Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların."— Sunum transkripti:

1

2 1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların sayı ve yapısı değişmez. 5) Sinaps ve krossing-over görülmez. 6) Mitoz hayat boyu devam eden olaydır. 7) Sonuçta tıpa tıp aynı 2 yavru oluşur.

3 2N2N 2N2N 2N2N N NN

4 MİTOZ BÖLÜNME EVRELERİ İnterfaz = Bölünmeye hazırlık evresi Profaz Metafaz Çekirdek bölünme evresi Anafaz Telofaz

5 SİTOKİNEZ: Bitki ve hayvan hücrelerine farklılık gösterir. -Hayvan hücrelerinde boğumlama ile sitokinez meydana gelir.

6 - Bitki hücrelerinde ara lamel oluşumu ile stokinez meydana gelir.

7

8 -Mitoz bölünme sonucu oluşan hücre sayısı 2 üzeri (n) formülü ile bulunur. n=bölünme sayısı

9 SORU:Bir hücre 3 kez bölündüğünde kaç hücre oluşur?

10 SORU 2 BİR HÜCRE 2 TANE MİTOZ BÜLÜNME GEÇİRİRSE KAÇ ADET YAVRU HÜCRE OLUŞUR?

11 Kromozom sayısına bakılarak neler ANLAŞILAMAZ!!! 1-KROMOZOM SAYISI FAZLA OLAN CANLININ DAHA GELİŞMİŞ VEYA GÜÇLÜ BİR CANLI OLDUĞU ANLAŞILAMAZ!!! ÖRNEK: EĞRELTİ OTU KROMOZOM SAYISI 500 İNSAN KROMOZOM SAYISI 46

12 500 46 İNSAN DAHA GELİŞMİŞ BİR CANLIDIR.KROMOZOM SAYISINA BAKILARAK KARAR VERİLMEZ!!!

13 2-KROMOZOM SAYISIN EŞİT OLMASI BENZER ÖZELLİKLERİ OLDUĞUNU GÖSTERMEZ!!! ÖRNEK: İNSAN VE MOLİ BALIĞININ KROMOZOM SAYILARI EŞİTTİR.AMA CANLI TÜRLERİ VE TÜM ÖZELLİKLERİ FARKLIDIR.

14 46 46 KROMOZOM SAYILARI EŞİT ANCAK ÖZELLİKLER FARKLI!!!

15 3-KROMOZOM SAYILARI YAKIN OLAN CANLILAR YAKIN AKRABADIR DENEMEZ!!! ÖRNEK: İNSAN VE PATATESİN KROMOZOM SAYILARI BİRBİRİNE YAKINDIR.ANCAK BU İKİ CANLI ARASINDA AKRABALIK YOKTUR!!!

16 46 48


"1) Bütün hücrelerde görülebilen bölünme çeşididir. 2) Tek hücrelilerde çoğalmayı sağlar. 3) Çok hücrelilerde, eşeysiz üremeyi sağlar. 4) Kromozomların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları