Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CES 2014 FUARI Ders: İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu: Doç. Dr.Hakan TÜZÜN Ders Asistanı : Sinan KESK İ N Hazırlayanlar: Damla AKDULUM Gizem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CES 2014 FUARI Ders: İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu: Doç. Dr.Hakan TÜZÜN Ders Asistanı : Sinan KESK İ N Hazırlayanlar: Damla AKDULUM Gizem."— Sunum transkripti:

1 CES 2014 FUARI Ders: İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu: Doç. Dr.Hakan TÜZÜN Ders Asistanı : Sinan KESK İ N Hazırlayanlar: Damla AKDULUM Gizem Sahime DERTL İ Burak KARADAŞ Yakup Kadir ULUDA Ğ Osman KUZGUN İ pek ÖZCAN 2014 Bahar Dönemi ANKARA

2 CES 2014 Nedir? 2 Consumer Electronics Show (CES), her yıl Ocak ayında Las Vegas,Nevada’da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroni ğ i fuarıdır. Merkez bölümü Las Vegas Convention Center’da olup farklı yerlerde de ek aktiviteler düzenlenen fuar Comdex fuarının iptalinden sonra Amerika kıtasında gerçekleşen en önemli teknoloji fuarlarından birisi haline gelmiştir.

3 CES 2014 Nedir? 3 İ lk CES Haziran, 1967 de New York da düzenlendi. 1978 - 1994 yılları arasında iki yılda bir gerçekleşen fuarda günümüzde birçok önemli marka yeni ürün ve teknolojilerinin ilk tanıtımlarını gerçekleştiriyor.

4 CES'de gerçekleşen ilk tanıtımlardan bazıları: 4  Microsoft Xbox, 2001  Digital Video Recorder (en:DVR), 1999  HDTV, 1998  DVD, 1996  Virtual Boy, 1995  CD-i, 1991  Nintendo Entertainment System (NES), 1985  Commodore 64, 1982  Compact Disc Player, 1981  Camcorder, 1981  Pong ev konsolu Atari, 1975  Laserdisc Player, 1974  Video Cassette Recorder (VCR), 1970

5 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 5 Gördü ğ ü kadarı ile fuarda mobil cihazların yanı sıra, birçok tablet ve sıra dışı laptop bulunuyor. Yeni araç gereçler, Ultra HD televizyonlar, arabalar ve teknolojik gelişmeler sırasıyla önümüze konuluyor. Bu sebeple genel başlıklar altında CES 2014 Fuarı’nda şu ana kadar neler oldu ğ unu sizlerle paylaşmanın iyi bir fikir olaca ğ ına karar verdik.

6 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 6 LG'den Kıvrımlı Telefon: LG kıvrımlı ekranıyla dikkat çeken G-Flex model telefonuyla fuara damgasını vurdu. Donanımsal Özellikleri ;  177 gram'lık Telefonun arasında  6 inç'lik 720p kavisli OLED ekran,  Dört çekirdekli 2.26GHz Snapdragon,  800 işlemci, 2GB RAM 13 megapiksellik bir kamera var.  LG'nin rakibi Samsung'un kıvrımlı cebi Galaxy Round'dan en önemli farkı, üst ve altından bükülmüş olması. G Flex, bükülmüş gövdesi içinde 3.500mAh'lik güçlü bir pil barındırıyor. Telefonun üzerine baskı uygulandı ğ ında cihaz bükülebiliyor.

7 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 7 SANAL KOKP İ T Audi, CES 2014'te tanıttı ğ ı TT spor arabasının yeni neslinde, yeni teknolojisini de tanıttı. Alman otomobil üreticisi Audi, yeni nesilde otomobilin iç paneline daha fazla önem gösteriyor. Daha önce Tesla Model S'te gördü ğ ümüz gibi yeni bir sürücü kokpit ekranına terfi edilen yeni TT'de, kokpitte yer alan kontrol ekranı tamamen de ğ işmiş. Yerine 12.3 inç genişli ğ inde bir ekran yerleştirilen araçta, bu "sanal kokpit" sayesinde tüm temel bilgiler ve kontrol mekanizmaları sürücünün önüne getirilmiş.

8 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 8 Sanal Kokpit Özellikleri  Classic" ve "Infotainment" gibi farklı modlara sahip olacak olan bu sanal kokpit;  hız,  tekerleklerin durumu,  yakıt seviyesi gibi temel araç  bilgilerini Classic modla sunacakken,  araç içi e ğ lence,  Navigasyon,  İ leri sürüş teknikleriyle ilgili bilgileri ise Infotainment moduyla sunmasıam açlanmıştır.

9 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 9 Giyilebilir Teknoloji Geçti ğ imiz yıllarda ayak seslerini duydu ğ umuz giyilebilir teknoloji, CES 2014 Fuarı’nda kendisine geniş bir yer buldu. Hatta domine etti bile diyebiliriz. Akıllı saatler, spor araçları, gerçekli ğ i artırılmış gözlükler ve birçok alanda kullanılabilecek farklı aparatlar, giyilebilirteknoloji kategorisini renklendiriyor. Özellikle Garmin’in sportif alanlarda kullanmak üzere piyasaya sürece ğ i Vivofit, en dikkat çeken ürünler arasında bulunuyor. Öyle ki, Intel bile gelecek günlerde kendi akıllı saatini yapmak üzere planlara başladı.

10 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 10 4K Kalitesi 4K çözünürlük kalitesi ilk duyuruldu ğ unda, nerede kullanılaca ğ ı merak ediliyordu. Ultra HD Televizyonların piyasaya sürülmesi bu soruyu çözümlemedi. Üstüne daha fazla soru getirdi. UHD TV’lerin fiyatları oldukça uçuktu. Halen de uçuk; Ama eskisi kadar ulaşılamaz cihazlar de ğ il.

11 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 11 4K Kalitesi Televizyonları bir yana bırakırsak, kayıt yapabilmek de ayrı bir dertti. Yeni yeni pazara giriş yapan kameralar bulunuyor. Netflix, YouTube gibi siteer 4K deste ğ i sa ğ lıyor. Ancak amatör ruh ile çekilen videoların bu kaliteye ulaşması için pahalı ekipmanlar almaları gerekiyordu. Yeni çıkan kameralar sayesinde herkes rahatlıkla 4K kalitesinde videolar çekebilecek. Sony FDR AX100 bunun en güzel örne ğ idir.

12 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 12 Robotların Yükselişi Oyuncak robotlar bir anda yeniden teknolojinin üst sıralarına tırmandı. Hem yapabildikleri gelişti hem de fiyatları uygun hale geldi. Örne ğ in, Orbotix Sphere 2B, Ozobot ve Anki Drive gibi robotlar, akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden kontrol edilebiliyor. Hem hoparlör olarak kullanıyorsunuz hem de etrafta vızır vızır dolaşması, ortama e ğ lenceli bir hava katıyor. Birçok robot sayesinde arkadaşlarınızla yarışlar yapmak da mümkün.

13 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 13 Kıvrımlı Ekranlar

14 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 14 Kıvrımlı Ekranlar OLED HD Televizyonlara yön vermeye başlayan kıvrımlı ekranlar, yavaş yavaş akıllı telefon piyasasına da giriş yapıyor. LG’nin G Flex adını verdi ğ i 6-inçlik cihaz, türün en iyi örneklerinden birisi. LG ve Samsung firmaları da kıvrımlı OLED HDTV konusunda kıyasıya bir rekabete girmiş durumdalar. Teknoloji ekran kalınlı ğ ını incelettikçe, bu tarz tasarımlarla daha sık karşılaca ğ ız gibi gözüküyor.

15 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 15 Toshiba Chromebook Microsot ve Intel’in üyesi Toshiba artık Google Chrome ailesinin bir parçası oldu. 13.3 inç ekran boyutuna sahip Toshiba Chromebook 9 saatlik pil ömrüne sahip. İ nternet tabanlı cihaz, 16 GB depolama kapasitesi ile telefon benzeri bir kullanım tarzını hedefliyor. Bu yüzden uygulamalarla zenginleşecek Toshiba Chromebook'un fiyatının 350 - 400 dolar arasında de ğ işmesi bekleniyor.

16 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 16 Panasonic’ten Lumix Serisi Panasonic Lumix serisinin yeni cihazlarından Lumix TZ60, Lumix TZ55 ve Lumix LZ40 CES 2014 fuarında tanıtıldı. 18.1 megapiksel bir sensör barındıran TZ60, selfinden yüzde 50 daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor. LightSpeed otofocus teknolojisiyse eskisinden daha hızlı odaklama yapılmasını sa ğ lıyor. TZ60 ′ ın bir alt modeli olan TZ55 ′ teyse 20x optik zoom ve 24-480 mm eşde ğ er zoom bulunuyor. Kadronun üçüncü üyesi olan 42x optik zoomlu LZ40 ise bütçesini zorlamak istemeyenleri hedefliyor.

17 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 17 NYNE’den Suya Dayanıklı Hoparlör Son yıllarda kablosuz hoparlör kullanımı gittikçe arttı. Firmalarda bu artışa göre bu ürünlerin yenilerini geliştirmek amacında. NYNE firması suya dayanıklı NYNE Aqua adındaki kablosuz hoparlörünü CES 2014’te tanıttı. Bu cihaz 1 metre su derinli ğ inde 30 dakika boyunca sorun yaşamadan kalabilecek kapasiteye sahip. Ayrıca Bluetooth 4.0 teknolojisi ile çevresinden 10 metre ötesinden kablosuz olarak kullanılabiliyor.

18 CES Fuarı’nda Neler Yaşanıyor? 18 499 Dolara 3D Printer Fuarın en önemli ilgi odaklarından biri de 3D yazıcılardı. Hele üstündeki fiyat etiketi bu ilgiyi daha da arttırdı. 499 Dolarlık XYZ Printing Da Vinci 1.0 CES 2014 fuarında tanıtıldı. 499 ABD Doları fiyat etiketi ile Mart ayında pilot ülkelerde satışına başlanaca ğ ı açıklanan 3D yazıcı hemen her eve girebilecek düzeydeki fiyatıyla oldukça çarpıcı görünüyor. 3D ürünleri sunan XYZ Printing şirketinin Da Vinci 1.0 model adlı bu uygun fiyatlı yazıcısını CES 2014'ün en çok ilgi çekenlerindendi.

19 CES Fuarı’nda Top Beş 19 LG 77EC9800 Kavisli, büyük ve donanımlı: 77EC9800, LG'nin TV'lerdeki gelecek vizyonunu yansıtıyor. 3.840x2160, yani 4K çözünürlük sunan TV, LG'nin kendi geliştirdi ğ i WRGB OLED teknolojisini kullanıyor. HDMI, USB ve LAN gibi özelliklere sahip TV'nin entegre kod çözücüsü, H.264 standardını ve HEVC H.265'i destekliyor. TV'nin 2014'ün ikinci çeyre ğ inde satışa sunulması bekleniyor.

20 CES Fuarı’nda Top Beş (2) 20 Sony Xperia Z1 Compact Xperia Z1'in küçük sürümü, 4.3 inç'lik HD ekranla geliyor. Snapdragon 800 işlemciye sahip cep, 20.7MP kamerasıyla dikkat çekiyor.

21 CES Fuarı’nda Top Beş (3) 21 Pebble Steel SmartWatch E-ink ekranlı akıllı saatin paslanmaz çelik gövdesi ve Gorilla Glass camı, onu son derece dayanıklı kılıyor. Dilerseniz deri saat kayışlarını kullanmanız da mümkün.

22 CES Fuarı’nda Top Beş (4) 22 Sony PlayStation Now Sony'nin PlayStation bölümü, CES'te yeni donanımlar tanıtmasa da gelecekte sunaca ğ ı PlayStation Now'u ortaya çıkardı. Bu akış hizmeti, eski PlayStation'lardaki oyunları PS4'te oynanabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Hizmet, 2014'ün ilkbahar aylarında ABD'de test edilmeye başlanacak.

23 CES Fuarı’nda Top Beş (5) 23 Sony Bravia X95 serisi Sony'nin UHD TV'si, dev ekranlı TV'leri sevenlere hitap ediyor. 86 inç'lik TV, boyutu nedeniyle iki aya ğ ı üzerinde, zeminin üstünde duruyor. X95, bahar aylarında piyasaya sürülecek.

24 Kaynakça 24 http://www.technopat.net/2014/01/09/ces-2014te-neler-oluyor/ http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/ces-2014-fuarinda-neler- oldu/11406#ad-image-0 http://www.chip.com.tr/galeri/ces-2014-te-en-cok-goze-carpanlar_3153_5.html http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/77690/2/8/ces-2014e-damgasini-vuran- teknolojik-oyuncaklar http://tr.wikipedia.org/wiki/Consumer_Electronics_Show http://www.chip.com.tr/haber/sony-xperia-z1-compact-tanitildi_44708.html http://www.chip.com.tr/galeri/ces-2014-te-en-cok-goze-carpanlar_3153_5.html


"CES 2014 FUARI Ders: İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu: Doç. Dr.Hakan TÜZÜN Ders Asistanı : Sinan KESK İ N Hazırlayanlar: Damla AKDULUM Gizem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları