Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞ PİYASASI VE ÇALIŞMA ALANLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞ PİYASASI VE ÇALIŞMA ALANLARI"— Sunum transkripti:

1 İŞ PİYASASI VE ÇALIŞMA ALANLARI
Kazanım: Yöneleceği iş ya da mesleğin iş piyasası, çalışma alanı ve koşullarıyla ilgili bilgi edinir. 12. Sınıf 105 nolu kazanım etkinliği

2 iş piyasası, çalışma alanları ve koşulları ile ilgili bilgi kaynakları…
 İŞKUR (Meslek Danışma Hizmetleri, Mesleki Bilgi Formu Açıklamaları, Mesleki Bilgi Dosyaları ve CD’leri),  Meslek Edindirme -Bilgilendirme ve Danışma masaları,  Meslek Odaları ve Birlikleri,  TOBB, TİSK, TÜRK-İŞ vb. iş piyasası kuruluşları,  Ticaret ve Sanayi Odaları,  Meslek elemanları,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  Üniversitelerin ilgili bölümleri ve kariyer danışma merkezleri  İş piyasası ve ekonomi ile ilgili dergiler,  Gazetelerin insan kaynakları ve ekonomi sayfaları,  Yerel ve ulusal bazdaki diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlar. (Bu bilgi kaynaklarının sayısı artırılabilir)

3 İş ya da meslekle ilgili iş piyasası, çalışma alanlarını ve koşullarını etkileyen faktörler...
 Gelecekte olabilecek belirli gelişmeler hakkında varsayımlar;  Güçlü küreselleşme,  İş piyasası politikasında devlet ve özel sektörün işbirliği,  Teknolojik, siyasi, hukuki, sosyal, kültürel, eğitim, ekonomik vb. alanlardaki değişmeler ve gelişmeler,  Bulunduğunuz çevrenin ve yörenin coğrafi, ekonomik koşulları,  Yeni meslekler ve bu mesleklerle ilgili yeterlilikler, vb…

4 İş piyasası, çalışma alanı ve koşullarıyla ilgili unutmamamız gerekenler...
 Yöneleceğiniz iş ya da meslekte ilgili gelecekte yaratıcılık ve girişimciliklerini kullanmak için her zaman fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız.  Yaratıcılık ve girişimcilikleri sayesinde bireysel veya takım olarak kendi iş yerlerini açabilecekleri (Örnek olarak ülkemizde iş hayatına KOBİ- küçük ve orta boy işletmeler şeklinde işe başlayan ama büyüyen şirketler/firmalar verilebilir).  Ayrıca iş piyasası, çalışma alanı ve koşulları ile ilgili sadece yurt içinde değil yurt dışından da bilgi toplayabilirsiniz.

5 İş ve meslek ararken İŞKUR Meslek Danışmanlığı hizmetinden faydalanabilirsiniz.

6 Sorularınıza cevap ararken İŞKUR Meslek Danışmanlığı

7

8

9

10 İş ve meslek piyasasını izlemek…
Bir işe yerleşmeden önce ve yerleştikten sonra da iş ya da mesleğin iş piyasası, çalışma alanı ve koşullarıyla ilgili bilgi toplama süreci devam etmelidir. İlgilendiğiniz iş veya meslekle ilgili gördüğünüz olumlu ya da olumsuz gazete haberi, broşür vb. bilgileri toplayıp kendiniz için bir bilgi kaynağı oluşturabilirsiniz.


"İŞ PİYASASI VE ÇALIŞMA ALANLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları