Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BUGÜN ÖNCELİĞİMİZ EBEVEYNLERİMİZ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PDR BİRİMİ SEMİNER PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BUGÜN ÖNCELİĞİMİZ EBEVEYNLERİMİZ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PDR BİRİMİ SEMİNER PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ."— Sunum transkripti:

1 BUGÜN ÖNCELİĞİMİZ EBEVEYNLERİMİZ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PDR BİRİMİ SEMİNER PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ

2 ANA BABALAR TANRI DEĞİL İNSANDIRLAR BİR ZAMANLAR İNSANDINIZ, BİR GÜN ANABABALIĞIN KUTSAL TOPRAKLARINA GİRDİNİZ VE İNSAN OLDUĞUNUZU UNUTTUNUZ. İNSANLIĞINIZI HATALARINIZLA BİRLİKTE KORUYUN. HER ZAMAN TUTARLI OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. TUTARSIZ DAVRANIŞLARINIZ OLACAK. ÇOCUĞUNUZUN ONAYLAMADIĞINIZ DAVRANIŞLARI OLACAK. BU KONUDA ANABALARLA İLGİLİ BAZI GRAFİKLERDEN BAHSEDELİM.

3 ONAY KAVRAMI HER ANNE BABA ÇOCUĞUNUN DAVRANIŞLARINI BAZEN ONAYLAR BAZEN ONAYLAMAZ. ÖNEMLİ OLAN YANLIŞ KABULLENMENİN OLMAMASI. Kabul edilen davranışlar Kabul edilemeyen davranışlar

4 ÖNEMLİ BİR NOKTA KABUL ETME VE KABUL ETMEME BÖLGELERİNİ İKİYE BÖLEN ÇİZGİNİN SABİT KALMAMASIDIR. BU HAREKET, ANNE BABANIN RUH HALİNDEN, ÇOCUK VE ANNE BABANIN İÇİNDE BULUNDUKLARI DURUMDAN ETKİLENİR. HERHANGİ BİR ANDA KENDİSİNİ ENERJİK, SAĞLIKLI VE MUTLU HİSSEDEN BİR EBEVEYN ÇOCUĞUNUN ÇOĞU DAVRANIŞINI KABUL ETMEYE DAHA YATKINDIR. EVBEVEYN KENDİSİNİ İYİ HİSSEDİYORSA INUN CANINI SIKAN ÇOK AZ HAREKET VARDIR. EBEVEYN UYKUSUZLUKTAN DOLAYI BİTKİN OLDUĞUNDA, BAŞI AĞRIDIĞINDA YA DA ÇOK SİNİRLİ OLDUĞUNDA ÇOCUĞUN YAPACAĞI PEK ÇOK ŞEY ONU BUNALTACAKTIR.

5 EBEVEYNLER TUTARSIZ OLABİLİRLER, OLACAKLARDIR HİSLERİ GÜNDEN GÜNE, ÇOCUKTAN ÇOCUĞA VEYA DURUMDAN DURUMA DEĞİŞİRKEN, NASIL TUTARLI OLABİLİRLER? SONUÇ OLARAK HER EBEVEYNİN DAVRANIŞ PENCERESİNDE, KABUL ETMEYİ VE ETMEMEYİ AYIRAN ÇİZGİ SÜREKLİ DALGALANIR. EBEVEYNLER TUTARLI OLMAYA ÇALIŞIRLARSA, GERÇEKÇİ OLAMAZLAR.

6 GELENEKSEL GÖRÜŞ EBEVEYNLERE NE PAHASINA OLURSA OLSUN ÇOCUKLARINA KARŞI TUTARLI OLMALARINI TEMBİH EDEN GELENEKSEL GÖRÜŞ, ÇOCUKLARIN «İNSAN» OLAN ANNE BABALARIN VE KOŞULLARIN FARKLI OLDUĞU GERÇEĞİNİ GÖZ ARDI EDER. DAHASI, BU TÜR TAVSİYENİN, EBEVEYNLERİ, DUYGULARI HER ZAMAN AYNI OLANİNSANLAR GİBİ DAVRANMAYA VE ROL YAPMAYA YÖNLENDİRMEK GİBİ ZARARLI ETKİLERİ VARDIR.

7 ANABABALAR «ORTAK CEPHE» OLUŞTURMAK ZORUNDA DEĞİLLER BU YÖNTEM BÜTÜNÜYLE ADALETSİZ OLMASININ YANISIRA-ÇOCUĞA KARŞI BİRLİK OLMAK- ANNE BABADAN BİRİNİN GERÇEKLİĞİNİ YİTİRMESİNE NEDEN OLACAKTIR.

8 YANLIŞ KABULLENME HİÇ BİR EBEVEYN ÇOCUĞUNUN BÜTÜN DAVRANIŞLARINI KABULLENEMEZ. DIŞARIDAN KABUL EDİYOR GİBİ GÖRÜNSELER BİLE ASLINDA KABUL ETMEDİKLERİNİ HİSSEDERLER. BUNU ÇOCUKLARDA HİSSEDERLER. BİR EBEVEYN ÇOCUĞUNU YANLIŞ KABULLENİYORSA, BUNUN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ? ÇOCUKLAR ONAYLANMAMAYI HİSSETMEYE MEYİLLİDİRLER. BU ANDAN İTİBAREN, ÇOCUK EBEVEYNLERİNİN KENDİSİNİ SEVMEDİĞİNİ HİSSEDER.

9 KARIŞIK MESAJLAR UZUN VADE DE TEHLİKELİDİR YANLIŞ KABULLENMENİN BİR DİĞER SAKINCALI SONUCU, UZUN VADE DE İLİŞKİYE ZARAR VERMESİDİR. ÇOCUK BU DURUMDA İÇTENLİK VE DÜRÜSTLÜK KONUSUNDA ŞÜPHE DUYMAYA BAŞLAYABİLİR.

10 ÇOCUĞUN DAVRANIŞINI KABULLENMEYİP ÇOCUĞU KABUL EDEBİLİR MİSİNİZ? BU KONUDA YANILGI; ÇOCUĞUN KENDİSİNİN DEĞİLDE DAVRANIŞININ REDDEDİLDİĞİ ŞEKLİNDE ALGILANMASI İÇİN İYİ BİR YOL DENENDİĞİ SÜRECE, YASAKLAMANIN, KONTROL ETMENİN YA DA REDETMENİN SORUN OLMAYACAĞI ŞEKLİNDE BİR İNANIŞTIR. SİZİN İÇİN EN İYİSİ; ÇOCUĞUNUZUN BELLİ BİR ZAMANDA, BELLİ BİR ŞEYİ YAPTIĞNDA ONU BİR BİREY OLARAK ONAYLAMADIĞINIZI KABUL ETMEK OLACAKTIR. BU ŞEKİLDE SİZİ AÇIK SÖZLÜ VE DÜRÜST OLARAK ALGILAMAYI ÖĞRENECEKTİR ÇÜNKÜ BU YOLLA GERÇEKÇİ OLURSUNUZ.

11 GERÇEK KİŞİLER OLARAK ANNE BABA TANIMI KISACA EBEVEYNLER İNSANDIR, TANRI DEĞİL. GERÇEK İNSANLAR OLARAK DAVRANABİLMEK, ÇOCUKLARIN YAŞANAN DURUMLARLA BAŞA ÇIKMASINI KOLAYLAŞTIRIRKEN, ÇOCUĞUN ANNE BABASINI BİRER İNSAN OLARAK GÖRMESİNE YARDIMCI OLACAKTIR. BİRLİKTE OLMAYI İSTEYECEĞİ İKİ İNSAN…

12 SORUNU KİM ÜSTLENİYOR? GENELLİKLE EBEVEYNLER ÇOCUKLARI, KENDİ PROBLEMLERİNİ ÇÖZME KONUSUNDA NCESARETLENDİRMEK YERİNE, PROBLEM ÇÖZMEDEKİ SORUMLULUĞUN KENDİSİNDE OLDUĞU YANILGISINA KAPILIR.

13 SORUNU ÇOCUK ÜSTLENİRSE… TÜM ÇOCUKLAR HAYATLARI BOYUNCA ENİNDE SONUNDA SORUNLA KARŞILAŞACAKLAR, HER ŞEKİLDE VE HER TÜRDE. EĞER EBEVEYNLER ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ ÇÖZÜMLER SUNARLARSA, ÇOCUKLAR KENDİ SORUNLARINI ÇÖZME BECERİLERİNİ GELİŞTİREMEZLER. ÇOCUKLARIN KENDİ PROBLEMLERİNE İYİ ÇÖZÜMLER BULMAK KONUSUNDA KEŞFEDİLMEMİŞ VE İNANILMAZ BİR POTANSİYELLERİ VARDIR. EBEVEYNLER ÇOCUKLARIN PROBLEMLERİNİ DERALDIKLARINDA VE DOLAYISIYLA İYİ BİR ÇÖZÜM BULMA SORUMLULUNU ÜSTLENDİKLERİNDE, BU ONLAR İÇİN İNANILMAZ BİR YÜK OLUR VE AYRICA YERİNE GETİRLMESİ İMKANSIZ BİR GÖREVDİR. HİÇ KİMSE BAŞKASININ KİŞİSEL SORUNLARINA HER ZAMAN İYİ ÇÖZÜMLER BULABİLECEK KADAR SONSUZ BİR BİLGELİĞE SAHİP DEĞİLDİR.

14 BİE EBEVEYN ÇOCUĞUNUN PROBLEMİNİ ÜSTLENEMEYECEĞİNİ KABUL ETTİĞİNDE, SORUNUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞAN ÇOCUĞA YARDIM EDRKEN, ÇÖZÜMCÜ, KOLAYLAŞTIRICI YA DA YARDIMCI POZİSYONU İLE ÇOK DAHA YARARLI OLABİLİR. ÇOCUKLAR BAZI PROBLEMLERDE YARDIMA İHTİYAÇ DUYARLAR AMA UZUN VADEDE EN ETKİLİ BİÇİMİ, ÇELİŞKİLİ DE OLSA, YARDIM EDİLMEMESİDİR. DAHA DOĞRUSU, BU, KENDİ ÇÖZÜMÜNÜ ARAMASI VE BULMASI İÇİN SORUMLULUĞU ÇOCUĞA BIRAKAN BİR YARDIM BİÇİMİDİR. BUNA «DİNLEME BECERİLER» DİYORUZ.

15 ETKİLİ ANNE BABA EĞİTİMİ BU BAŞLIK ALTINDA YAPILAN ARAŞTIRMALAR VE SONUÇLAR GÖSTERİYOR Kİ; KÖTÜMSER BİR ANNE BABA OLMAYACAKSINIZ. ÇOCUKLARINIZI DİNLEMEYİ ÖĞRENECEKSİNİZ, BÖYLECE ÇOCUKLARINIZ SİZE HER ŞEYİ ANLATACAK. ÇOCUKLARA PROBLEMLERLE NASIL BAŞ EDECEKLERİNİ ÖĞRETECEKSİNİZ. ÇOCUKLARIN ANLAMA VE KAVRAMA YETENEKLERİNİ GELİŞTİRECEKSİNİZ. SEVGİLERİMİZLE… PDR BİRİMİ OLARAK YANINIZDAYIZ…


"BUGÜN ÖNCELİĞİMİZ EBEVEYNLERİMİZ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PDR BİRİMİ SEMİNER PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları