Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

13 ADIMDA GRUNDTVIG HİZMETİÇİ EĞİTİM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "13 ADIMDA GRUNDTVIG HİZMETİÇİ EĞİTİM"— Sunum transkripti:

1 13 ADIMDA GRUNDTVIG HİZMETİÇİ EĞİTİM
BURSA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE BİRİMİ

2 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) NEDİR?
Ülkemiz, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarına "tam üye" olarak katılmıştır. Hayatoyu Öğrenme Programı, ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilerimizden yetişkinlere, mesleki eğitim stajyerlerinden üniversite öğrencilerine, temel beceri ihtiyacı duyan insanlardan eğitim profesyonellerine kadar herkes için eğitim ve öğretimde gelişme imkanları ve karşılıksız mali katkı sağlamaktadır. Genel ve mesleki eğitimin yanısıra eğitimle ilgili tüm alt program ve faaliyetleri bütüncül bir yaklaşımla tek bir programda toplayan program Hayat boyu Öğrenme Programı (LLP)dır. Türk Ulusal Ajansı eliyle yürütülen bu programda her yıl ulusal teklif çağrıları yapılır. Bu program çeşitli alt programlardan oluşur. Bunlardan başlıcaları: COMENIUS PROGRAMI, ERASMUS PROGRAMI, LEONARDO DA VINCI PROGRAMI ve GRUNDTVIG PROGRAMIDIR.

3 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP)
COMENIUS PROGRAMI (Okul Eğitimi) ERASMUS PROGRAMI (Yüksek Öğretim) LEONARDO DA VINCI PROGRAMI (Mesleki Eğitim) GRUNDTVIG PROGRAMI (Yetişkin Eğitimi)

4 GRUNDTVIG PROGRAMI NEDİR?
Grundtvig Programı, bilginin sürekli yenilenmesi neticesinde oluşan gereksinimleri karşılamak ve yetişkin kişilere yaşamları boyunca, bilgi ve niteliklerini geliştirmek için imkanlar sunarak istihdam olanaklarını artırmak ve toplumda meydana gelen değikliklere uyum sağlamalarını amaçlar. Grundtvig «Hizmet içi Eğitim» için KPDS 50 ve üzeri not yada eşdeğeri istenmektedir. MEB onaylı «upper intermediate» seviyeli bir belge de yeterlidir. Hatta yabancı dil ile eğitim yapan bir fakulte mezunu için sadece diploma yeterlidir. Grundtvig Çalışma Grupları için herhangi bir dil düzey belgesi istenmemektedir. Konuşma-anlaşma becerisi yeterlidir.

5 GRUNDTVIG HİZMET İÇİ EĞİTİM İÇİN 13 ADIM
1- İnternette kurs veri tabanından kurs seçme 2- Seçilen kursun irtibat kişisine mail atarak ön kayıt yapılmasını isteme. 3- Ön kayıt olduğunuzu belirten yazıyı mail ile alma. 4- Ulusal Ajans’ın sitesinden bir başvuru formu indirme. 5- Başvuru formunu doldurma. Ön kayıt yaptığınız kursun bilgileri, şahsi bilgiler ve kursa ilgi nedenlerinizi yazma. 6- Formun internet üzerinden Ulusal Ajans’ın sitesine yüklenmesi. 7- Yükledikten sonra yazıcıdan çıktısını alıp imzalama ve kurum müdürüne imzalatma. 8- Başvuru formun, mail ile gelen ön kayıt belgesinin ve KPDS puanını gösteren belgenin(fotokopi) ulusal ajansa postayla gönderilmesi. 9- İnceleme sonunda kabul edilirse bir hibe sözleşmesi gönderiliyor. 10 Hibe sözleşmesi doldurup geri yollama ve bir bankada Euro hesabı açma Zamanı gelince kursa gidiliyor (uçak biniş kartları saklanıyor.) 12- Kurstan dönünce uçak biniş kartları vb. belgeleri de ekleyip nihai rapor ile ulusal ajansa bildirme. 13- Sözleşme bitirme.

6 1. ADIM: Kurs seçme Avrupa genelinde farklı tarihlerde kurs organize eden çok sayıda kuruluş vardır. Bunlar içinden ilgi duyduğunuz, tarihleri başvuru yapacağınız dönemi kapsayacak bir kur seçebilirsiniz. Önbilgi listesinde bir kursa tıklayarak detaylı kurs bilgilerine ulaşabilirsiniz. Önce aşağıdaki adrese giderek kurs araması yapılıyor. https://webgate.ec.europa.eu/llp/istcoursedatabase/search.cfm Her boşluğu doldurmak zorunlu değil. Dikkat edilecek hususlar: Hiç bir şey seçmeden «SEARCH» e tıklasanız da sizlere kursları listeler. Bu yüzden seçimlerimizi daraltmalıyız. İlk bölümde eğitimin içeriği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Eğitim türü olarak aşağıdaki seçenek seçilmeli: Are you looking for a training event (choose 1 of the following): * For participants receiving a Grundtvig grant (adult education)  Tarih bölümü bizim için önemli çünkü Grundtvig Hizmet-içi başvurusu 3 dönem halinde alınıyor ve her dönem için seçilebilecek kursların başlama ve bitiş tarihleri önceden bellidir. Bağlantılar içinde başlangıç ve bitiş tarihlerini görebilirsiniz.

7 2. ADIM: Seçilen kurs ile irtibata geçme
Kurs bilgileri içindeki irtibat kişisine (contact person) bir e-posta atarak kursa ön kayıt yapılmasını istiyorsunuz. Ancak organizatör yıl içinde farklı dönemlerde aynı kursu açabileceğinden hangi dönem (session) için ilgi duyduğunuzu tarihi ile belirtiniz. Örnek e-posta aşağıdadır. Dear ,             This mail is to inform my interest on pre-registration for the Grundtvig in service training course that you organize which is called (kursun adı)… and is to take place between....(tarihleri ve ülke adı yazınız)…….         I would like to attend the course because......(kursa katılma sebebinizi, sizde uyandırdığı duyguları, sizde sağlayacağı değişiklikleri yazınız)....        The deadline to send the application form to our  National Agency is on ……(buraya Grundtvig dönem içi son başvuru tarihini yazınız)………….....  I need the preregistration form by you as soon as possible, if possible. With my best regards,

8 3. ADIM: Ön kayıt onayını mail ile alma.
İrtibat kurduğunuz kurs sorumlu kişisinden bir mail alacaksınız. Eğer genel kontenjan yada ülkemizden alacakları kişi kontenjanı dolmamışsa size mail ile ön kabul belgesi yollanır. Bu belge değişiklik gösterebilir. Bu mailde eklenti olarak kursa kabul edildiğinizi belirten bir ön kayıt belgesi bulacaksınız. Bu belge üzerinde kurs organizatörünün adı, kurs tarihleri , sizin ad ve soyadınız gibi bilgiler yer alır. Bu belgeyi bilgisayarınıza kaydedin ve yazıcıdan çıkartın. Yan tarafta bir örnek mevcut.

9 4. ADIM: Ulusal Ajanstan başvuru formu indirme
Artık ön kabul yaptırdığınız bir kurs olduğuna göre şimdi sırada Ulusal Ajanstan indireceğiniz başvuru formunu doldurabiliriz. Türk Ulusal Ajansı diğer Avrupa ülkelerinin benzeri şekilde ülkemizdeki AB hibe programlarını organize eder. Ulusal Ajans (UA) TRNASP isimli bir İnternet ortamı ile başvuruların kabul ve takip işlerini yürütür. https://online.ua.gov.tr Öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmalısınız.

10 5. ADIM: Başvuru formunu doldurma.
İndireceğiniz başvuru formunu doldurma sırası geldi. Etkileşimli bir formdur. El yazısı ile doldurulmaz. Kırmızı çerçeveli alanlar mutlaka doldurulmalı. Form sonunda «VALIDATE» düğmesine basarak formda doldurulmamış zorunlu alanları kontrol edebilirsiniz. Form İngilizce doldurulmalıdır. Bu formu yazıcıya gönderemezseniz. Yazıcıdan çıktı alabilmek için önce bu formun TRNASP sitesine yüklenmesi gerekir. Kişisel bilgileriniz, kurum bilgileriniz, gideceğiniz kurs bilgileri, kursu isteme sebepleriniz , amaçlarınız , bütçe ile ilgili bilgiler doldurulur. Bütçe hesabı için gerekli kurs ücretini kurs veri tabanından edindiğiniz bilgiler doğrultusunda doldurunuz. Yol masrafını da İnternet üzerinden gideceğiniz ülkenin gidiş dönüş uçak biletleri ve otobüs biletleri masraflarını bularak tahmini doldurunuz. Gidiş dönüş bileti isterseniz çok daha uyguna bilet alabileceğinizden bütçe masrafını azaltacaktır. Bu da kabul edilebilirliği arttıracaktır. Vize ücreti talep etmeye gerek yok çünkü valilik onayı olduğundan gri pasaport ile yurtdışı çıkışı yapılacaktır.

11 6. ADIM: Formun Ulusal Ajans’ın sitesine yüklenmesi
En üstteki seçenek başvuru formunun indirildiği yerdir. TRNASP sitesine girerek yanda işaretli alana tıklayınız ve formu oradan TRNASP’a yükleyiniz. Yükledikten sonra yazıcıdan çıktı alabilirisiniz. En alttaki seçenek ise başvurunuzu takip ettiğiniz bağlantıdır.

12 7. ADIM: Yazıcıdan çıktı alma ve imzalama.
Form TRNASP’e yüklendikten sonra site üzerinden form yazıcıya gönderiliyor. Ana menü Formu görüntüle ve sonra yazdır.

13 8. ADIM: Çıktı alıp kurum müdürüne imzalatma
Form yazıcıdan çıktı alınarak kurum amirince imza ve mühür işlemi yapılır. Bu formdaki kırmızı alanlarda kurum amirinizin bilgileri yazılmış olmalıdır. İmzalar mavi mürekkepli kalemle atılmalıdır.

14 9. ve 10. ADIM: Hibe sözleşmesi doldurma/yollama
Başvurunuz onaylanırsa size başvurunuzun onaylandığına dair bilgi gelecektir. Kabul yazısı ile hibe sözleşmesi yollanacaktır. Bir bankada bireysel Avro hesabı açıyorsunuz ve gönderilen hibe sözleşmesini doldurup imzalıyorsunuz. Sonra hibe sözleşmesini geri gönderiyorsunuz. Size gerekli yönlendirici açıklamalar zaten gelecektir. Hibe sözleşmesi genel şartlar için tıklayınız.

15 11. ADIM: Kursa katılma Belirtilen tarihlerde kursa katılıyorsunuz.
Ancak resmi görevli bir öğretmen olarak yurtdışı çıkmak için izin alınmalı. Okulunuz bu isteği ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazar, ilçe MEM de daha sonra İl MEM’e gönderir. İl MEM’deki AB proje koordinasyon birimi aracılığıyla ve İl Milli eğitim Müdürü imzasıyla valilik olur yazısı için gönderilir. «Olur» onayı alan yazı İl MEM’e geri gelir. Bu aşamada sizler elden resmi yazıyı alarak gri pasaport işlemlerine başlayabilirsiniz. Yazışmalar çok zaman alabileceğinden tüm bu işlemleri kurs başlama tarihini de göz önüne alarak erkenden yaptırmanız yararınızadır.

16 12. ADIM: Nihai raporu hazırlama.
Kursa katılım gerçekleştikten ve yurda dönüşten sonra Ulusal Ajansa bir nihai rapor hazırlayıp gönderilmesi gerekiyor (En geç 1 ay içinde). Siz biletler, fatura, makbuz, fiş, uçak biniş kartları, vize, yurtdışı çıkış harcı vs, kurs katılım belgesi gibi belgelerinizi saklamayı unutmayın. Çünkü bunlar kurs bitikten sonra nihai rapora eklenerek Ulusal Ajans’a gönderiliyor. Eğitim için verilen hibe götürü usuldedir yani peşinen paranın %80’i Türkiye’deki hesabınıza daha gitmeden önce yatmıştı. Yaptığınız harcamalara göre kalan %20’lık kısım da yatar yada yatmaz. Bu sizin nihai rapordaki harcamaları belgelendirmenize göre değişir. Ancak uçak biniş kartları ile katılım sertifikası eksik olursa ödeme yapılmaz.

17 13. ADIM: Sözleşmeyi sona erdirme.
En sonunda size kapatma yazısı yollanır. Bu yazıya bir itirazınız olmazsa sözleşme sonlanır.

18 Yardımcı Bağlantılar:
Ulusal Ajans resmi sitesi:  Grundtvig hizmetiçi eğitim veri tabanı (İngilizce) https://webgate.ec.europa.eu/llp/istcoursedatabase/search.cfm  TRNASP (Türk Ulusal Ajansı Yazılım Projesi) https://online.ua.gov.tr Hibe sözleşmesi genel şartları Dosya için tıklayınız

19 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi


"13 ADIMDA GRUNDTVIG HİZMETİÇİ EĞİTİM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları