Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Enlemler ve Boylamlar Enlemler ve Boylamlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Enlemler ve Boylamlar Enlemler ve Boylamlar."— Sunum transkripti:

1 Enlemler ve Boylamlar Enlemler ve Boylamlar

2 Coğrafi Konum Nedir? Herhangi bir noktanın dünya üzerinde kapladığı alana coğrafi konum denir. Özel konum ve Matematik konum diye ikiye ayrılır. Bir ülkenin coğrafi konumu, o ülkenin tabii, beşeri ve ekonomik özelliklerini çok yönlü etkiler.

3 Coğrafi Konum Özel Konum Matematiksel Konum

4 Özel Konum Herhangi bir yeri diğer yerlerden ayıran, sahip olduğu kendine has özelliklerin tümüne özel konum denir. Özel konum, insanları, çevreyi, ülkelerin ekonomik ve politik durumunu çok yönlü etkiler.

5 Türkiye’nin Özel Konumu
Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine çok yaklaştığı yerde bulunur. Farklı kültürlerin kurulduğu, Dünyanın en eski hazinelerine sahiptir. Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan İstanbul ve Çanakkale boğazlarına sahiptir. Zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir.

6 Matematik Konum Herhangi bir yerin, Dünya üzerinde bulunduğu alanın , enlem ve boylam dereceleriyle belirtilmesine matematik konum denir. Bir başka ifade ile; Herhangi bir yerin Ekvator’a ve Greenwich’e göre konumudur.

7 Enlem ve Boylam Nedir? Dünya üzerinde çizildiği varsayılan YATAY ve DİKEY hayali çemberlerdir.

8 Enlemler Bunlara Paralel de denir. Dünyayı enine kesen çemberlerdir.

9 Enlemin Özellikleri Ekvatorun 90 kuzeyinde , 90 da güneyinde olmak üzere toplam 180 paralel bulunur. Başlangıç paraleli Ekvatordur. En büyük paralel dairesi Ekvatordur. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe paralellerin boyları kısalır. Buna karşılık paralel numaraları büyür. Ardışık iki paralel arası uzaklık yaklaşık olarak 111km’dir.

10 Boylamlar Bir kutuptan diğer kutuba ulaşan, paralelleri dik açıyla kesen hayali yarım çemberlere boylam denir. Bunlara MERİDYEN de denir. Başlangıç meridyeni İngilterenin Greenwich Gözlemevinden geçtiği varsayılan meridyendir.

11 Boylamların Özellikleri
Başlangıç meridyeninin 180 doğusunda, 180 de batısında olmak üzere toplam 360 meridyen vardır. Ekvator üzerinde iki meridyen arasın uzaklık 111km’dir. Kutuplara doğru gidildikçe bu uzaklık azalır. Ardışık iki meridyen arasındaki yerel saat farkı 4 dakikadır. Bütün meridyenlerin boyları birbirine eşittir.

12 Türkiye’nin Matematik Konumu
Doğu meridyenleri arasında bulunur.


"Enlemler ve Boylamlar Enlemler ve Boylamlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları