Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONU DOĞAL AFETLER VE KORUNMA YOLLARI. DEPREMDEN KORUNMA YOLLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONU DOĞAL AFETLER VE KORUNMA YOLLARI. DEPREMDEN KORUNMA YOLLARI."— Sunum transkripti:

1 KONU DOĞAL AFETLER VE KORUNMA YOLLARI

2 DEPREMDEN KORUNMA YOLLARI

3 DEPREM NEDİR ? Yeryüzünde zaman zaman hissedilen yer sarsıntısıdır. Yeryüzünde zaman zaman hissedilen yer sarsıntısıdır. Bu sarsıntıların nedeni yerkürenin dışını örten yerkabuğunun çeşitli nedenlerle sarsılmasıdır. Bu sarsıntıların nedeni yerkürenin dışını örten yerkabuğunun çeşitli nedenlerle sarsılmasıdır. Deprem,önlenemez bir felakettir. Deprem,önlenemez bir felakettir.

4 DEPREMİN ZARARLARINDAN DAHA AZ ETKİLENMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER 1.Binaların temeli sert topraklar ve kayalar üzerine kurulmalıdır. 1.Binaların temeli sert topraklar ve kayalar üzerine kurulmalıdır. 2.Binaların yapımında depreme dayanıklı kaliteli malzeme kullanılmalıdır 2.Binaların yapımında depreme dayanıklı kaliteli malzeme kullanılmalıdır 3.Binaların çok katlı olmamasına dikkat edilmelidir. 3.Binaların çok katlı olmamasına dikkat edilmelidir. 4.Deprem sırasında hemen evden çıkılmalı,bu mümkün değilse ev içinde kiriş altlarına sığınılmalı 4.Deprem sırasında hemen evden çıkılmalı,bu mümkün değilse ev içinde kiriş altlarına sığınılmalı

5 EROZYON VE ÖNLEME ÇALIŞMALARI  Erozyon,toprağın üst tabakasının su veya rüzgarın etkisiyle aşınıp taşınmasıdır.  Bitki örtüsü olmayan yerlerde görülür.  Orman toprağı erozyona müsait değildir ve ağaçlar rüzgarın hızını keser,yağışı emer.

6 EROZYONUN NEDENLERİ Şiddetli yağış ve rüzgara karşın bitki örtüsünün zayıf olması Şiddetli yağış ve rüzgara karşın bitki örtüsünün zayıf olması Arazinin fazla eğimli olması Arazinin fazla eğimli olması Eğimli arazideki tarlaların yanlış sürülmesi Eğimli arazideki tarlaların yanlış sürülmesi

7 EROZYONU ÖNLEME YOLLARI  Bitki örtüsünün bilinçsizce tahrip edilmesinin önlenmesi  Ağaçlandırma ve teraslandırma çalışmalarının yapılması  Eğimli araziler enine sürülmelidir.  Coşkun akarsuların önüne baraj yapılmalıdır.

8 EROZYONU ÖNLEMEKLE UĞRAŞAN KURULUŞLAR  ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI  DOĞAL HAYATI KORUMA VAKFI  TEMA  GREENPEACE  ÇEKÜL

9 SEL BASKINLARI VE ÖNLEME YOLLARI  Sel,sağanak yağışlar ve hızla eriyen kar ve buz sularının etkisiyle meydana gelir.  Coşkun akarsular önüne baraj yapılmalıdır.  Bitki örtüsü korunmalı ve çıplak yerler ağaçlandırılmalı.  Akarsu yatakları ıslah edilmelidir ve civara yerleşim yeri kurulmamalıdır.

10 TOPRAK KAYMASI VE NEDENLERİ  Toprağın,taş parçalarının,kayaların aniden kayarak yer değiştirmesine heyelan denir.  Aşırı yağış  Toprağın cinsi  Yamaç eğimi  Toprak tabakalarının dizilişi  İnsanın doğayla mücadelesi

11 HEYELANDAN KORUNMA YOLLARI  Yamacın doğal eğiminin bozulmaması  Bitki örtüsünün iyi korunması  Yolların heyelan bölgesinden geçirilmemesi  Yerleşmelerin heyelan bölgesinde olmaması

12 ÇIĞ VE BUNA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Çığ, dağların yüksek yerlerinden kopup yuvarlanarak büyüyen kar kütlesidir. Çığ, dağların yüksek yerlerinden kopup yuvarlanarak büyüyen kar kütlesidir. Çığ oluşumunu artıran en önemli etken eğimdir. Çığ oluşumunu artıran en önemli etken eğimdir. Karlar emniyetle aşağı indirilmelidir. Karlar emniyetle aşağı indirilmelidir. Çığ setleri yapılmalıdır. Çığ setleri yapılmalıdır.

13 YANGINLAR Yangın ; ev,orman veya herhangi bir yerin tutuşarak yanmasıdır. Orman yangınlarına insanların kastı,yıldırım düşmesi,şişe ve cam parçalarının mercek görevi yapması yol açar. Orman yangınlarımız en çok Ege ve Akdeniz Bölgesinde görülür.

14 YANGINLARI ÖNLEME YOLLARI İnsanlara orman ve ağaç sevgisi aşılanmalı. Orman içi yollar açılmalı. Yangın kuleleri kurulmalı.

15 DOĞAL AFETLERDE SÖYLENTİLERİN ETKİLERİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER Doğal afetlerde,halkı telaşlandırmak isteyenler söylentiler yayarlar. Doğal afetlerde,halkı telaşlandırmak isteyenler söylentiler yayarlar. Halkın sadece resmi devlet organları ve bilim adamlarının söylemlerine göre hareket etmesi gerekir. Halkın sadece resmi devlet organları ve bilim adamlarının söylemlerine göre hareket etmesi gerekir. Söylenti ve panik yayanlar engellenmeli. Söylenti ve panik yayanlar engellenmeli.

16 DOĞAL AFETLERDE İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞININ KORUNMASI Afet sonrası herkes çevresindeki hasarı tespit etmelidir,böylece müdahale ve önlem alma söz konusu olabilir. Afetzedelere hızla yardıma gidilmelidir. Elektrik,havagazı ve su bağlantıları kesilmelidir. Yetkililerden gelecek uyarılar dinlenmelidir.


"KONU DOĞAL AFETLER VE KORUNMA YOLLARI. DEPREMDEN KORUNMA YOLLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları