Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hücre Döngüsü Hücre Döngüsü: – Bir hücrenin bölünmeye başlamasından itibaren onu takip eden diğer hücre bölünmesine kadar geçen zaman aralığına hücre döngüsü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hücre Döngüsü Hücre Döngüsü: – Bir hücrenin bölünmeye başlamasından itibaren onu takip eden diğer hücre bölünmesine kadar geçen zaman aralığına hücre döngüsü."— Sunum transkripti:

1 Hücre Döngüsü Hücre Döngüsü: – Bir hücrenin bölünmeye başlamasından itibaren onu takip eden diğer hücre bölünmesine kadar geçen zaman aralığına hücre döngüsü denir.

2 Hücre Döngüsü Kaça Ayrılır Hücre Döngüsü; – İnterfaz – Mitotik Faz ( Mitotik Evre) Çekirdek bölünmesi ( Karyokinaz) Sitoplazma bölünmesi ( Sitokinaz)

3 İnterfaz İnterfaz: – Hücrenin bölünmeye hazırlandığı evredir. – G 1, S ve G 2 olmak üzere üç evreden oluşur. – G 1 evresi; ATP sentezi hızlanır. Organel sayısı artar. Protein sentezi artar. Metabolizma en yüksek seviyeye çıkar. – S evresi; DNA eşlemesi gerçekleşir. – G2 evresi; Hücre bölünmesi hazırlığı tamamlanır.

4 Her hücrede G 1, S, G 2 Evreleri Görülür Mü? Embriyonik hücrelerde interfaz evresinde S evresi görülürken G1 ve G2 evreleri görülmez. Bu nedenle embriyo hücreleri büyümeden kısa sürede hızla çoğalırlar. Erişkin hayvanların göz retina, sinir, kas ve alyuvar hücreleri bölünmez.

5 Hücre Bölünmelerini Denetleyen Kontrol Noktaları Vardır. Hücre döngüsü kontrolünü siklinler ve siklin bağımlı kinazlar kontrol eder. G 1 kontrol noktası: – Hücre yeterli büyüklüğe ulaşmışsa, – Ortamda yeterli besin varsa, – DNA hasar görmemişse bölünme olur. G 2 kontrol noktası; – Hücrenin büyüklüğü ve DNA hasarı kontrol edilir. M Kontrol noktası; – Kromozomların iğ ipliklerine bağlanması kontrol edilir.

6 Hücre Bölünmesi Kontrol Edilemez İse Ne olur? Çeşitli nedenlerle hücrede kontrol ortadan kalkarsa hücreler kontrolsüz olarak bölünüp çoğalmaya başlar, tümör oluşumu ve kanser hastalığı ortaya çıkar.


"Hücre Döngüsü Hücre Döngüsü: – Bir hücrenin bölünmeye başlamasından itibaren onu takip eden diğer hücre bölünmesine kadar geçen zaman aralığına hücre döngüsü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları