Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAYISAL HABERLEŞME. DERS İÇERİĞİ !?  Haberleşmeye Giriş.  Temel Haberleşme Matematiği.  Analog/Sayısal Dönüşüm.  Sayısal Tabanbant İletimi.  Bantsınırlı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAYISAL HABERLEŞME. DERS İÇERİĞİ !?  Haberleşmeye Giriş.  Temel Haberleşme Matematiği.  Analog/Sayısal Dönüşüm.  Sayısal Tabanbant İletimi.  Bantsınırlı."— Sunum transkripti:

1 SAYISAL HABERLEŞME

2 DERS İÇERİĞİ !?  Haberleşmeye Giriş.  Temel Haberleşme Matematiği.  Analog/Sayısal Dönüşüm.  Sayısal Tabanbant İletimi.  Bantsınırlı Kanallardan Sayısal İletim.  Sayısal Taşıyıcı Modülasyonu.  Çoğullama ve Çoklu Erişim.  Kaynak Kodlama.  (Kanal Kodlama)

3 Kaynaklar Ana Kaynak:  S. Ertürk: “Sayısal Haberleşme”, Birsen Yayınevi, 2005. Ek Kaynaklar:  I.A. Glover, P.M. Grant: “Digital Communications”, Prentice-Hall, 1997.  B. Sklar: “Digital Communications, Fundamentals and Applications”, Prentice-Hall, 1988.  J.G. Proakis: “Digital Communications”, McGraw-Hill, 2001.

4 Haberleşme Nedir?  Telecommunication tele-: çok uzakta, mesafeli com: beraber, bir arada  Haberleşme (veya İletişim), her türlü bilgi aktarımı veya değiş tokuşu olarak tanımlanmaktadır.  Modern haberleşme sistemleri:  Telefon, Radyo, Televizyon  İlkel haberleşme sistemleri:  Duman işaretleri, Davul, Flama

5 Ne iletilir?  Ses:  Görüntü:  Veri: … 34 18 35 22 …

6 Haberleşmede Önemli Tarihler  1752: Benjamin Franklin uçurtması şimşeğin elektrik olduğunu göstermiştir.  1844: Samuel Morse telgraf telinin gösterimini gerçekleştirmiştir.  1876: Alexander Graham Bell telefonu icat etmiştir.  1900: Guglielmo Marconi ilk transatlantik kablosuz işareti iletmiştir.  1907: İlk radyo yayını gerçekleştirilmiştir.  1926: Baird ve Jenkins televizyon gösterimini gerçekleştirmiştir.  1941: Atanasoff ilk bilgisayarı keşfetmiştir.  1948: Shannon’un enformasyon teorisi çalışmaları ilk defa yayınlanmıştır.  1958: İlk tümleşik devre (Integrated Circuit-IC) üretilmiştir.  1972: Motorola ilk hücresel telefonun gösterimini gerçekleştirmiştir.  1976: Kişisel bilgisayarlar geliştirilmiştir.  1980: Kompakt disk (CD) geliştirilmiştir.  1995: Internet ve World Wide Web (WWW) yaygınlaşmıştır.

7 Analog/Sayısal İşaretler  İşaret: Bilgi taşıyan fonksiyon.  Analog işaret: örneğin ses sinyallerinde olduğu gibi, bir zaman aralığının bütün anlarında tanımlanmış ve bu anlarda herhangi bir değeri serbestçe alabilen.  Sayısal işaret: belirli bir zaman aralığının bütününde değil de sadece belirli zaman anlarında tanımlanmış ve sadece belirli değerleri alabilen.

8 Sayısal Haberleşmenin Üstünlükleri  Gürültüye Karşı Daha Dayanıklı  Yineleyicilerle uzun mesafeli iletim daha kolay  Sayısal donanım esnekliği (DSP…)  Hata kontrol kodlaması mümkün  Şifreleme  Çoğullama daha kolay ve verimli  Depolaması kolay ve ucuz  Saklama esnasında bilgi kaybı olmaz  Sayısal donanım fiyatları ucuz & ucuzlamakta

9 Sayısal Haberleşmenin Dezavantajları  Bant genişliği fazla  Senkronizasyon gerektirmektedir

10 Genel Haberleşme Tarihi

11 Haberleşme Sistemlerinin Temel Yapısı

12 Sayısal Haberleşme Sistemlerinin Elemanları

13 Basit bir sistem: Telegraf (Mors kodu)


"SAYISAL HABERLEŞME. DERS İÇERİĞİ !?  Haberleşmeye Giriş.  Temel Haberleşme Matematiği.  Analog/Sayısal Dönüşüm.  Sayısal Tabanbant İletimi.  Bantsınırlı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları