Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ:  Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ:  Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji."— Sunum transkripti:

1

2 ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ

3 ENERJİ:  Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji çeşidi vardır. Bunlar potansiyel, kinetik, ısı, ışık, elektrik, kimyasal, nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.

4 POTANSİYEL ENERJİ:  Bir cismin konumu ve durumu ile ship olduğu enerjidir.  Gerilmiş,bir yayda havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır.  Kısaca yüksekliği olan yada gerilmiş/sıkıştırmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.

5

6 YER ÇEKİMİ POTANSİYEL ENERJİ  Bir kütle bulunduğu yerden düşey konumdaki alt bir noktaya göre yüksekte ise, sahip olduğu enerjiye yer çekimi potansiyel enerji denir.

7

8 KİNETİK ENERJİ:  Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lazım.  Yani kinetik enerji hızı olan enerji çeşididir.  Bunlara örnek olarak;koşan çocuk,giden araba,topa vuran çocuk vb. şeylerdir.

9 ISI ENERJİSİ:  Cisimlerin sıcaklık yönünden sahip oldukları enerjidir.  Sıcaklığı yüksek yada düşük bütün maddeleri ısı enerjisi vardır.  Örnek verecek olursak;ampul,elektrik sobası,jeotermal enerji,ısıtıcılar.

10

11

12  Yandaki fotoğ-  fotoğrafta gü-  neşin ısısından  yararlanmak i-  çin paneller  kurulmuşutur.

13 ELEKTRİK ENERJİSİ:  Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlata bilecek bir enerjidir.  Kömür,petrol doğal gaz gibi yakıtların yakılmasıyla ısı enerjisi ortaya çıkmaktadır.  Elde edilen ısı enerjisi ilk önce türbinler yardımıyla mekanik enerjiye,daha sonrada jeneratörler yardımıyla elektrik

14

15  enerjisine dönüştürülür.  Evlerimizde kışın ısınmak,mutfak ve banyoda sıcak su elde ederiz.Yemek pişirmek için sıkça faydalınılır.  Elektrik yünlemesi sebebiyle ortaya çıkan enerji türüdür.  Yüklenmiş partiküllerin hareket enerjisidir.

16

17 NÜKLEER ENERJİ:  Fisyon veya fizyon sonucu meydana gelir.  Nükleer santrellerden bu şekilde elde edilir.

18

19  Yandaki resim-  de su enerjisi-  nin gelgit olayın  dan yararlanıl-  mıştır.

20

21 SES ENERJİSİ:  Sesin enerjisi olduğunu nasıl anlayabiliriz?Şu şekilde açıklanabilir.  Camın kırılması.Hani o yüksek şiddetteki çığlıkların kırdığı camları anımsamayın.  Bunlar sesin enerjisi yüzündendir.  Zilin kinetik enerjisi ses ve biraz ısı enerjisine dönüşür.

22

23  AD= FERİDUN  SOYAD=ASLAN  0KUL=RESSAM ŞEVKET D.İ.Ö.  SINIF=7/C


"ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ VE ÇEŞİTLERİ ENERJİ:  Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları