Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİNDİRİM SİSTEMİMİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİNDİRİM SİSTEMİMİZ."— Sunum transkripti:

1 SİNDİRİM SİSTEMİMİZ

2 Sindirim Sindirim ağızda başlar işte size bir örnek.

3 YUTAKTA DEVAM EDER YUTAK, AĞIZ İLE YEMEK BORUSU ARASINDADIR. AĞIZDAN GELEN ÇİĞNENMİŞ BESİNLERİ YEMEK BORUSUNA İLETİR. SOLUDUĞUMUZ HAVA DA YUTAKTAN GEÇEREK SOLUK BORUSUNA İLETİLİR.

4 YEMEK BORUSUNDA DEVAM EDER
YEMEK BORUSU,YUTAKTAN MİDEYE KADAR UZANIR. YUTULAN BESİNLERİ MİDEYE TAŞIR BESİNLER YEMEK BORUSUNDAN 10 SANİYEDE GEÇEREK MİDEYE ULAŞIR YEMEK BORUSU SANTİMETRE UZUNLUĞUNDADIR.

5 MİDE DE BULAMAÇ OLUR MİDE, KARIN BOŞLUĞUNUN SOL ÜST TARAFINDA YER ALIR. YEMEK BORUSUNDAN GELEN BESİNLERİ BİR SÜRE DEPOLAR AZ YAĞLI YİYECEKLER YAKLAŞIK 3 SAAT ÇOK YAĞLI VE PROTEİNLİ YİYECEKLER BUNLARDAN DAHA FAZLA SÜRE MİDEDE KALIR MİDE KASILIP GEVŞEME HAREKETLERİ VE MİDE ÖZSUYU YARDIMI İLE BESİNLERİ KÜÇÜK PARÇALARA AYIRIR.

6 MİDE ÖZ SUYU YARDIMI İLE EZİLİP BULAMAÇ HALİNE (ÇORBA KIVAMINA) GELEN BESİNLER BURADAN İNCE BAĞIRSAĞA GİDER.

7 İNCE BAĞIRSAK KARIN BOŞLUĞUNDADIR BURAYA ULAŞAN BESİNLER BAZI SALGILARIN ETKİSİYLE EMİLECEK HALE GELİR SİNDİRİMİ GERÇEKLEŞTİREN BESİNLER İNCE BAĞIRSAKTA EMİLEREK KANA GEÇER BEİNLERİN GERİYE KALAN KISIMLARI YENİ POSA KALIN BAĞIRSAĞA GÖNDERİLİR.

8 KALIN BAĞIRSAK BURADA POSADAKİ SU VE MİNİRELLER EMİLİR.KALAN ATIK MADDELER KALIN BAĞIRSAĞIN SON KISMI OLAN ANÜSTEN DIŞARI ATILIR.

9 Grafik depo.com Tübitak Yayınları


"SİNDİRİM SİSTEMİMİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları