Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Teklonojinin Gelişimi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Teklonojinin Gelişimi"— Sunum transkripti:

1 Teklonojinin Gelişimi

2 İÇİNDEKİLER Matbaa……………………………. 3 Telefon…………………………….. 4 Radyo………………………………. 5 Televizyon………………………… 6 Bilgisayar………………………….. 7 İnternet…………………………….. 8 Hazırlayan………………………….. 9

3 Geri Matbaa İletişim teknolojileri açısından atılan ilk büyük adım matbaanın bulunması olmuştur. Basım teknolojisinin gelişimi yazılı basının yani gazetelerin ulusal ve uluslararası alanda önem kazanmasına yol açmıştır. İlk yıllarda basım işleri Almanların tekelinde kalmış, daha sonra hızla diğer Avrupa ülkelerine yayılmıştır. Daha sonra telgrafın ve mors alfabesinin bulunmasıyla birlikte mesafeler daha da kısalmıştır. Böylelikle bir yerden bir yere haber göndermek daha hızlı ve kolay olmuştur.

4 Telefon Geri 1876 yılında Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğinde, insan iletişiminde yeni bir çığır açıldı. Bell'in buluşundan önce, bir mesajı en hızlı iletmenin yolu, Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Ancak telgraf kullanımında, insan sesinin teller aracılığıyla aktarılmasına olanak yoktu. Kendi dönemine göre yeni bir yöntem sayılan telgraftan önce, acil mesajların atlı ulaklar, duman işaretleri, güvercinler ve gemiler kullanılarak iletilmesi gerekiyordu. 1870'li yıllarda pek çok insan, telgrafı geliştirmek için çaba harcıyordu. Ancak Bell, tek başına ipi göğüslemeyi başardı. Bell, tüm hayatını sağırların eğitimine adamıştı. Bir yandan da telgrafı geliştirmeye ve bu sayede para kazanmaya çalışıyordu. Deneyleri sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bu zayıf sesi, diğer mucitler de duymuş olsalar bile, büyük farklılığı kavrayamadıkları hemen hemen kesindi. Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Böylece, telefon doğdu. On yıl içerisinde, önce Amerika'ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.

5 Radyo Geri İtalyan kaşif Guglielmo Marconi radyonun babası olarak kabul edilir. İngiliz bilimadamı James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuş ve Alman fizikçisi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell'İn teorisini pratik olarak gerçekleştirerek bu konuda öncülük etmişlerdir. Marconi ile birlikte 1898 yılında ilk radyo resmen doğmuş oldu. İlk kullanımı gemiden sahile haberleşme içindi yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonsfer'e çarparak dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo, deniz aşırı haberleşme de dahil olmak üzere hızla yaygınlaştı.

6 Geri Televizyon Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird'in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi - Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de üretildi.

7 Geri Bilgisayar Kaynaklara bakıldığında 1642 yılında Blaise Pascal’ın yaptığı hesap makinesi bilgisayar olarak geçmektedir.Fakat bu hesap makinesi çok kaba tuşlardan oluşan ve sadece toplama ile çıkarma yapabilen bir aletti yılında Almanya’lı bilim adamı Gottfreid Wilhelm von Leibniz bu hesap makinesini geliştirmeye başlamıştır ve 1694 yılında ilk dört işlem yapabilen bilgisayarı icat etmiştir.Asıl bilgisayarın çıkmasının öncesinde en büyük gelişmeyi Howard Hathaway Aiken 1937 yılında göstermiş, logaritma ve trigonometri çözebilen ve eskisine göre daha uzun işlemler yapabilen bir hesap makinesi yapmıştır. II. Dünya Savaşı orduların çok daha hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyması üzerine J. Presper Eckert ve John W. Mauchly’nin ekibi ilk elektron tüpü ve günümüzde hala kullanmakta olduğumuz RAMli bilgisayarı yapmıştır.Bu bilgisayarın büyüklüğü bir ev kadardı ve saatte yaklaşık 180 kW enerji harcıyordu.Bu bilgisayarların geliştirilip satılması ise 1952 yılında başlamıştır.1960 yılında bilgisayar yapımında transistörler kullanılmaya başlanmış ve binlerce transistör birleştirilerek entegre devreler yapılmıştır. Yıllar geçtikçe gelişen teknoloji Bill Gates ve ekibinin 1972 yılından başlayarak yaptığı yazılımlarla çok daha kullanışlı hale geldi ve gitgide küçülerek cebimize kadar giren bilgisayarlar yapılmaya başlandı.Gelişen teknolojiyle fiyatlarıda düşen bilgisayarlar artık her eve girdi.

8 Geri İnternet Vinton Cerf, 1970’lerde genç bir matematik mühendisiydi. Kulakları duymayan karısı dünyayla rahat iletişim kurabilsin diye interneti icat etti. Haftalık dergisi son sayısında internetin mucidi Vinton Cerf’in hikayesini anlattı. Vinton Cerf, 1970’li yıllarda üniversiteyi yeni bitirmiş, yirmili yaşlarının sonunda bir matematik mühendisiydi. Doğuştan kulakları duymayan Carinne’e aşık oldu. Carinne, kimseyle iletişim kuramıyor, telefonla bile konuşamıyordu. California Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nde bilgisayarlar arası bilgi transferiyle uğraşan Cerf’in ise tek isteği karısını mutlu etmekti. İnternet, o zamanlar askeri amaçla kullanılan bir sistemdi. Sivillerin kullanamadığı internet, kısa sürede 200 ayrı sivil kuruma yayıldı. Cerf interneti geliştiren bilim adamları arasındaydı. Ancak o daha önemli bir şey yaptı ve interneti karısının da kullanabileceği bugünkü haline getirdi.

9 Hazırlayan:Kadir KESAT
Tekrar İzle Hazırlayan:Kadir KESAT Okulu:Ayşe Kırali İ.Ö.O Sınıfı:6/A No:259 Öğretmenin; Adı:Yusuf Ziya Soyadı:Kınacı


"Teklonojinin Gelişimi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları