Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ARCHİMİDES (M.Ö. 287-212 ) Dünyanın büyük fizik ve matematik bilgini Birkaç çeşit kaldıraç ve sıvıların kaldırma kuvvetini bulmuştur. Bana dayanacak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ARCHİMİDES (M.Ö. 287-212 ) Dünyanın büyük fizik ve matematik bilgini Birkaç çeşit kaldıraç ve sıvıların kaldırma kuvvetini bulmuştur. Bana dayanacak."— Sunum transkripti:

1

2

3 ARCHİMİDES (M.Ö ) Dünyanın büyük fizik ve matematik bilgini Birkaç çeşit kaldıraç ve sıvıların kaldırma kuvvetini bulmuştur. Bana dayanacak bir yer bulun, dünyayı bile yerinden kaldırırım, demiştir.

4 ALBERT EİNSTEİN( ) Işık ve kütle çekim için özel ve görelilik kuramlarını geliştirmiştir. Geliştirdiği kuramlarla atom bombasının esaslarını ortaya koymuştur.

5 ROBERT KOH( ) Alman doktor ve bakteriyolog Verem mikrobunu ve kolera mikrobunu bularak insanlığa büyük hizmet etmiştir.

6 GUGLİELMO MARCONİ ( ) Telsiz, telgraf ve radyoyu bulan bilim adamıdır.

7

8 ALEXANDER GRAHAM BELL ( ) Telefonu icat etmiştir. Babası gibi sağır olan Graham Bell babasının bulduğu işaretlerle anlaşma sistemi üzerinde çalışmış ve sağırlar okulunda dersler vermiştir. Vakit ve enerji yitirmeden iletişim kurmayı sağlamıştır.

9

10 SİR ALEXANDER FLEMİNG ( ) İngiliz bakteriyolog. Araçlarının küflenmiş kısımlarına bakterilerin gelmediğini gözlemleyen Fleming, çeşitli araştırmalar yaparak penisilini bulmuştur.

11 LOUİS PASTEUR( ) Fransız kimyacısı Kuduz aşısını bulmuş ve şarbon hastalığını önlemiştir. Ayrıca ameliyatlardan sonra meydana gelebilecek enfeksiyonlara karşı antisepsi, asepsi gibi koruyucu usuller bulmuştur.

12 GALİLE ( ) İtalyan fizik ve astronomi bilgini Teleskop ve büyüteci icat etmiştir. Jüpiterin 4 uydusu olduğunu buldu. Dünya’nın hem kendi etrafında hem de Güneş etrafında döndüğünü kesin olarak ortaya çıkardı.

13

14 EVANGELİSTA TORİCELLİ ( ) Fizik ve geometri bilgini Barometreyi ve açık hava basıncı kanununu bulmuştur. Bunun dışında cisimlerin hareketi, sıvıların akımı, mermilerin havadaki gidişi, mercekler gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır.

15 THOMAS ALVA EDİSON ( ) Amerikalı buluşçu. Elektrik ampulü,gramafon, batarya, film gösterme aygıtı vb. bini aşkın icadı vardır. Öldüğünde gözlemlerini anlattığı 3400 not defteri bırakmıştır. Deneylerine 10 yaşında iken başlamıştır.

16


"ARCHİMİDES (M.Ö. 287-212 ) Dünyanın büyük fizik ve matematik bilgini Birkaç çeşit kaldıraç ve sıvıların kaldırma kuvvetini bulmuştur. Bana dayanacak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları