Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARARLI MADDE ALIŞKANLIKLARI HAZIRLAYAN:FİGEN GÜDER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARARLI MADDE ALIŞKANLIKLARI HAZIRLAYAN:FİGEN GÜDER."— Sunum transkripti:

1 ZARARLI MADDE ALIŞKANLIKLARI HAZIRLAYAN:FİGEN GÜDER

2 Sigara dumanında 4000 çeşit kimyasal madde vardır. Bunun 2000 tanesi insan vücudu için zehirli olan maddelerdir. 55 tanesinin ise kanser yapıcı olduğu bilinmektedir.

3 Tütündeki Madde Çeşitleri Polonyum -210 KANSEROJEN Radon RADYASYON Metanol FÜZE YAKITI Toluen TİNER Kadmiyum AKÜ METALİ Bütan TÜPGAZ DDT BÖCEK ÖLDÜRÜCÜ Siyanür GAZ ODASI ZEHİRİ

4 Tütündeki madde çeşitleri Aseton OJE SÖKÜCÜ Katran ASFALT Naftalin GÜVE KOVUCU Arsenik FARE ZEHİRİ Amonyak TUVALET TEMİZLEYiCİSİ CO EKSOZ DUMANI Asetik Asit SİRKE Kloroform ANEZTEZİK Nikotin BAĞIMLILIK YAPICI 3882 Toksik Madde

5 BAĞIMLILIK NEDİR? Bir maddenin yaşamı ve sağlığı olumsuz etkilemesine karşın kullanımının devamıdır.

6 SİGARANIN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ 1.NİKOTİN bağımlılığı 2.Tütüne bağlı hastalıklar

7 NİKOTİN NASIL ZARAR VERİR Ağız, burun, diş ve dişeti, gırtlak ve akciğerlere doğrudan temas ile zehirleyici etki gösterir. Vücut direncini düşürerek enfeksiyona yakalanmayı kolaylaştırır. İyileşme döneminin uzamasına yol açar. Kan damarlarının iç yüzünü kaplayan damar epiteline zarar vererek damar sertliği, hipertansiyon, kalp krizi, felç ve inme gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar.

8

9

10

11 1.Sigara günümüzde tüm dünya da her 10 erişkinden birinin ölüm nedenidir. 2.Şu anda yaşayan 500.000.000 insan sigaraya bağlı olarak ölecek. 3.Uzun süredir sigara içenlerin yarısı sigaraya bağlı ölür. 4.Beklenenden 20-25 yıl daha az yaşarlar. SİGARA & YAŞAM

12 Yapılan araştırmalarda sadece, prostat kanserinin sigara ile ilişkisi olmadığı saptanmıştır. SİGARA & KANSERLER

13 Başlıca neden olduğu kanserler; AKCİĞER KANSERİ Ağız, Larinks,farinks,özofagus,mes ane Katkıda bulunduğu kanserler; Böbrek, pankreas İlişkili olduğu kanserler Mide, serviks, meme

14 İçilen sigara miktarına bağlı olarak, sigara içiciler içmeyenlere göre 6 kat daha fazla ağız kanserinden ölürler. (1) En sık görüldükleri yer damak, diş eti ağız tabanı dır. (2,3) Tütün çiğnenmesi de ağız ve boğaz kanseri riskini artırır. (4) SİGARA & AĞIZ KANSERLERİ

15 ENDOTEL TABAKASINA ZARAR VERİR  Sigaradaki nikotin ve diğer zehirli maddeler tüm damarların iç yüzeyini pürüzsüz bir şekilde döşeyen endotel tabakasına zarar vererek damar içinde kan akışını bozar.  Sigaradaki maddeler kanın akışkanlığını azaltır ve pıhtılaşma eğilimini artırır. Bu özellikle kılcal damarları etkileyerek kan dolaşımının azalmasına ve organ ve dokularda beslenme bozukluğuna yol açar.

16 BURGER HASTALIĞI Dolaşım bozukluğuna bağlı bacakların kesilmesine yol açabilen bir hastalıktır. Özelliği sadece sigara içen erkeklerde görülmesidir. Hastalık sırasında sigara içmekte ısrar edenlerin ayaktan başlayarak kalçaya kadar bacaklarının bölüm bölüm kesildiğini medyada da sıkça görüyoruz.

17 PASİF İÇİCİLİK Pasif içicilik=İstemsiz içicilik = çevresel sigara dumanına(ÇSD) maruziyet Tanım: sigara içmeyen kişilerin sigara içilen ortamlarda bulunan sigara dumanına maruz kalmasıdır.

18 ANA VE YAN AKIM DUMANI Sigara dumanı kullanıcının içine çektiği ana akım ve sigaradan nefes çekilmediği sırada ucundan çıkan yan akım dumanı olmak üzere iki farklı bileşim oluşturur. Bilim adamları birbirinden çok farklı iki duman bileşimi oluştuğunu ve yan akım dumanının ana dumana göre daha zararlı olduğunu saptamışlardır.

19 Sigara konusunda bazı gerçekler Sigara içenlerin yarısı sigaraya bağlı nedenle ölür Ölümlerin çoğu “erken” ölümdür (ort. 22 yıl) Dünyada yılda 4.5 m. kişi sigara yüzünden ölüyor Bu sayı 2025 yılında 10 milyona çıkacak Türkiye’de yılda 70 bin kişi sigara nedeniyle ölüyor Her yıl trafik kazalarında ölenlerin iki katı insan sigara dumanı nedeniyle ölüyor. Sigara dumanından pasif olarak etkilenme akciğer kanseri ve koroner kalp hastalığı riskini artırır Her yıl 2.5 milyon hektar orman alanı tütün endüstrisi tarafından tahrip edilmektedir.

20 Bağımlılık Yapan Maddeler Bunama, Yemek borusu kanseri, Yüksek tansiyon ve Kalp yetmezliği, Midede gastrit, ülser ve kanser, Karaciğerde büyüme, yağlanma, siroz ve kanser, Akciğer kanseri (özellikle sigara ile kullanıldığında), Pankreans kanseri, Bağırsaklarda vitamin emiliminin azalması ve beslenme bozuklukları, Sinir hücrelerinde hasar ve felç, Cinsel güçsüzlük ve kısırlık. Ayrıca, İkincil zararları (yaralamalı-ölümlü trafik kazaları vb)  Bağımlılık etkisi yüksektir. AlkolAlkol

21 Bağımlılık Yapan Maddeler Tiner, bali, çakmak gazı, benzin, Tipp-ex, uhu, oje gibi maddeler. Ciddi bir sarhoşluk, denge bozukluğu,yürüme güçlüğü, Dikkat eksikliği,öğrenme güçlüğü,kavrama yeteneğinde bozulma, Okul başarısında düşme, Böbrek yetmezliği, Kalpte ritim bozuklukları, Baş ağrısı, bulantı, kusma, tıkanma ve boğulma, Ani ölümler  Şiddetli derecede bağımlılık yapar. Çözücü-Uçucu Maddeler

22  Reflekslerde bozukluk,  Dikkat dağınıklığı,  Paranoya ve muhtemel psikoza yol açar.  Unutkanlığa, bronşit ve Akciğer kanserine sebep olur.  Genellikle diğer uyuşturuculara geçiş maddesidir Bağımlılık Yapan Maddeler  Bağımlılık yapar. EsrarEsrar

23 MDMA (Methilen dioksi metamfetamin) (Ecstasy) Koordinasyon bozukluğu, Vücut ısısında artış, Kan basıncında artış, Böbreklerde hasar, Kalp ritminde bozukluğa neden olur. Ölüm vakaları genellikle yüksek ateş (42ْ ) ve aşırı sıvı kaybından olmaktadır. Bağımlılık Yapan Maddeler  Yüksek derecede bağımlılık yapar.

24 Merkezi sinir sistemini direkt etkiler veMerkezi sinir sistemini direkt etkiler ve Solunum ve görme kabiliyetinin yavaşlamasına, iştah kaybına, titreme ve paniklere, kramp ve koma ileSolunum ve görme kabiliyetinin yavaşlamasına, iştah kaybına, titreme ve paniklere, kramp ve koma ile Bağımlılık Yapan Maddeler  Yüksek derecede bağımlılık yapar. EroinEroin ÖLÜM’e neden olur.

25  Merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.  Geçici olarak aşırı zindelik, nabız ve tansiyonda aşırı yükselme, nabız ve tansiyonda aşırı yükselme, uykusuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık, iştahsızlık, vücut ısısında azalma, vücut ısısında azalma, Halusinasyonlar, Halusinasyonlar, Depresyon ve Depresyon ve Bağımlılık Yapan Maddeler KokainKokain Yüksek derecede bağımlılık yapar Muhtemel ÖLÜM etkileri vardır.

26 Yaş 21 İstanbul Üniversite Öğrenci SEBEP: Merak ettiğim ve biraz eğlenmek için kullandım Yaş 27 İstanbul Lise Çay Ocağı işletiyor SEBEP: Sadece yanlış arkadaş seçtiğim için.

27 Yaş 22 İstanbul Üniversite Bilgisayar operatörü SEBEP: Basitçe… Sadece MERAK dan ilk denemeyi yaparak, zaten kullanıcı durumuna gelmeden (…ki bu mümkün müydü? Tartışılır! ) buradayım. Canım sıkkın. Eve gitmek istiyorum. Çoook pişmanım!.. Yaş 20 İstanbul Lise Tezgahtar SEBEP: Çevremde bulunan ve kulüplere takılan insanlardan görerek başladım. Buraya gelene kadar her şey normal gibiydi şimdi samimiyetimle söylüyorum çok PİŞMANIM!..

28


"ZARARLI MADDE ALIŞKANLIKLARI HAZIRLAYAN:FİGEN GÜDER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları