Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

3.TEMA HAREKET VE KUVVET ÇAMYUVA SİLKAR İLKÖĞRETİM OKULU ANTALYA/KEMER 4/A Sınıf Öğretmeni Emine TÜZÜN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "3.TEMA HAREKET VE KUVVET ÇAMYUVA SİLKAR İLKÖĞRETİM OKULU ANTALYA/KEMER 4/A Sınıf Öğretmeni Emine TÜZÜN."— Sunum transkripti:

1

2 3.TEMA HAREKET VE KUVVET ÇAMYUVA SİLKAR İLKÖĞRETİM OKULU ANTALYA/KEMER 4/A Sınıf Öğretmeni Emine TÜZÜN

3 Çevremizde hareketli ve hareketsiz varlıklar vardır

4

5 Çevremizdeki varlıklar ; dönerek, zıplayarak, yuvarlanarak hareket ederler.

6 .HAREKET:Bir varlığın sabit bir noktaya göre yer değiştirmesine denir Hareketsiz cisimler kendiliğinden hareket edemezler. Ancak dışarıdan bir kuvvet uygulandığında hareket edebilirler

7 HAREKET TÜM CANLILAR YAŞAMKARINI SÜRDÜRMEK İÇİN HREKET EDERLER TÜM CANLILAR YAŞAMKARINI SÜRDÜRMEK İÇİN HREKET EDERLER Bitkiler; Bitkiler; Yaprakları ile Güneş ışığına, Yaprakları ile Güneş ışığına, Kökleri ile topraktaki suya yönelir, Kökleri ile topraktaki suya yönelir, Ayçiçeği bitkisi sabah ve akşam saatlerinde farklı yöne bakar,çünkü Güneş ışığına yönelir. Ayçiçeği bitkisi sabah ve akşam saatlerinde farklı yöne bakar,çünkü Güneş ışığına yönelir.

8 HAREKET Hayvanlar; Hayvanlar; Yiyecek bulmak için, Yiyecek bulmak için, Tehlikeden korunmak için, Tehlikeden korunmak için, Sıcak bölgelere göç etmek için devamlı hareket halindedirler. Sıcak bölgelere göç etmek için devamlı hareket halindedirler. Hayvanların hareket biçimleri farklıdır. Hayvanların hareket biçimleri farklıdır.

9 Yılan sürünerek, Yılan sürünerek, Balık yüzerek, Balık yüzerek, Kuş uçarak hareket Kuş uçarak hareket Ederler. Ederler.

10 Cansız varlıkların hareket etmesi için kuvvet uygulanması gerekir. Duran cisimlere fiziksel temas hâlinde uygulanan kuvvet, cisimleri hareket ettirir

11 VARLIKLARIN HAREKET ÇEŞİTLERİ HIZLARINA GÖRE HIZLIYAVAŞ

12 VARLIKLARIN HAREKET ÇEŞİTLERİ HAREKET ŞEKİLLERİNE GÖRE DÖNMESALLANMA

13 HIZLANMA -YAVAŞLAMA HAREKET EDEN VARLIKLAR HER ZAMAN AYNI HIZDA HAREKET ETMEZLER HAREKET EDEN VARLIKLAR HER ZAMAN AYNI HIZDA HAREKET ETMEZLER HIZLIZLANMA HIZLIZLANMA YAVAŞLAMA YAVAŞLAMA

14 VARLIKLARIN HAREKET ÇEŞİTLERİ SALLANMA SALLANMA DÖNME DÖNME

15 YÖN DEĞİŞTİRME AŞAĞI-YUKARI AŞAĞI-YUKARI

16 DURAN CİSİMLERİ 1-İTEREK 1-İTEREK

17 DURAN CİSİMLERİ 2-ÇEKEREK 2-ÇEKEREK

18 DURAN CİSİMLERİ 3-KALDIRARAK 3-KALDIRARAK HAREKET ETTİRİRİZ. HAREKET ETTİRİRİZ.

19 İTİLEN CİSİMLER İTİLEN CİSİMLER İTTİĞİMİZ YÖNE DOĞRU HAREKET EDER İTTİĞİMİZ YÖNE DOĞRU HAREKET EDER

20 ÇEKİLEN CİSİMLER ÇEKİLEN CİSİMLER ÇEKTİĞİMİZ YÖNE HAREKET EDERLER ÇEKTİĞİMİZ YÖNE HAREKET EDERLER

21 KALDIRILAN CİSİMLER KALDIRILAN CİSİMLER YUKARIYA DOĞRU HAREKET EDERLER YUKARIYA DOĞRU HAREKET EDERLER

22 Bir cisme ters yönlerden, eşit kuvvet uygulandığında cisim hareketsiz kalır. Bir cisme ters yönlerden, eşit kuvvet uygulandığında cisim hareketsiz kalır.

23 KUVVET Kuvvet,cisimleri iterek ya da çekerek; Kuvvet,cisimleri iterek ya da çekerek; Duran bir cismi harekete geçiren, Duran bir cismi harekete geçiren, Hareket halindeki bir cismi durduran, Hareket halindeki bir cismi durduran, Cisimlerin hızında ve hareker yönünde değişmelerine neden olan, Cisimlerin hızında ve hareker yönünde değişmelerine neden olan, Cisimlerini şeklini değiştiren bir etkidir. Cisimlerini şeklini değiştiren bir etkidir.

24 KUVVETE örnek Yolda kalan bir arabayı iterek Yolda kalan bir arabayı iterek

25 KUVVETE örnek Topa vuran bir sporcu iterek Topa vuran bir sporcu iterek

26 KUVVETE örnek Arıza yapan bir otomobilizincir takıp götüren kamyon çekerek, Arıza yapan bir otomobilizincir takıp götüren kamyon çekerek,

27 KUVVETE örnek Salıncaktaki çocuğunu sallayan bir anne iterek ve çekerek, Salıncaktaki çocuğunu sallayan bir anne iterek ve çekerek,

28 KUVVETE örnek Çivi çakan bir marangoz çekiçle çiviyi iterek cisimlere kuvvet uygulayıp hareket etmesini sağlar. Çivi çakan bir marangoz çekiçle çiviyi iterek cisimlere kuvvet uygulayıp hareket etmesini sağlar. Şu halda ;Kuvvet itme ve çekmedir. Şu halda ;Kuvvet itme ve çekmedir.

29 KUVVETİN CİSİMLERİN ŞEKLİNE ETKİSİ Kuvvet cisimlerin şekillerinde; Kuvvet cisimlerin şekillerinde; BÜKME, BÜKME, SIKMA, SIKMA, GERME ve GERME ve VURMA VURMA Yoluyla değişiklik yapabilir. Yoluyla değişiklik yapabilir.

30 Ceviz kıracağında uygulanan kuvvet ceviz kabuğunun şeklini değiştirir.

31 Tenisçi topa vurarak onun hareket yönünü değiştirebilir.

32 Tahtanın şeklinin değişmesine sebep olan etki yine kuvvettir. VURMA

33 Uygulanan kuvvet cisimlerin kütle ve büyüklüklerine göre değişir.

34 Cisimlerin kütlesi ve büyüklüğü fazla olduğunda, cisimleri hareket ettirmek için fazla kuvvet uygulamak gerekir. Cisimlerin kütlesi ve büyüklüğü fazla olduğunda, cisimleri hareket ettirmek için fazla kuvvet uygulamak gerekir.

35 Cisimlerin kütlesi ve büyüklüğü az olduğunda, cisimleri hareket ettirmek için az kuvvet uygulamak gerekir. Cisimlerin kütlesi ve büyüklüğü az olduğunda, cisimleri hareket ettirmek için az kuvvet uygulamak gerekir.

36 ESNEK olan katı cisimlere uygulanan kuvvet bu cisimlerin şeklini değiştirir ESNEK olan katı cisimlere uygulanan kuvvet bu cisimlerin şeklini değiştirir Esnek cisimlere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında cisimler eski haline döner. Esnek cisimlere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında cisimler eski haline döner. ÖRNEK:Lastik,sünger sarmal yay plastik şişe esnek olan katı maddelerdir. ÖRNEK:Lastik,sünger sarmal yay plastik şişe esnek olan katı maddelerdir.

37 ESNEK olmayan katı maddelere kuvvet uygulandığında,bu maddelerin şekli değişir. ESNEK olmayan katı maddelere kuvvet uygulandığında,bu maddelerin şekli değişir. Ancak uygulanan kuvvet etkisi ortadan kalktığında bu maddeler eski hallerine dönmezler Ancak uygulanan kuvvet etkisi ortadan kalktığında bu maddeler eski hallerine dönmezler Cam,tebeşir,tahta Cam,tebeşir,tahta ÇALIŞMAMIZ BURDA SONA ERDİ ÇALIŞMAMIZ BURDA SONA ERDİ İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"3.TEMA HAREKET VE KUVVET ÇAMYUVA SİLKAR İLKÖĞRETİM OKULU ANTALYA/KEMER 4/A Sınıf Öğretmeni Emine TÜZÜN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları