Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sindirim Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek. Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sindirim Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek. Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek."— Sunum transkripti:

1

2 Sindirim Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek. Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek.

3 YUTAKTA DEVAM EDER YUTAK, AĞIZ İLE YEMEK BORUSU ARASINDADIR. AĞIZDAN GELEN ÇİĞNENMİŞ BESİNLERİ YEMEK BORUSUNA İLETİR. SOLUDUĞUMUZ HAVA DA YUTAKTAN GEÇEREK SOLUK BORUSUNA İLETİLİR. YUTAK, AĞIZ İLE YEMEK BORUSU ARASINDADIR. AĞIZDAN GELEN ÇİĞNENMİŞ BESİNLERİ YEMEK BORUSUNA İLETİR. SOLUDUĞUMUZ HAVA DA YUTAKTAN GEÇEREK SOLUK BORUSUNA İLETİLİR.

4 YEMEK BORUSUNDA DEVAM EDER YEMEK BORUSU,YUTAKTAN MİDEYE KADAR UZANIR. YUTULAN BESİNLERİ MİDEYE TAŞIR BESİNLER YEMEK BORUSUNDAN 10 SANİYEDE GEÇEREK MİDEYE ULAŞIR YEMEK BORUSU 20-25 SANTİMETRE UZUNLUĞUNDADIR. YEMEK BORUSU,YUTAKTAN MİDEYE KADAR UZANIR. YUTULAN BESİNLERİ MİDEYE TAŞIR BESİNLER YEMEK BORUSUNDAN 10 SANİYEDE GEÇEREK MİDEYE ULAŞIR YEMEK BORUSU 20-25 SANTİMETRE UZUNLUĞUNDADIR.

5 MİDE DE BULAMAÇ OLUR MİDE, KARIN BOŞLUĞUNUN SOL ÜST TARAFINDA YER ALIR. YEMEK BORUSUNDAN GELEN BESİNLERİ BİR SÜRE DEPOLAR AZ YAĞLI YİYECEKLER YAKLAŞIK 3 SAAT ÇOK YAĞLI VE PROTEİNLİ YİYECEKLER BUNLARDAN DAHA FAZLA SÜRE MİDEDE KALIR MİDE KASILIP GEVŞEME HAREKETLERİ VE MİDE ÖZSUYU YARDIMI İLE BESİNLERİ KÜÇÜK PARÇALARA AYIRIR. MİDE, KARIN BOŞLUĞUNUN SOL ÜST TARAFINDA YER ALIR. YEMEK BORUSUNDAN GELEN BESİNLERİ BİR SÜRE DEPOLAR AZ YAĞLI YİYECEKLER YAKLAŞIK 3 SAAT ÇOK YAĞLI VE PROTEİNLİ YİYECEKLER BUNLARDAN DAHA FAZLA SÜRE MİDEDE KALIR MİDE KASILIP GEVŞEME HAREKETLERİ VE MİDE ÖZSUYU YARDIMI İLE BESİNLERİ KÜÇÜK PARÇALARA AYIRIR.

6 MİDE ÖZ SUYU YARDIMI İLE EZİLİP BULAMAÇ HALİNE (ÇORBA KIVAMINA) GELEN BESİNLER BURADAN İNCE BAĞIRSAĞA GİDER. MİDE ÖZ SUYU YARDIMI İLE EZİLİP BULAMAÇ HALİNE (ÇORBA KIVAMINA) GELEN BESİNLER BURADAN İNCE BAĞIRSAĞA GİDER.

7 İNCE BAĞIRSAK KARIN BOŞLUĞUNDADIR BURAYA ULAŞAN BESİNLER BAZI SALGILARIN ETKİSİYLE EMİLECEK HALE GELİR SİNDİRİMİ GERÇEKLEŞTİREN BESİNLER İNCE BAĞIRSAKTA EMİLEREK KANA GEÇER BEİNLERİN GERİYE KALAN KISIMLARI YENİ POSA KALIN BAĞIRSAĞA GÖNDERİLİR. KARIN BOŞLUĞUNDADIR BURAYA ULAŞAN BESİNLER BAZI SALGILARIN ETKİSİYLE EMİLECEK HALE GELİR SİNDİRİMİ GERÇEKLEŞTİREN BESİNLER İNCE BAĞIRSAKTA EMİLEREK KANA GEÇER BEİNLERİN GERİYE KALAN KISIMLARI YENİ POSA KALIN BAĞIRSAĞA GÖNDERİLİR.

8 KALIN BAĞIRSAK BURADA POSADAKİ SU VE MİNİRELLER EMİLİR.KALAN ATIK MADDELER KALIN BAĞIRSAĞIN SON KISMI OLAN ANÜSTEN DIŞARI ATILIR. BURADA POSADAKİ SU VE MİNİRELLER EMİLİR.KALAN ATIK MADDELER KALIN BAĞIRSAĞIN SON KISMI OLAN ANÜSTEN DIŞARI ATILIR.

9 Grafik depo.com Grafik depo.com Tübitak Yayınları Tübitak Yayınları


"Sindirim Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek. Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları