Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mayoz Bölünme ve Özellikleri Eşey ana hücrelerinde görülür.(2n) Bölünme sonucunda kromozom sayısı yarıya iner. Bölünme sonucunda 4 yeni hücre oluşur,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mayoz Bölünme ve Özellikleri Eşey ana hücrelerinde görülür.(2n) Bölünme sonucunda kromozom sayısı yarıya iner. Bölünme sonucunda 4 yeni hücre oluşur,"— Sunum transkripti:

1

2 Mayoz Bölünme ve Özellikleri Eşey ana hücrelerinde görülür.(2n) Bölünme sonucunda kromozom sayısı yarıya iner. Bölünme sonucunda 4 yeni hücre oluşur, bunlar eşey hücreleridir. Mayoz bölünme homolog ve tetrat kromozomlarda görülür. Krossing-Over görülür.

3 MAYOZ 1 İnterfaz Evresi Bölünme sırasında enerji harcanacağı için ATP, RNA, protein sentezi yapılır. Bölünme sırasında enerji harcanacağı için ATP, RNA, protein sentezi yapılır. DNA kendini eşler. DNA kendini eşler. Hayvan hücresi ise sentrozom kendini eşler. Hayvan hücresi ise sentrozom kendini eşler. Krossing-Over olayı gerçekleşir. Krossing-Over olayı gerçekleşir.

4 Profaz 1 Krossing-Over Olayı Tetrat kromozomlar genlerinden parca değişimi yapar bu olaya krossing-over olayı denir. Bu olaydan dolayı kalıtsal çeşitlilik.

5 Profaz 1 ÇÇÇÇekirdek zarı çekirdekçik kaybolur. SSSSentrozamlar kutuplara çekilerek iğ iplikleri oluşur. KKKKrossin-over gerçekleşir.

6 Metafaz 1 Homolog kromozomlar ekvatoral düzleme dizilir. Homolog kromozomlar ekvatoral düzleme dizilir. Sentromerler iğ iplliklerine bağlanır. Sentromerler iğ iplliklerine bağlanır.

7 Anafaz 1 Homolog kromozomlar birbirinden ayrılarak kutuplara çekilir. Homolog kromozomlar birbirinden ayrılarak kutuplara çekilir. Anafaz 1

8 Telofaz 1 Çekirdek zarı ve çekirdekçik oluşur. İğ iplikleri kaybolur.Kromozomlar kromotin iplikleri oluşturur.

9 Stokinez 1  Bu bölüm stoplazma bölünmesidir.  Hayvanlarda hücre orta üst bölgelerinden boğumlanarak bölünür.  Bitkilerde hücre duvarı olduğu için ara lamel oluşara bölünür. Mayoz 1 evresi bu kadar haydi gidelim Mayoz 2’e.

10 MAYOZ 2 Mayoz iki evresi mitoz bölünmenin aynısıdır. Tek fark DNA kendini eşlemez. Profaz, metefaz, anafaz ve telofaz evreleri aynı mitozdaki gibidir.

11

12 Arkadaşlar belki düşünmüşsünüzdür. Mayoz bölünme sonucunda kromozom sayısı yarıya iner.Bunun bilimsel açıklamasını elbette biz tam olarak bilemeyiz. Ama mantıken size açıklayım. Mayoz bölünme eşey ana hücrelerinden oluşur. N kromozomlu eşey hücreleri oluşturur. Bunlar 2n olsaydı döllenme sonucunda 4n kromozom oluşur bu böyle böyle çoğalarak düzeni bozardı. Mantıken yarıya düşüp döllendikten sonra iki katına çıkması bir denge sağlar.


"Mayoz Bölünme ve Özellikleri Eşey ana hücrelerinde görülür.(2n) Bölünme sonucunda kromozom sayısı yarıya iner. Bölünme sonucunda 4 yeni hücre oluşur," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları