanlar memelidir. Bazıları karada bazıları suda yaşamlarını sürdürürler. Kedi, köpek, koyun, inek,at gibi hayvanlar karada yaşarlar.

8 Limon B. BİTKİLER Çevremizde canlı ve cansız çeşitli varlıklar vardır. Bitkiler çevremizdeki canlı varlıklardandır. Ben mısırım Vişne Elma Muz

9 1.Bitkilerde Büyüme Bitki tohumlarını ıslak pamuk arasında yada toprakta çimlendire biliriz. Çimlenme için su, ısı ve hava gereklidir.

10 2. Bitkilerin Yetiştiği Çevre Bitkiler değişik ortamlarda yetişir. Buğday, arpa, yulaf, mısır gibi bitkiler tarlalarda yetiştirilir. Çam, köknar, ladin gibi ağaçlar ormanlarda yetişen bitkilerdir.

11 C. HAYVAN VE BİTKİLERİN İNSAN HAYATINDAKİ YERİ Hayvan Ve Bitkilerin Yaraları İnsan hayatında hayvanların ve bitkilerin önemli bir yeri vardır. Besinlerimizin büyük bir bölümünün kaynağı hayvan ve bitkilerdir.

12 Hayvan ve Bitkilerin Önemi Doğa bir bütündür.Doğadaki tüm canlılar birbirine muhtaçtır.İnsanlar, doğadaki bitki ve hayvanların korunmasına öncelik vermelidirler. Ben karıncayım Kelebek Köpek Kaplan

13 Hayvan ve Bitkilerden Gelebilecek Zaralar Yakın çevremizde bulunan bazı hayvanlar bize zarar verebilir. Sivrisinek sıtma, tahtakurusu ve fareler veba hastalığı mikrobunu taşırlar. Çevremizdeki bazı bitkiler zararlıdır.Bir kısım mantarlar zehirlidir. Isırgan otlarına dokunulduğunda vücudumuzu kaşındırır ve kızartır. Ben kemiririm... Ben kaşındırırım

14 DEĞERLENDİRME 1. Aşağıdakilerden hangisi karada yaşayan hayvanlardan değildir? A) İnek B) Kaplumbağa C) Balık D) Kedi 2.Aşağıdakilerden hangisi suda yaşayan hayvanlardan değildir? A) Balık B) Yunus C) Balina D) At 3. Aşağıdakilerden hangisi uçan kara hayvanlarındadır? A) Leylek B)Yılan C) Kertenkele D) Köpek A) B)C)D) A)B) C) D) A) B)C) D)

15 4. Aşağıdakilerden hangisi et yiyerek beslenenlerden değildir? A) Kartal B) Atmaca C) Aslan D) İnek 5. Aşağıdakilerden hangisi sürünerek hareket eden hayvanlardandır? A) Yılan B) Kuş C) Kedi D) Aslan 6. Aşağıdakilerden hangisi tarlalarda yetişen bitkilerden değildir? A) Buğday B) Arpa C) Mısır D) Çam A)B) C)D) A) B)C) D) B) C)D)

16 7. Aşağıdakilerden hangisi ormanlarda yetişen bitkilerdendir? A) Havuç B) Elma C) Zambak D) Çam 8.Aşağıdaki bitkilerden hangisi zararlıdır? A) Marul B) Ispanak C) Isırgan otu D) Maydanoz A) B)C)D) A) B) C) D)

17 CEVAPLAR 1)BALIK 2)AT 3)LEYLEK 4)İNEK 5)YILAN 6)ÇAM 7)ÇAM 8)ISIRGAN OTU

18 AFERİN !

19 İYİ DÜŞÜN


"HAZIRLAYANLAR KADİR HASKIRIŞ 20000448 SERKAN ÖZTÜRK 9968055." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları